Koronarografia, czyli badanie tętnic wieńcowych z pomocą kontrastu. Kiedy się ją wykonuje?

Koronarografia jest badaniem wykorzystywanym w wielu chorobach wieńcowych. Badanie polega na podaniu środka kontrastowego przez tętnicę i wykonaniu zdjęć za pomocą promieniowania rentgenowskiego. Wskazaniem do wykonania zabiegu są zawały serca, przewlekłe bóle wieńcowe, wady serca, choroba niedokrwienna. Zabieg jest inwazyjny, ale bezpieczny.

Koronarografia: co to jest?

Koronarografia - co to takiego? Jest to badanie z wykorzystaniem promieni rentgenowskich. Polega na podaniu środka kontrastowego bezpośrednio do tętnicy, w celu zrobienia zdjęć. Badanie ma na celu sprawdzenie, czy w tętnicach zaszły jakiekolwiek zmiany. Test służy również do określenia stanu tętnic wieńcowych, jak i zmian miażdżycowych. Po zabiegu zalecane jest leżenie na plecach przez około 4 godzin. Nie należy wstawać, ponieważ może to skutkować powstawaniem krwiaków. Aby wypłukać podany wcześniej kontrast z organizmu, zalecane jest picie wody w dużych ilościach. Nie ma przeciwwskazań do spożywania posiłków bezpośrednio po badaniu. Koronarografia służy nie tylko do rozpoznania choroby, ale także do dalszego leczenia pacjenta.

Koronarografia serca

Koronarografia serca jest zabiegiem oceniającym drożność tętnic wieńcowych. Głównym wskazaniem do badania jest miażdżyca. Badanie ma celu ocenić stan zmian miażdżycowych w tętnicach wieńcowych. Jest zalecane tylko przez lekarza kardiologa i w konkretnych przypadkach. Badanie przeprowadza się u pacjentów zmagających się z chorobami wieńcowymi, lub u osób które znajdują się w grupie ryzyka zachorowaniem. Koronarografia jest zabiegiem inwazyjnym, ale bezbolesnym. W większości przypadków przebiega bez powikłań.

Zobacz wideo Kołatanie serca - kiedy się pojawia i co oznacza?

Koronarografia serca: na czym polega?

Na czym polega koronarografia serca? Jest to zabieg inwazyjny, który polega na podaniu kontrastu bezpośrednio do tętnicy, oraz wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego. Przed badaniem należy zdjąć wszelkie metalowe przedmioty, a także wyjąć protezy. Pacjent musi znajdować się w pozycji leżącej. Podłączane są elektrody, aby monitorować serce. Następnie, lekarz w znieczuleniu miejscowym wprowadza cewnik do tętnicy serca najczęściej przez tętnicę udową, z prawej i z lewej strony. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie do tętnicy środka kontrastowego, dzięki któremu promieniowanie rentgenowskie jest w stanie wychwycić obraz naczyń. Podczas badań jest wykonywana seria zdjęć. Po zabiegu należy nie wstawać przez około 4 godziny i trzeba pić dużą ilość płynów, aby wypłukać kontrast z organizmu.  

Koronarografia żył. Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Koronarografia żył jest zabiegiem, który polega na wprowadzeniu cewnika do tętnic. Zabieg nie jest bolesny i trwa około 30 min. Po wprowadzeniu cewnika do tętnic wprowadzany jest kontrast, który umożliwia widoczność naczyń krwionośnych po przepuszczeniu promieniowania rentgenowskiego. Koronarografia ma na celu pokazanie naczyń wieńcowych oraz żył. Badanie służy do oceny ich stanu oraz sprawdzenia czy tętnice są zwężone, czy nie. Koronarografia żył nie może być wykonywana m.in.:

Kolonoskopia jelit. Do czego służy badanie?

Kolonoskopia jelit jest badaniem endoskopowym. Nazwa badania jest bardzo podobna do koronarografii, jednak mamy tu do czynienia z zupełnie innym typem badania. Służy ono do wykrywania chorób jelita cienkiego i grubego. Jest bardzo skuteczną metodą w wykrywaniu raka. Samo badanie nie należy do przyjemnych, a pacjenci skarżą się, że jest bolesne. Przez odbyt wprowadzana jest rurka z kamerą, w celu obejrzenia wnętrza jelita lub pobrania próbek. Kolonoskopia jest wykonywana ze znieczuleniem miejscowym, a samo badanie trwa zaledwie kilka minut. Wskazaniem do badań są częste biegunki, obecność krwi w kale, drażliwość jelita czy jego choroby. Przed badaniem należy zjeść lekkostrawny obiad i do badania zostać na czczo. Lekarz przepisuje dzień przed badaniem środek przeczyszczający, po którym należy wypić dużą ilość wody.

Kolonoskopia odbytu

Kolonoskopia odbytu, podobnie jak jelit, jest badaniem endoskopowym. Wykonuje się ją w celu zdiagnozowania takich chorób jak choroba Leśniowskiego Crohna, raka jelita grubego oraz niedokrwistości z powodu braku żelaza. Badanie przebiega w znieczuleniu miejscowym, a odbyt jest smarowany maścią z dodatkiem lidokainy, która ma na celu złagodzenie bólu. Przygotowanie do badania wymaga przejścia na płynną dietę i użycia środka przeczyszczającego. Kolonoskopia jest jedną z najskuteczniejszych badań w wykrywaniu nowotworów.

Zobacz też: Podwyższone CRP może sygnalizować zawał serca lub udar mózgu - dowodzą ostatnie badania

Więcej o: