Skrzepy podczas okresu. Czy ich obecność jest powodem do niepokoju?

Skrzepy podczas okresu występują u większości kobiet i najczęściej nie wskazują na żadną nieprawidłowość. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ich obecność jest objawem chorobowym, wymagającym interwencji lekarskiej. O czym mogą świadczyć skrzepy krwi podczas okresu? Kiedy należy udać się do lekarza?

Co oznaczają skrzepy krwi podczas okresu?

Skrzepy podczas okresu mogą budzić pewien niepokój. Jednak należy pamiętać, że u każdej kobiety, miesiączka wygląda nieco inaczej. Niektóre panie krwawią obficie i przez dość długi czas, inne - skąpo i krótko. Zdarza się, że krwawieniu menstruacyjnemu towarzyszą inne objawy, jak ból brzucha czy skrzepy krwi. Nie zawsze wskazuje to na stan chorobowy. Nawet gdy ciemne skrzepy podczas okresu pojawiają się co miesiąc, nie powinny wzbudzać niepokoju. To naturalny element cyklu menstruacyjnego. Jeżeli jednak duże skrzepy podczas okresu, występują w znacznym nagromadzeniu, towarzyszy im ból a okres trwa długo (dłużej niż 7 dni), nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

Szyjka macicy to ważny element żeńskiego układu rozrodczego. Szyjka macicy - jak wygląda przed okresem, po zapłodnieniu i w ciąży?

Skrzepy podczas okresu mogą być objawem choroby lub innych nieprawidłowości

Wśród czynników, które najczęściej doprowadzają do wystąpienia skrzepów podczas okresu, na pierwszym miejscu należy wymienić zaburzenia hormonalne. Najczęściej dotyczy to młodych dziewcząt, które dopiero zaczynają miesiączkować. Skrzepy podczas okresu a ciąża? Tuż po porodzie, gospodarka hormonalna organizmu wciąż pozostaje zaburzona, więc także w tym przypadku obecność skrzepów w krwi menstruacyjnej nie jest niczym zaskakującym. Gdy poziom hormonów zostanie wyregulowany, niepokojący objaw ustąpi.

Zobacz wideo Okres co trzy tygodnie to wciąż norma. Kiedy wówczas są dni płodne? Ginekolog wyjaśnia

Problem skrzepów najczęściej dotyczy też kobiet, które uskarżają się na długie i obfite miesiączki. W tym przypadku, przedłużające się krwawienie doprowadza do obniżenia poziomu żelaza, a to przyczynia się do zaburzenia produkcji naturalnego antykoagulantu, który zapobiega krzepnięciu krwi menstruacyjnej.

Wymieniając inne przyczyny takiego stanu, należy wskazać na następujące schorzenia:

  • endometrioza - w przebiegu choroby, komórki błony śluzowej macicy przedostają się do jamy brzusznej. Objawy tego schorzenia to m.in. ból w trakcie stosunku, obfite i bolesne krwawienia menstruacyjne i częste plamienia. Endometriozę leczy się metodami farmakologicznymi i chirurgicznymi;
  • polipy - pod tym pojęciem należy rozumieć przerost błony śluzowej jamy macicy. Do rozwoju polipów dochodzi pod wpływem zaburzeń stężenia estrogenów. Objawy choroby to obfite krwawienia menstruacyjne, krwawienia międzymiesiączkowe i plamienia pojawiające się po stosunku. Wśród charakterystycznych symptomów należy wymienić także wielkie skrzepy podczas okresu. Polipy mogą też utrudnić zajście w ciążę. W pierwszej kolejności lekarze ordynują leczenie farmakologiczne. Interwencja chirurgiczna jest konieczna w sytuacji, gdy przyjmowane leki nie przynoszą rezultatu;
  • mięśniaki macicy - to łagodne guzy, które rzadko ulegają zezłośliwieniu. Ich występowanie ma związek z nieprawidłową gospodarką estrogenową. Wśród symptomów należy wymienić obfite krwawienie i silne dolegliwości bólowe, towarzyszące miesiączce. Tak jak w przypadku polipów, w pierwszej kolejności podejmowane jest leczenie farmakologiczne.

Krwawienie po stosunku często jest źródłem skrępowania i obawy o zdrowie, a tymczasem może mieć banalną przyczynę. Krwawienie z pochwy po stosunku - ważny sygnał ostrzegawczy

Skrzepy podczas okresu mogą też wskazywać na tyłozgięcie macicy. To nieprawidłowość anatomiczna, polegająca na znacznym odgięciu trzonu macicy w stronę kręgosłupa. Przyczyną tyłozgięcia mogą być przebyte stany zapalne w obrębie miednicy, zastój krwi żylnej w miednicy mniejszej lub endometrioza. U niektórych kobiet, taki stan pojawia się po porodzie. 

Zobacz też: Kubeczek menstruacyjny - jest wygodny, nie wywołuje potu i wysypek. Jak wybrać odpowiedni? [Opinie, cena]