Chorzy na małpią ospę mogą zarażać zwierzęta domowe? Zakażonym zalecono izolację

Brytyjczykom, u których potwierdzono zakażenie wirusem małpiej ospy, zalecono 3-tygodniową izolację od zwierząt domowych. Najbardziej podatne na infekcję mogą być gryzonie domowe, tj. chomiki, myszoskoczki, świnki morskie lub myszy, ale chorzy powinni ograniczyć także bezpośredni kontakt z kotami, psami lub królikami domowymi.

Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

W Polsce nie potwierdzono dotąd żadnego przypadku zakażenia wirusem małpiej ospy, więc nie ma żadnych powodów do obaw. Dużo poważniej sytuacja wygląda w Wielkiej Brytanii, w której 7 maja zdiagnozowano pierwszy przypadek małpiej ospy u mężczyzny podróżującego drogą lotniczą z Nigerii do Londynu.

Do dziś małpią ospę zdiagnozowano u ponad 100 Brytyjczyków, a według statystyk WHO na całym świecie choroba ta pojawiła się w 23 krajach. Jak dotąd 257 osób poza obszarem endemicznym (głównie poza Afryką) zachorowało na małpią ospę, a podejrzenie tej choroby stwierdzono u 120 pacjentów. Choć do tej pory nie zanotowano żadnego przypadku małpiej ospy u zwierząt, to w ramach ostrożności zaproponowano działania, które mają zapobiec ewentualnym infekcjom od zakażonych pacjentów.

Czy czeka nas nowa epidemia? Czy wirus małpiej ospy może być takim zagrożeniem jak koronawirus? "Wirus małpiej ospy nie szerzy się tak łatwo, jak koronawirus". Lekarka studzi emocje

Brytyjczykom, u których potwierdzono zakażenie wirusem małpiej ospy, zalecono izolację od zwierząt domowych

Ze względu na wyraźny wzrost zachorowań w Wielkiej Brytanii osobom, u których doszło do zakażenia wirusem małpiej ospy, zalecono 21-dniową izolację od zwierząt domowych. UKHSA, czyli Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego, ogłosiła, że ma to zapobiec następnym infekcjom i ochronić zwierzęta, które mogłyby się zarazić od osób chorujących na małpią ospę. Takie działanie nazwano "środkiem ostrożności".

Nadal identyfikujemy kolejne przypadki małpiej ospy w Wielkiej Brytanii. Jako środek zapobiegawczy dalszym zachorowaniom nasze zespoły ds. ochrony zdrowia doradzają osobom, u których potwierdzono zakażenie wirusem małpiej ospy, by unikały kontaktu ze zwierzętami domowymi przez 21 dni — potwierdziła Wendi Shepherd z UKHSA.

Małpia ospa — które zwierzęta mogą wymagać izolacji od zakażonych?

Tymczasowe unikanie przebywania w obecności zwierząt na okres 3 tygodniowej kwarantanny może być wskazane w przypadku właścicieli m.in. gryzoni domowych — zwłaszcza chomików, myszoskoczków, świnek morskich oraz myszy, które podobnie jak szczury i wiewiórki uznawane są za najbardziej podatne na infekcję wirusem powodującym małpią ospę.

Osobom, które mają w swoich mieszkaniach takie zwierzęta, wskazano, by przez 21 dni w ogóle nie miały żadnej styczności ze swoimi pupilami i na czas kwarantanny przebywały w innych pomieszczeniach.

Izolowania od chorych na małpią ospę mogą wymagać też koty, psy i króliki, ale ich właściciele zostali poproszeni jedynie o to, by ograniczyć z nimi bezpośredni kontakt w warunkach domowych bez konieczności całkowitego odsunięcia się od nich na okres 3 tygodni.

Właściciele królików domowych powinni zachować ostrożność, jeśli zakażą się małpią ospą

Jak wyjaśnia dr Amr Bayoumy, wykładowca nauk biologicznych na Uniwersytecie w Coventry w komentarzu dla "The Telegraph", szczególną ostrożność powinni zachować zwłaszcza właściciele królików domowych, ponieważ "nie jest jasne, jaką rolę mogą odgrywać te zwierzęta w przenoszeniu infekcji".

„Wiemy, że króliki są bardzo podatne na zakażenie wirusem małpiej ospy i mogą wykazywać objawy, takie jak gorączka, wysypka, słaby apetyt i utrata wagi, a młode króliki mogą przenosić wirusa na inne osobniki" – przekonuje ekspert.

Podczas pandemii dr Bayoumy badał, w jaki sposób koronawirus może wpływać na zwierzęta (głównie na norki i jelenie). Szczegółowe wyniki badań na ten temat opublikowano w "Nature Communications". Wirus powodujący małpią ospę jest około 10 razy większy niż SARS-CoV-2, ale nadal nie wiadomo, w jaki sposób mogą rozwijać się dalsze infekcje w przypadku wirusa odpowiedzialnego za ostatnie zachorowania na małpią ospę na świecie.

Objawy zakażenia wirusem małpiej ospy u osób z wykwitami skórnymi na ciele. Jak długo wirus małpiej ospy może utrzymywać się w organizmie? Nowe badania

Małpia ospa a zwierzęta domowe. Zalecenia dla właścicieli m.in. gryzoni i czworonogów

Zgodnie z oficjalnymi wytycznymi przedstawionymi przez brytyjskie organy ds. zdrowia, osoby z potwierdzoną obecnością wirusa małpiej ospy mogą na czas kwarantanny przekazać posiadane gryzonie domowe (tj. między innymi świnki morskie, chomiki lub myszoskoczki) do weterynarza lub do wyznaczonego ośrodka rządowego. Po 21 dniach można je odebrać.

Pozostałe zwierzęta mogą przebywać w izolacji od zakażonego pacjenta, ale nie ma potrzeby, by opuszczały dom lub mieszkanie, w którym na stałe przebywają. Należy im umożliwić regularną kontrolę weterynaryjną, a karmieniem i przygotowywaniem posiłków dla zwierząt będących w miejscu, w którym znajduje się osoba zakażona wirusem małpiej ospy, powinni się zaś zająć inni, zdrowi domownicy.

Warto podkreślić, że Europejskie Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób (ECDC) nadal utrzymuje, że ryzyko zakażenia zwierzęcia domowego przez człowieka zainfekowanego wirusem małpiej ospy jest niskie, a działania zaproponowane przez UKHSA mają być jedynie "środkiem ostrożności".

Jakie zmiany skórne mogą wystąpić u osób zakażonych wirusem małpiej ospy? Małpia ospa. Mam wysypkę i co dalej? Ekspertka radzi, co robić

źródło: The Telegraph / The Guardian

Więcej o: