Mastopatia, czyli choroba sutka. Czy jest niebezpieczna? Jakie są przyczyny jej powstawania?

Mastopatia to problem dotykający wiele kobiet. W przebiegu choroby, pojawiają się patologiczne, nienowotworowe zmiany w obszarze gruczołu piersiowego i mimo że w większości przypadków są one całkowicie niegroźne, to najczęściej wywołują silny niepokój, nasuwając skojarzenia z rakiem piersi. Czym jest mastopatia? Jakie daje objawy i czy wymaga leczenia?

Mastopatia - co to takiego?

Mastopatia, czyli choroba włóknisto-torbielowa sutka, najczęściej rozwija się u kobiet między 35. a 50. rokiem życia. Zdarza się jednak, że zmiany, o których mowa, pojawiają się też wcześniej. Mimo że mają charakter niezłośliwy (czyli nienowotworowy), to należy podkreślić, że w pewnych przypadkach mogą ulec przemianie w chorobę nowotworową. Dotyczy to przede wszystkim atypowego rozrostu nabłonka przewodów i zrazików. Jeżeli zatem dostrzegasz niepokojące objawy, nie ignoruj ich. 

Mastopatia to zmiany w obszarze piersi, charakteryzujące się zwyrodnieniem tkanki tłuszczowej i gruczołowej sutka. Charakteryzują się one szerokim spektrum obrazu klinicznego - termin "mastopatia" może odnosić się zarówno do włóknienia i zwiększenia liczby gruczołów, jak i do rozszerzenia przewodów wyprowadzających, torbieli czy proliferacji nabłonka.

Mastopatia: przyczyny występowania

Mastopatia sutka należy do grupy chorób, których podłoże nie zostało jednoznacznie zdefiniowane. Zdaniem specjalistów, większość przypadków choroby ma związek z zaburzeniami hormonalnymi - dysproporcją między stężeniem progesteronu a estrogenów. W takim przypadku, należy mówić o mastopatii włóknisto-torbielowej.

W przypadku młodych kobiet, choroba często ma związek z terapią cukrzycy, a dokładnie - z przyjmowaniem leków przeciwcukrzycowych. Wówczas, mówimy o mastopatii cukrzycowej.

Mastopatia a tarczyca. Czy istnieje związek?

Rozwojowi nienowotworowych zmian w obszarze gruczołu piersiowego sprzyjają też inne czynniki. Jednym z najczęstszych jest zaburzenie czynności tarczycy. Do wystąpienia mastopatii może przyczynić się zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tego gruczołu. 

Zobacz wideo "Dotykam wygrywam" - samobadanie piersi jest bardzo ważne

Mastopatia - objawy

Symptomy mastopatii to przede wszystkim liczne, twarde guzki, które są łatwo wyczuwalne w badaniu palpacyjnym. Inne objawy choroby to:

  • zgrubienia w piersi,
  • obrzmienie piersi,
  • wyraźne uczucie ciężkości piersi,
  • dolegliwości bólowe w obszarze piersi,
  • zwiększona wrażliwość piersi na dotyk,
  • nasilone objawy bólowe przed miesiączką, które ulegają osłabieniu po ustaniu krwawienia menstruacyjnego (mastodynia).

W rzadkich przypadkach, u chorych pojawia się wyciek z brodawki sutkowej. 

Mastopatia: jak przebiega leczenie?

Leczenie choroby polega na wdrożeniu terapii przyczynowej i objawowej. Kluczowe znaczenie ma wyrównanie poziomu progesteronu. Przywrócenie prawidłowej gospodarki hormonalnej hamuje rozrost zmian, a w wielu przypadkach - doprowadza do ich cofnięcia. W ramach leczenia, podawane są też niesteroidowe leki przeciwzapalne i środki przeciwbólowe. Takie działanie ma na celu zmniejszenie stanu zapalnego, obrzęku i dolegliwości bólowych. 

Mastopatia - domowe sposoby leczenia

Wspomagająco, można zastosować leczenie domowe. Taka terapia polega przede wszystkim na wykonywaniu zimnych kompresów na pierś (lub piersi, jeżeli zmiany pojawiły się w obu). Dobrze sprawdzają się też chłodzące żele, zawierające substancje o działaniu przeciwzapalnym.

Aby pozbyć się nieprzyjemnych objawów, warto wprowadzić pewne modyfikacje w diecie. Kawa i tłuszcze zwierzęce powinny znaleźć się na czarnej liści. Wskazane jest zwiększenie podaży roślin strączkowych, warzyw i owoców. 

Zobacz też: Chcesz powiększyć i ujędrnić piersi, ale nie interesują cię implanty? Pomyśl o transferze własnego tłuszczu

Więcej o: