Domowe sposoby na ból gardła poznajemy już od wczesnego dzieciństwa. Ból gardła może mieć różnorakie podłoże. Najczęściej jest symptomem infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Przeważnie, towarzyszy grypie lub anginie, warto jednak podkreślić, że dolegliwości bólowe w obszarze gardła mogą też towarzyszyć:
Jeżeli ból jest wynikiem zwykłego przeziębienia, nie ma żadnych przeciwwskazań przed podjęciem leczenia naturalnymi środkami. Co zrobić na bolące gardło? Domowe sposoby mogą przynieść szybką ulgę.
Jedną z najlepszych metod na pozbycie się pieczenia w gardle jest płukanie go wodą z solą. Sól działa bakteriobójczo i w ten sposób eliminuje drobnoustroje odpowiedzialne z rozwój stanu zapalnego. W szklance ciepłej wody wystarczy rozpuścić łyżeczkę soli. Zabieg można powtarzać kilka razy dziennie.
Wysoką skuteczność wykazują także płukanki ziołowe, zwłaszcza z rumianku, tymianku i szałwii. Substancje zawarte w tych roślinach wykazują działanie przeciwzapalne i odkażające, zmniejszają obrzęk błony śluzowej i nawilżają ją. Przygotowanie płukanki jest łatwe - łyżkę ziół należy wsypać do szklanki, a następnie zalać wrzątkiem. Tak przygotowaną miksturę przykrywamy i odstawiamy na 15 minut.
Na ból gardła i kaszel pomoże czosnek. Nie bez powodu nazywa się tę roślinę naturalnym antybiotykiem. Aby przygotować syrop z czosnku, należy rozgnieść kilka ząbków, zalać je sokiem z cytryny i przegotowaną wodą. do mikstury dodajemy miód, najlepiej lipowy. Syrop pijemy 3 razy dziennie.
Równie dużą skutecznością charakteryzuje się syrop z cebuli. Pokrojone drobno warzywo zasypujemy cukrem, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. Gdy cebula puści sok, syrop będzie gotowy.
Organizm kobiety w ciąży jest wyjątkowo podatny na infekcje. Gdy pojawią się pierwsze symptomy stanu zapalnego gardła, trzeba niezwłocznie reagować. Nie ma żadnych przeciwwskazań przed stosowaniem domowych metod w tym szczególnym okresie. Można płukać gardło solą, pić syrop z cebuli lub czosnku, pić sok malinowy i wodę z miodem, jednak w przypadku gdy dolegliwości nie ustępują, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.
Każda z wyżej wymienionych metod jest też całkowicie bezpieczna dla dziecka. Pamiętajmy jednak, że jeżeli pomimo podjęcia domowego leczenia objawy nie ustają, nie można zwlekać z wizytą u pediatry. Z kolei jeśli objawom towarzyszy temperatura tym bardziej nie należy odkładać wizyty u lekarza, gdyż stan zapalny u dzieci rozwija się zdecydowanie szybciej niż u dorosłych.
Zobacz też: Wirusowe zapalenie gardła: objawy, leczenie