Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu jest nieorganicznym związkiem chemicznym występującym pod postacią lekko błyszczącego proszku. Jest pozyskiwany z sody śnieżnej - składającej się z dwuwęglanu trójsodowego i węglanu sodu. Aby wydobyć produkt końcowy, należy przeprowadzić proces, dzięki któremu podczas reakcji chemicznej zostaną wytrącone kryształy dwuwęglanu trójsodowego.
Soda oczyszczona najczęściej używana jest w kuchni. Można ją stosować do wypieków (pierniczki, ciasteczka) czy jako składnik napojów musujących. Pozwala na utrzymywanie właściwego pH w żywności. Znakomicie sprawdza się w alkalicznych gaśnicach pianowych. Soda używana jest jako substancja chłonąca wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Może służyć również jako naturalny środek czyszczący różne powierzchnie. Wodorowęglan sodu znalazł zastosowanie w kosmetyce i medycynie zarówno naturalnej oraz konwencjonalnej - jako cenne wspomaganie leczenia wielu chorób.
Jest to substancja w lekkim stopniu żrąca, dzięki czemu doskonale oczyszcza powierzchnie z zanieczyszczeń. Ze względu na odczyn zasadowy pozostawia środowisko, w którym się znalazła z neutralnym pH. Z tego powodu doskonale sprawdza się jako doraźny środek na nadkwaśność i chorobę refluksową żołądkowo-przełykową.
Jak pić sodę oczyszczoną? Przygotowanie roztworu sody oczyszczonej jest bardzo proste. Do szklanki z wodą należy wsypać łyżeczkę sody oczyszczonej oraz dodać kilka kropel soku z cytryn. Napój ulegnie spienieniu i w takiej postaci można go wypić. Już jedna szklanka tak przyrządzonego specyfiku jest zdolna przywrócić w organizmie równowagę kwasowo-zasadową i zlikwidować przykre uczucie pieczenia w przełyku. Należy pamiętać, że jest to środek doraźny i konieczna jest wizyta u lekarza celem odpowiedniego leczenia dolegliwości.
Oprócz działania neutralizującego nadmierną kwasowość układu trawiennego, soda oczyszczona jest pomocnym środkiem na zaparcia. Dzięki odkwaśnieniu przewodu pokarmowego, błonnik odpowiedzialny za prawidłowe oczyszczanie układu trawiennego, staje się bardziej aktywny. To ułatwia wypróżnianie. Czy soda oczyszczona na zaparcia zawsze się sprawdzi? Przy bardziej uciążliwym problemie zawsze należy zasięgnąć porady lekarza, który zdiagnozuje przyczynę nieprawidłowych wypróżnień.
Infekcje dróg moczowych częściej przytrafiają się kobietom niż mężczyznom (ze względu na odmienną budowę anatomiczną tego układu). Wbrew pozorom zapalenie pęcherza nie należy do rzadkości. Uczucie pieczenia, potrzeba częstego oddawania moczu i ogólny dyskomfort jest przyczyną frustracji i złego samopoczucia. Aby złagodzić (a w początkowym stadium nawet zlikwidować) objawy, można zastosować roztwór z sody. Soda oczyszczona na zapalenie pęcherza powinna zostać zastosowana podczas kąpieli.
Roztwór sody oczyszczonej może być stosowany jako środek bakteriobójczy w wielu przypadkach. Najczęściej wykorzystywany jest w płukankach ust przy nieświeżym lub nieprzyjemnym oddechu. Jest polecany osobom, które noszą aparaty ortodontyczne lub protezy zębowe i pomimo że dbają o właściwą higienę jamy ustnej, zmagają się z przykrym zapachem. Przynajmniej 2 razy dziennie należy płukać usta roztworem składającym się z łyżeczki sody oczyszczonej rozpuszczonej w letniej wodzie. Po kilku zabiegach problem powinien zniknąć.
Innym rodzajem infekcji w jamie ustnej są afty i zajady, które nie tylko źle wyglądają, ale również sprawiają ból i dyskomfort oraz utrudniają spożywanie pokarmu. Do zaleczenia tego rodzaju infekcji można wykorzystać roztwór sody oczyszczonej. Należy zanurzyć w nim jałową gazę i przemywać kilka razy dziennie miejsca zmienione chorobowo. Taki zabieg pozwoli na zlikwidowanie stanu zapalnego i przyspieszy regenerację tkanek.
Roztwór sody oczyszczonej świetnie sprawdza się także na odparzenia pieluszkowe u niemowląt i małych dzieci. Dodanie odrobiny sody oczyszczonej do kąpieli maluszka złagodzi stan zapalny i zabezpieczy delikatną skórę przed nawrotem infekcji.
Zobacz też: Na czym polega czyszczenie pralki sodą oczyszczoną? Ta czynność jest bardzo ważna