Reumatoidalne zapalenie stawów - dieta raczej nie złagodzi choroby

Stosując określoną dietę, przyjmując suplementy z minerałami i witaminami nie wpłyniemy na przebieg takich schorzeń jak choroba zwyrodnieniowa stawów czy reumatoidalne zapalenie stawów. Co nie oznacza, że dbałość o zdrową dietę nie ma wpływu na ogólny stan zdrowia.

Więcej tekstów na temat zdrowia znajdziesz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zdrowa dieta może zapobiegać lub złagodzić przebieg takich schorzeń jak choroby układu sercowo-naczyniowego oraz choroby psychiczne. Wydaje się jednak, że w przypadku chorób reumatycznych i mięśniowo-szkieletowych (RMD) ma marginalne znaczenie. Wpływ diety na przebieg chorób zapalnych stawów i układu ruchu jest tak niewielki, że właściwie nie jesteśmy w stanie tego zauważyć.

Do takich wniosków doszedł zespół, którzy zapoznał się z wynikami kilkuset badań na temat wpływu różnego rodzaju produktów i suplementów diety na przebieg takich chorób jak choroba zwyrodnieniowa stawów i reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, osiowa spondyloartropatia (spondyloartropatie to grupa chorób reumatycznych dotykających stawów obwodowych oraz kręgosłupa), łuszczycowe zapalenie stawów, twardzina układowa i dna moczanowa.

Przegląd zleciła Europejska Liga Przeciw Reumatyzmowi (EULAR - European League Against Rheumatism) jeszcze w 2018 roku. Międzynarodowa grupa ekspertów poszukiwała rzetelnych badań na temat wpływu diety, ćwiczeń, wagi, alkoholu, papierosów oraz pracy zarobkowej na rozwój chorób reumatycznych i mięśniowo-szkieletowych. Celem było opracowanie zaleceń zdrowotnych do użytku lekarzy i pacjentów.

Szukano badań wysokiej jakości (czyli randomizowanych, kontrolowanych lub obserwacyjnych) oraz analiz zbiorczych. W sumie wzięto pod uwagę 24 przeglądy systematyczne z lat 2013-2018 oraz 150 artykułów naukowych. Badania dotyczyły takich produktów jak: suplementy diety pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, diety eksperymentalne, owoce i warzywa oraz suplementy zawierające minerały i witaminy.

Dieta prawdopodobnie nie zatrzyma choroby reumatycznej

Jeśli chodzi o chorobę zwyrodnieniową stawów to nie znaleziono żadnych większych badań na temat wpływu konkretnej diety na przebieg tej choroby. Odnotowano co prawda pewne powiązania pomiędzy objawami choroby a spożywaniem takich produktów jak olej rybny, chondroityna (substancja mająca wspierać regenerację chrząstki), glukozamina, witamina D, awokado i soja, ale nie miało to znaczenia klinicznego.

Jeśli chodzi o wpływ diety na przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów to większość znalezionych badań oceniono jako słabe lub bardzo słabe.

- Niewielkie korzyści odnotowano tylko w przypadku probiotyków, witaminy D, oleju rybnego, jednak ich wpływ był zbyt mały, aby można było odczuć różnicę - czytamy w artykule.

Na koniec naukowcy doszli do wniosku, że obecnie nie ma spójnych dowodów na to, że jakakolwiek dieta zmienia znacząco przebieg chorób reumatycznych i układu mięśniowo-szkieletowego. Mimo tego nie wolno lekceważyć sposobu, w jaki się odżywiamy, ponieważ ma to wpływ na nasze ogólne zdrowie.

- Spożywanie określonych składników diety prawdopodobnie nie wpłynie na postępy choroby, ale i tak powinniśmy dbać, aby nasza dieta była zdrowa oraz pilnować wagi - podkreślają eksperci z EULAR.

Z wynikami badania można się zapoznać na łamach czasopisma "RMD Open".

Zobacz wideo Szadkowska: Wegetarian przybywa w Polsce i na świecie

Źródła: MedicalXPress.com, RMD Open

Więcej o: