Padaczka: choroba neurologiczna, która upośledza funkcje mózgu. Co o niej wiemy?

Padaczka to choroba neurologiczna, mająca związek z zaburzeniem pracy mózgu. W jej przebiegu pojawiają się tzw. napady padaczkowe, które są rezultatem wyładowań w komórkach mózgowych. Jak objawia się padaczka? Jakie czynniki przyczyniają się do wystąpienia choroby? Na czym polega jej leczenie?

Padaczka - co to za choroba?

Padaczka, czyli epilepsja, jest chorobą mózgu, która doprowadza do zaburzenia funkcjonowania niektórych komórek nerwowych. W następstwie zmian morfologicznych i metabolicznych, dochodzi do wystąpienia zespołu symptomów somatycznych, wegetatywnych i psychicznych. Taki stan jest nazywany napadem padaczkowym.

Epilepsja należy do grupy zaburzeń neurologicznych, które są wynikiem nieprawidłowej pracy mózgu o charakterze chwilowym.Atak padaczki. Jak udzielić pomocy osobie chorej?

Padaczka: przyczyny występowania

Na całym świecie, na epilepsję choruje ok. 50 mln. ludzi. W Polsce rozpoznano ok 400 tys. przypadków padaczki. Choroba rozwija się niezależnie od wieku i płci, przy czym należy podkreślić, że większość napadów epilepsji występuje u dzieci do pierwszego roku życia.

W wielu przypadkach, padaczka u dzieci ma charakter idiopatyczny. Oznacza to, że nie da się określić przyczyny jej występowania. W przypadku osób dorosłych, rozwój choroby najczęściej ma związek ze współistniejącymi schorzeniami. U osób starszych, epilepsja zwykle jest następstwem niedotlenienia mózgu.

Czynniki, które mogą przyczynić się do wystąpienia padaczki, to:

 • urazy głowy,
 • choroby nowotworowe,
 • udar,
 • zapalenie mózgu,
 • zapalenie opon mózgowych,
 • krwotok podpajęczynówkowy,
 • uwarunkowania genetyczne,
 • uszkodzenia tkanki mózgowej o charakterze toksyczno-metabolicznym.

Padaczka rozwija się w następstwie zaburzenia czynności bioelektrycznej mózgu w określonym obszarze. To tzw. ogniska padaczkowe, które mogą rozprzestrzenić się na cały mózg. Jeżeli wyładowania obejmują jedynie część jednej półkuli, należy mówić o napadach częściowych. Jeżeli natomiast dotyczą obu półkul, mówi się o napadach uogólnionych.

Z epilepsją nie należy mylić napadów drgawkowych będących następstwem choroby alkoholowej. Padaczka alkoholowa wynika wynika z zaprzestania picia lub ze spadku stężenia alkoholu we krwi i nie jest rezultatem zaburzeń biochemicznych w mózgu.  

Zobacz wideo Jak udzielać pierwszej pomocy? Policjanci tłumaczą krok po kroku

Objawy padaczki

Symptomy padaczki kojarzą się przede wszystkim z drgawkami i utratą przytomności. Należy jednak podkreślić, że takie symptomy pojawiają się jedynie u 60 proc. chorych. U pozostałych, występują napady bezdrgawkowe.

Napady padaczkowe należy dzielić na:

 • napady toniczno-kloniczne - mięśnie ulegają silnemu napięciu, głowa odchyla się do tyłu. Towarzyszy temu utrata przytomności. U osoby chorej dochodzi do zatrzymania oddechu, pojawiają się drgawki kończyn i głowy. Może wówczas dojść do niekontrolowanego oddania moczu lub kału i do przygryzienia języka;
 • napady miokloniczne - następują skurcze mięśni, ale chory pozostaje przytomny;
 • napady atoniczne - następuje utrata przytomności i zwiotczenie mięśni;
 • napady małe - dochodzi do utraty kontaktu z otoczeniem, osoba chora zastyga w bezruchu.

Najniebezpieczniejszym objawem choroby jest stan padaczkowy. Pod tym pojęciem kryje się napad, który trwa dłużej niż 30 minut lub seria krótkich napadów, występujących bez przerwy.

60 osób każdego dnia dowiaduje się, że ma padaczkęEpilepsja: choroba, z którą można wieść normalne życie

Leczenie padaczki

Terapia epilepsji służy zapewnieniu osobie chorej możliwości normalnego funkcjonowania poprzez złagodzenie napadów lub doprowadzenie do ich całkowitego ustąpienia. Lek na padaczkę może działać na dwa sposoby: uniemożliwia rozprzestrzenianie się wyładowań na obszary mózgu poza ogniskiem padaczkowym i podnosi próg drgawkowy. Chory musi przyjmować leki o określonych porach i w określonych dawkach. 

W niektórych przypadkach, wdrażane jest leczenie chirurgiczne. Należy jednak podkreślić, że zabieg na tkance mózgowej nie zawsze uwalnia osobę chorą od napadów padaczki. Najnowszą metodą leczenia padaczki jest stymulacja nerwu błędnego. Pod lewy obojczyk pacjenta wszczepia się specjalny stymulator, który wysyła impulsy hamujące czynność napadową mózgu. 

Zobacz też: Choroby przewlekłe - czym są, jakie choroby należą do tej grupy?

Więcej o: