Domowe sposoby na zgagę. Jak poradzić sobie z "palącym" problemem?

Domowe sposoby na zgagę mogą okazać się pomocne w opanowaniu przykrego pieczenia. Zgaga najczęściej pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, zwykle wtedy, gdy nie mamy pod ręką żadnego leku na tę dolegliwość. Warto wiedzieć, że z uporczywym uczuciem palenia w przełyku można poradzić sobie nie tylko środkami farmakologicznymi, ale także prostymi, naturalnymi metodami. Co przyniesie szybką ulgę?

Domowe sposoby na zgagę - cytryna

Domowe sposoby na zgagę często są nieznane osobom, które zmagają się z tym uciążliwym problemem. Zgaga może być objawem choroby, jednak najczęściej pojawia się w momencie, gdy zjemy za dużo lub przyjmiemy posiłek w pośpiechu. Nieprzyjemne pieczenie może też pojawić się po wypiciu napoju zawierającego kofeinę lub napoju gazowanego. To efekt rozluźnienia zwieracza przełyku i wynikającego z tego podrażnienia błony śluzowej przełyku. Nie masz pod ręką odpowiedniego leku, a potrzebne ci jest coś na zgagę? Domowe sposoby z całą pewnością są warte wypróbowania.

W walce ze zgagą, dużą skuteczność wykazuje cytryna, a dokładnie - sok z cytryny. Wystarczy rozcieńczyć 2 łyżeczki świeżo wyciśniętego soku w szklance wody. Po wypiciu takiej mikstury, nastąpi szybki wzrost kwasu w żołądku, zwieracz przełyku zostanie napięty, a zgaga zniknie. 

Domowe sposoby na zgagę - soda

Największą skutecznością w zwalczaniu zgagi charakteryzuje się soda oczyszczona. Substancja ta w naturalny sposób zobojętnia kwasy i neutralizuje soki trawienne. Podkreślamy, ta metoda nie pozwoli pozbyć się przyczyny problemu, jednak przynosi natychmiastową ulgę. Dodaj łyżeczkę sody do szklanki w 1/3 wypełnionej letnią wodą, dokładnie zamieszaj i powoli wypij, a pieczenie zniknie w mgnieniu oka.

Zobacz wideo Wzdęcia i zgaga po przejedzeniu? Poczuj szybko ulgę (naturalnie)

Domowe sposoby na zgagę w ciąży

Zgaga występuje u ponad 50 proc. ciężarnych kobiet. W tym przypadku, uporczywa dolegliwość wynika z działania hormonów, które doprowadzają do nadmiernego rozluźnienia zwieracza przełyku.

Kobiety w ciąży nie powinny korzystać ze sposobu z sodą oczyszczoną. W tym przypadku, skuteczną i bezpieczną metodą jest picie naparu z rumianku lub korzenia imbiru (pod warunkiem, że lekarz nie stwierdził występowania nadciśnienia). Doraźną ulgę przyniesie też szklanka chłodnego mleka lub kilka migdałów. 

Inne domowe sposoby na zgagę

Wymieniając pozostałe naturalne sposoby na zgagę, warto wskazać przede wszystkim na:

Jeżeli ataki zgagi pojawiają się często, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Ta pozornie błaha dolegliwość może być bowiem objawem zaawansowanej choroby refluksowej, która wymaga wdrożenia specjalistycznego leczenia. Żadne domowe sposoby nie są w stanie zastąpić specjalistycznego leczenia. 

Zobacz też: Piołun pomaga w problemach żołądkowych, ale stosuj go ostrożnie

Więcej o: