Domowe sposoby na zgagę często są nieznane osobom, które zmagają się z tym uciążliwym problemem. Zgaga może być objawem choroby, jednak najczęściej pojawia się w momencie, gdy zjemy za dużo lub przyjmiemy posiłek w pośpiechu. Nieprzyjemne pieczenie może też pojawić się po wypiciu napoju zawierającego kofeinę lub napoju gazowanego. To efekt rozluźnienia zwieracza przełyku i wynikającego z tego podrażnienia błony śluzowej przełyku. Nie masz pod ręką odpowiedniego leku, a potrzebne ci jest coś na zgagę? Domowe sposoby z całą pewnością są warte wypróbowania.
W walce ze zgagą, dużą skuteczność wykazuje cytryna, a dokładnie - sok z cytryny. Wystarczy rozcieńczyć 2 łyżeczki świeżo wyciśniętego soku w szklance wody. Po wypiciu takiej mikstury, nastąpi szybki wzrost kwasu w żołądku, zwieracz przełyku zostanie napięty, a zgaga zniknie.
Największą skutecznością w zwalczaniu zgagi charakteryzuje się soda oczyszczona. Substancja ta w naturalny sposób zobojętnia kwasy i neutralizuje soki trawienne. Podkreślamy, ta metoda nie pozwoli pozbyć się przyczyny problemu, jednak przynosi natychmiastową ulgę. Dodaj łyżeczkę sody do szklanki w 1/3 wypełnionej letnią wodą, dokładnie zamieszaj i powoli wypij, a pieczenie zniknie w mgnieniu oka.
Zgaga występuje u ponad 50 proc. ciężarnych kobiet. W tym przypadku, uporczywa dolegliwość wynika z działania hormonów, które doprowadzają do nadmiernego rozluźnienia zwieracza przełyku.
Kobiety w ciąży nie powinny korzystać ze sposobu z sodą oczyszczoną. W tym przypadku, skuteczną i bezpieczną metodą jest picie naparu z rumianku lub korzenia imbiru (pod warunkiem, że lekarz nie stwierdził występowania nadciśnienia). Doraźną ulgę przyniesie też szklanka chłodnego mleka lub kilka migdałów.
Wymieniając pozostałe naturalne sposoby na zgagę, warto wskazać przede wszystkim na:
Jeżeli ataki zgagi pojawiają się często, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Ta pozornie błaha dolegliwość może być bowiem objawem zaawansowanej choroby refluksowej, która wymaga wdrożenia specjalistycznego leczenia. Żadne domowe sposoby nie są w stanie zastąpić specjalistycznego leczenia.
Zobacz też: Piołun pomaga w problemach żołądkowych, ale stosuj go ostrożnie