Prokalcytonina - czym jest? O czym świadczy jej podwyższony poziom?

Prokalcytonina, w skrócie PCT, to białko którego poziom mierzony w badaniach laboratoryjnych jest wskaźnikiem stanu zapalnego, ale też różnego typu infekcji. W jaki sposób bada się poziom PCT i jak interpretować wyniki?

Czym jest prokalcytonina?

Prokalcytonina to jedno z wielu białek, które występują w naszych organizmach. Posługując się biologicznym nazewnictwem można powiedzieć, że jest to prekursor kalcytoniny, hormonu zwierzęcego wytwarzanego w głównej mierze przez komórki tarczycy, który może być dodatkowo stosowany jako lek w różnych schorzeniach. W wykrywaniu różnych schorzeń odgrywa bardzo ważną rolę białko jakim jest prokalcytonina. Diagnostyka polegać będzie na wykonaniu morfologii i sprawdzeniu poziomu PCT. Podwyższony poziom PCT świadczyć może o różnego rodzaju infekcjach bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych, a także o stanach zapalnych. 

Cytokiny to białka, które są związane między innymi z układem immunologicznym. Cytokiny: czym są i jak działają? Jaki mają wpływ na nasz organizm?

Jakie są normy prokalcytoniny?

W jakich przedziałach powinna mieścić się prokalcytonina? Wiele osób zastanawia się, jakie są przewidziane normy dla białka jakim jest prokalcytonina. U osób dorosłych mieścić się ona będzie w przedziale od 0,05 do 0,1 ng/ml, a odnosząc się do całej objętości krwi, przedział procentowy to 0,14 do 0,36. 

Prokalcytonina: norma u noworodków będzie jednak wyglądać inaczej. Białko PCT u noworodka w pierwszych 48 godzinach życia powinna kształtować się następująco:

  • 0,2 ng/ml w pierwszych 6 godzinach życia,
  • 8 ng/ml od 6 do 12 godziny,
  • 15 ng/ml od 12 do 18 godziny życia,
  • od 18 do 30 godziny 21 ng/ml,
  • od 30 do 36 godziny 15 ng/ml,
  • od 36 do 42 godziny 8 ng/ml
  • od 42 do 48 godziny 2 ng/ml. 

Prokalcytonina u noworodka jest bardzo istotnym wskaźnikiem, który powinien być dokładnie mierzony w pierwszych dwóch dobach życia dziecka.

Zobacz wideo Skaza białkowa u dziecka - jakie są jej objawy i jak sobie z nią radzić?

Prokalcytonina a sepsa

W przypadku zakażenia ogólnoustrojowego wartości jakie osiągają białka wskaźnikowe, są ogromne. Dotyczy to również wartości białk, jakim jest prokalcytonina. Sepsa jest bardzo niebezpiecznym stanem, który bezpośrednio zagraża życiu osoby, którą dotyka. Wskaźniki umieralności w jej przypadku są nadal bardzo wysokie i mieszczą się niejednokrotnie w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu procent, pomimo obecnego zaawansowania medycyny. 1000 ng/ml to wartość, jaką może w zakażeniu ogólnoustrojowym osiągnąć prokalcytonina. Sepsa, jak wskazują dane, odpowiada za większą liczbę zgonów niż wiele innych znanych chorób, które często kończą się śmiercią, np. AIDS czy rak piersi lub prostaty.

Pepsyna jest enzymem odpowiedzialnym za trawienie białek. Pepsyna: enzym odpowiedzialny za trawienie białek.

Prokalcytonina a CRP: jak interpretować?

Prokalcytonina a CRP - jaka jest zależność? Sam wskaźnik białka, jakim jest prokalcytonina, nie jest materiałem, na podstawie którego można dokonywać rzetelnych interpretacji na temat stanu zdrowia osoby badanej. Prokalcytonina musi być rozpatrywana wraz z innymi białkami wskaźnikowymi, takimi jak chociażby CRP. CRP i OB są dodatkowymi znacznikami, na podstawie których wnioskuje się o stanie zapalnym. Prokalcytonina, CRP oraz OB, a właściwie ich łączne wartości jakie zostaną osiągnięte w badaniu morfologicznym dają dokładniejszy obraz. Dla przykładu sam podwyższony wskaźnik OB nie musi świadczyć o stanie zapalnym. Podwyższone OB może wystąpić również w ciąży lub przy wysiłku fizycznym. CRP i PCT są mniej podatne na te czynniki. Łącznie dają one znacznie dokładniejszy obraz stanu zdrowia badanej osoby. Prokalcytonina w chorobach nowotworowych razem z białkiem reaktywnym C (CRP), osiągają średnio podwyższony poziom. Morfologia nie może być jednak jedynym badaniem. To, że prokalcytonina w chorobach nowotworowych jest podwyższona, nie świadczy od razu o tym, że pacjent ma raka. Morfologia będzie tylko jednym z etapów postawienia ostatecznej diagnozy.

Zobacz też: Tyrozyna: jakie ma działanie, jak stosować tyrozynę?

Więcej o: