Opatrunek okluzyjny. Czym się charakteryzuje i w jakich sytuacjach się go stosuje?

Opatrunek okluzyjny zakłada sięna ranę, dzięki czemu uszkodzona tkanka nie ma kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym, czyli bakteriami i wirusami, lecz także zwykłym powietrzem. Takie oddzielenie zranionego miejsca od środowiska zewnętrznego, jest niezwykle istotne.

Opatrunek okluzyjny: co to jest? 

Opatrunek okluzyjny - co to jest? Brzmi poważnie, a tymczasem wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że miało już styczność z tego typu produktami. Pomimo specjalistycznej nazwy, są powszechnie stosowane. Opatrunek okluzyjny, to po prostu specjalny rodzaj plastra samoprzylepnego. Nakłada się go na ranę, tak, aby nie miała styczności ze środowiskiem zewnętrznym. Czym opatrunki okluzyjne różnią się od innych plastrów? Z pewnością należy zwrócić uwagę na ich formę. Jest ona jednolita, dzięki czemu opatrunek ściśle dopasowuje się do zranionego miejsca, bez względu na jego niejednolity, czy wypukły kształt.

Opatrunek Naukowcy stworzyli opatrunki, które wykrywają bakterie, sygnalizując to zmianą koloru

Dodatkowo opatrunek jest nasączony lepką substancją. Dzięki niej plaster trzyma się rany przez długi czas, nie przesuwa się, nie odkleja i nie odgniata. Ten hydrożel jest w pełni bezpieczny, nawet dla delikatnej skóry. Podczas wymiany opatrunku, plaster będzie bez problemu ściągnięty, nie uszkadzając rany. Jeśli zraniony fragment ciała puchnie, opatrunek okluzyjny bez problemu dopasuje się do nowego kształtu. Co istotne, doskonale sprawdzi się w miejscach takich jak pachy, pachwiny i pięty. Nie odstaje, trzyma się, pomimo ciągłego poruszania i zabezpiecza ranę przed środowiskiem zewnętrznym.

Zobacz wideo Wakacyjna pierwsza pomoc, czyli jak przykleić plaster, złagodzić oparzenia i ukąszenia owadów

Opatrunki okluzyjne dostępne są w wielu rozmiarach. Kiedy należy je stosować?

Kiedy stosuje się opatrunki okluzyjne? Nakłada się je najczęściej wtedy, gdy nastąpiło mechaniczne uszkodzenie ciała, podczas którego trwa znaczne krwawienie oraz wysięk surowicy. Należy pamiętać, że rana musi być czysta, aby w spokoju mogła się zagoić. Właśnie dlatego zostały stworzone opatrunki okluzyjne, zabezpieczające zranione miejsce przed środowiskiem zewnętrznym i wszelkimi zabrudzeniami, które w przyszłości mogłyby doprowadzić do zakażenia. Takie plastry nie są stosowane wyłącznie w szpitalach. Ogromnym plusem jest dostępność opatrunków okluzyjnych. Znajdziesz je w sklepach internetowych i aptekach. Samodzielne założenie ich nie stanowi problemu - jest to szybkie i proste.

W sklepach dostępne są specjalnie dopasowane opatrunki okluzyjne na rany klatki piersiowej, które wyróżniają się rozmiarem. Nawet ratownicy medyczni korzystają z takich produktów, nakładając je na rany na ciele. Co ważne, opatrunki okluzyjne na rany klatki piersiowej otwarte, stosuje się, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia odmy.

Ziarnina Ziarnina: czym jest ziarnina, jak długo trwa leczenie?

Jak właściwie nałożyć opatrunek okluzyjny?

Nawet opatrunek okluzyjny na paznokcie musi wyróżniać się właściwymi cechami. Każde zranione miejsce, małe czy duże, powinno być odpowiednio zabezpieczone. Jakie powinny być opatrunki okluzyjne, aby spełniały swoje zadanie?

Przede wszystkim, istotna jest wodoodporność produktu. Zdarza się, że rana niechcący może się zamoczyć, a nawet w czasie kąpieli powinna być bezpieczna. Dodatkowo wybierając opatrunek okluzyjny, należy zwrócić uwagę na jego trwałość. Musi odprowadzić całą wilgoć ze zranionego miejsca, a w momencie puchnięcia, musi kształtem dopasować się do ciała.

Czy możliwe jest samodzielne założenie takiego plastra? Opatrunek okluzyjny można nałożyć samemu. W przypadku większej rany nałożeniem opatrunku powinna zająć się osoba z odpowiednimi kwalifikacjami. Istotne, aby przeczytać dołączoną do produktu instrukcję i kierować się zaleceniami zawartymi na ulotce. Warto obserwować ranę i pamiętać o regularnej wymianie plastra.

Zobacz też: Posyp ranę... cukrem, a szybciej się zagoi. To nie mit, tylko metoda praktykowana na całym świecie

Więcej o: