DIC, czyli rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe swoją przyczynę może mieć m.in. w odrzuceniu przeszczepu, urazach czy nowotworach złośliwych. Choroba wywołuje zatory i zakrzepy w naczyniach krwionośnych, co może doprowadzić do krwotoków, a nawet niewydolności wielonarządowej. Charakterystyczne dla tej choroby jest pojawianie się siniaków i krwiaków na ciele. Do jej przyczyn należą również:
Zespół DIC w ostrym przebiegu objawia się krwawieniami z dróg rodnych, przewodu pokarmowego, błony śluzowej nosa lub ran po operacji. Pod wpływem drobnych urazów lub uderzeń mogą pojawiać się siniaki lub wybroczyny pod skórą. W związku z zaburzeniami krzepliwości krwi w wyniku tej choroby może dojść do niewydolności mi.in. układu oddechowego, wątroby, nerek czy płuc. Choroba postępuje w bardzo szybkim tempie. Niewydolność jest bezpośrednim zagrożeniem życia lub zdrowia.
Kiedy choroba przyjmuje postać przewlekłą, na ciele występują siniaki, wybroczynowa wysypka i krwiaki. Spojówki mogą być zaczerwienione, a z nosa może lecieć krew. Przewlekły zespół DIC jest najczęstszą przyczyną występowania nowotworów, zwłaszcza niektórych postaci białaczki. W przypadku zespołu DIC w ciąży reakcja musi być natychmiastowa, aby zachować przy życiu nie tylko matkę, ale również dziecko. W wyniku zaburzenia krzepliwości krwi u dziecka może dojść do niedotlenienia i odklejenia łożyska. DIC tworzy niebezpieczne zatory, które są zagrożeniem dla zdrowia i życia.
Specjalistyczne badania powinny być wykonane w chorobie jaką jest DIC. Diagnostyka polega na pobraniu krwi, a następnie na znalezieniu przyczyny przez którą powstało to schorzenie. Z krwi oznacza się zarówno D-dimery, jak i liczbę płytek krwi. Lekarz zleca również badanie na stężenie fibrynogenu. Dodatkowo internista zbiera wywiad dotyczący przyjmowanych leków, obciążeń genetycznych oraz chorób towarzyszących. Jak wiadomo, DIC może być przyczyną wielu chorób. Lekarz w badaniu określa także czy występują tzw. skazy krwotoczne na ciele pacjentów, czyli siniaki lub wybroczyny, które są charakterystyczne dla DIC.
Heparyna jest głównym środkiem wykorzystywanym w zespole DIC. Leczenie polega na przyjmowaniu substancji, które są preparatami krwiopochodnymi. W przypadku dużych i obfitych krwotoków na skutek choroby pacjenci tracą dużo krwinek czerwonych. Aby, temu zapobiec podaje się masę erytrocytarną. Pacjentom podawane są również masy płytkowe oraz osocze. Niestety jest to postępowanie objawowe - nie leczy pacjenta. Jeśli krwotoki są nasilone i pojawiają się zbyt często, to w leczeniu wykorzystuje się heparynę oraz traneksamid. Powyższe leki są stosowane tylko w niektórych przypadkach zachorowań na DIC.
Zespół DIC przez medycynę nie został jeszcze do końca rozpoznany, nie ma też leków, które sprawdziłyby się w każdym przypadku. W leczeniu stosowana jest m.in. heparyna. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym szybciej jej objawy mogą zostać ujarzmione. Zespół DIC może być przyczyną wielu schorzeń, dlatego w terapii specjaliści skupiają się na odnalezieniu jej podłoża. DIC jest zespołem symptomów uleczalnych, a jego objawy mogą szybko ustąpić, o ile jest wcześnie i prawidłowo zostaną zdiagnozowane.
Zobacz też: Witamina K - dla dobrej krzepliwości, mocnych kości i nie tylko