Prozopagnozja, czyli "ślepota twarzy" - co to takiego? Cierpi na to Brad Pitt

Brad Pitt przyznał, że cierpi na prozopagnozję. Prozopagnozja, zwana też "ślepotą twarzy", to rodzaj niedyspozycji mózgu, polegający na braku zdolności rozpoznawania znanej sobie już twarzy. Jest prozopagnozja nabyta w wyniku urazu bądź choroby, a także wrodzona, której podłoże nie zostało jeszcze rozpoznane. Nie da się wyleczyć tego zaburzenia, można tylko wypracować techniki rozpoznawania znajomych osób i ćwiczyć pamięć.

Do prozopagnozji przyznaje się co najmniej kilka znanych osób, w tym najsłynniejszy chyba wśród nich, aktor Brat Pitt. Zaburzenie to bardzo trafnie opisał Oliver Sacks, profesor neurologii na Uniwersytecie Columbia, sam zresztą także cierpiący na prozopagnozję, w książce pt. "Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem". Szacuje się, że na tę przypadłość może cierpieć nawet 2 proc. ludzi, a w łagodniejszej postaci znacznie więcej.

Prozopagnozja - co to takiego?

Prozopagnozja w medycynie opisana została po raz pierwszy w 1947 roku przez niemieckiego neurologa Joachima Bodamera. Jest jednym z przypadków agnozji, czyli zaburzenia polegającego na nieumiejętności rozpoznawania szczegółów najbliższego nawet otoczenia, mimo iż nie jest to związane z żadnymi zaburzeniami fizjologicznymi zmysłu wzroku czy słuchu. Nazwa pochodzi od greckich słów oznaczających twarz (prosopon) i niewiedzę (agnosia).

Rozpoznano kilka rodzajów agnozji, w tym agnozję wzrokową, słuchową, dotykową, autotopagnozję, anozognozję oraz agnozję przestrzenną. Prozopagnozja należy do grupy agnozji wzrokowych, a charakteryzuje się brakiem umiejętności rozpoznania twarzy poznanej już kiedyś osoby i zapamiętywania nowo poznanych.

Prozopagnozja - objawy

Osoba cierpiąca na prozopagnozję nie potrafi rozpoznać znajomych na podstawie twarzy, w tym nawet członków własnej rodziny i bliskich przyjaciół. W skrajnym przypadku nie rozpoznaje nawet siebie. Aby móc funkcjonować w miarę normalnie w społeczeństwa osoba taka wypracowuje sobie własny system rozpoznawania ludzi, na przykład poprzez zapamiętywanie niewielkich szczegółów w wyglądzie i brzmienia głosu.

Czasem, dodatkowo, u osoby z prozopagnozją dochodzi jeszcze brak umiejętności rozpoznania wyrazu twarzy, otoczenia i jego szczegółów.

Oczywiście, każdy może co jakiś czas, zapomnieć, z kim ma do czynienia, szczególnie gdy minie więcej czasu od ostatniego spotkania. Jednak osoba z prozopagnozją nie umie stwierdzić, czy kiedykolwiek w ogóle widziała już twarz danej osoby oraz do kogo należy. I to w przypadku, gdy wielokrotnie już się spotkali. Bywa, że dotyczy to najbliższych, jak żona czy dzieci. Dlatego wciąż zadają pytanie: Czy myśmy się już gdzieś nie widzieli? Robią to po to, aby rozpoznać po głosie lub innych charakterystycznych cechach, z kim mają do czynienia. Zapamiętują np. charakterystyczną sylwetkę czy chód danej osoby, kolor włosów itd.

Mają ponadto problem z wyobrażeniem sobie twarzy osób, które są im już znane oraz nie zapamiętują twarzy nowo poznanych. Osoby z prozopagnozją mają też problem ze śledzeniem akcji filmów na przykład, ponieważ nie rozróżniają twarzy bohaterów.

Zobacz wideo Stymulacja mózgu nie dla wszystkich chorych?

Prozopagnozja - przyczyny

Są dwa główne źródła zaburzenia: uszkodzenie mózgu w wyniku urazu oraz wrodzone.

Prozopagnozja nabyta: może do niej dojść w wyniku uszkodzenia mózgu po udarze, chorobach mózgu lub urazu głowy. Osoby takie miały normalną zdolność rozpoznawania twarzy, zanim doszło do wypadku lub choroby.

Prozopagnozja wrodzona: w przypadku prozopagnozji wrodzonej już w dzieciństwie można zauważyć oznaki zaburzenia w rozpoznawaniu twarzy. Dziecko, oczywiście, nie zdaje sobie sprawy ze swojego zaburzenia i zaczyna sobie tworzyć system alternatywnych sposobów radzenia sobie z problemem. Co więcej, zdarza się, że nawet jako dorosłe osoby, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z naszej odmienności.

Niestety, to zaburzenie bywa przyczyną wielu problemów w funkcjonowaniu społecznym, a osoby z prozopagnozją wrodzoną bywają niesprawiedliwie osądzane, jako wyniosłe czy nieuważne.

Jak działa mózg, gdy ma rozpoznać daną twarz?

Okazuje się, że umiejętność rozpoznawania twarzy to skomplikowany proces, w którym bierze udział co najmniej sześć obszarów w mózgu w prawej i lewej półkuli. W procesie rozpoznawania twarzy prawa półkula ma wiodące znaczenie, ale po lewej stronie także są odpowiedzialne struktury. Wszystkie obszary są połączone w sieć wzajemnych zależności i jeżeli zostaną uszkodzone, przestają właściwie działać. Dochodzi do prozopagnozji nabytej.

W przypadku wrodzonego zaburzenia, sieci w mózgu odpowiedzialne za proces rozpoznania od początku działają niewłaściwie na wiele sposobów, stąd tyle różnych rodzajów agnozji.

Bezpośrednią przyczyną dysfunkcji jest uszkodzenie drugorzędowej kory wzrokowej w bocznej powierzchni płatów potylicznych lub w brzusznej części płatów skroniowych, albo obydwu naraz. Uszkodzenia mogą obejmować tylko jedną lub obie półkule. W przypadku prozopagnozji wrodzonej badacze nadal szukają przyczyny zaburzenia.

Prozopagnozja - czy zaburzenie można wyleczyć?

Niestety, nie znamy sposobu na wyleczenie prozopagnozji. Pomoc może polegać jedynie na pokazywaniu sposobów radzenia sobie z problemem poprzez np. techniki kompensacyjne i ćwiczenie pamięci. W przypadku udaru lub demencji starczej podaje się środki lecznicze poprawiające ukrwienie mózgu.

Więcej o: