Demencja to choroba układu nerwowego. Dlaczego dochodzi do jej rozwoju? Czy da się ją powstrzymać?

Demencja często jest rozpatrywana w kategoriach objawu postępującego w sposób naturalny procesu starzenia. Nic bardziej mylnego. To poważna choroba mózgu, wywierająca silny wpływ na zachowanie, myślenie i odczuwanie emocji. Jak objawia się demencja? Czy można ją leczyć?

Demencja: co to takiego?

Demencja to schorzenie, w przebiegu którego dochodzi do neurodegradacji tkanki nerwowej, wynikającej z jej postępującego starzenia. Charakterystyczne dla tego stanu są zaburzenia w postrzeganiu rzeczywistości, rozumowania i pamięci. U chorych, proces orientacji czasowo-przestrzennej ulega upośledzeniu. Często pojawiają się także problemy z artykułowaniem mowy oraz przypadki depresji o charakterze epizodycznym.

Demencja starcza, nazywana też otępieniem starczym, to coraz częściej występująca dolegliwość, dotykająca przede wszystkim osoby starsze. Wczesne symptomy choroby najczęściej są łatwe do rozpoznania, nie tylko przez najbliższych osoby chorej, ale także przez nią samą. 

Przebieg choroby jest rezultatem nasilonej utraty komórek nerwowych i występujących między nimi połączeń. Na taki stan wpływają następujące czynniki:

  • otępienie z ciałkami Lewy'ego (m.in. choroba Parkinsona i choroba Alzheimera, która w największym stopniu wpływa na wystąpienie demencji),
  • zmiany naczyniopochodne mózgu,
  • otępienie czołowo-skroniowe,
  • schorzenia autoimmunologiczne (w tym stwardnienie rozsiane),
  • choroba Huntingtona.

Do wystąpienia demencji mogą przyczynić się też powtarzające się urazy głowy i niedobory witamin z grupy B, zwłaszcza B6, B9 i B12. 

Demencja: typowe objawy

Wśród najwcześniejszych objawów demencji, należy wymienić problemy z pamięcią krótkotrwałą. Początkowo, osoba chora może mieć problemy z przypomnieniem sobie o sytuacjach bądź rzeczach, które miały miejsce kilka-kilkanaście dni wcześniej. W zaawansowanym stadium choroby, chorzy miewają problemy z przypomnieniem sobie o zdarzeniach sprzed kilku minut i mogą przestać rozpoznawać nawet swoich najbliższych.

W początkowej fazie rozwoju demencji, mogą pojawić się też problemy z koncentracją. Często bywa tak, że osoby chore mylą się przy wykonywaniu nawet najprostszych czynności, z którymi wcześniej radziły sobie bezbłędnie. Często też nie nadążają za przebiegiem nawet nieskomplikowanej rozmowy. Z czasem, upośledzeniu ulega umiejętność uczenia się, pojawiają się trudności z liczeniem, mówieniem i orientacją czasowo-przestrzenną. Zdarzają się także epizody urojeń oraz omamów słuchowych i wzrokowych.

Zobacz wideo Zrozumieć Alzheimera - zobacz fragment filmu z eksperymentu

Demencja nie pozostaje bez wpływu na nastrój. Chorzy przestają interesować się bieżącymi sprawami, bywają uparci, czasami nawet agresywni. Jest to w dużej mierze związane z niemocą, wynikającą z sytuacji, w której się znaleźli. 

Ile żyje człowiek z demencją? 

Jak długo trwa demencja i ile żyje człowiek dotknięty tą chorobą? Niestety, trudno o jednoznaczną odpowiedź. Wynika to z faktu, że choroba ma przebieg etapowy, a długość każdej z faz jest kwestią mocno indywidualną, wynikającą z wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych. 

Demencja: leczenie otępienia

Demencja to choroba postępująca, której nie da się zatrzymać. Działanie medyczne polega na spowalnianiu jej przebiegu i łagodzeniu występujących objawów. Terapia farmakologiczna polega na przyjmowaniu leków poprawiających sprawność intelektualną i wpływających na zachowanie, m.in. inhibitorów cholinesterazy i memantyny. W niektórych przypadkach, chorzy muszą przyjmować leki o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym

Aby spowolnić przebieg choroby, należy wdrożyć działania profilaktyczne, których celem jest pobudzenie procesów myślowych. Rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek może dać dobre rezultaty. Ważna jest też odpowiednia dieta, warzywa, owoce, ryby i orzechy. Choremu należy okazywać wyrozumiałość i zapewnić mu przyjazne, bezpieczne otoczenie. 

Zobacz też: Regularne spożywanie jagód może zmniejszyć ryzyko demencji

Więcej o: