Więcej tekstów na temat wpływu witaminy D na zdrowie znajdziesz na głównej stronie Gazeta.pl.
Na cukrzycę typu 2 choruje około 480 milionów ludzi na całym świecie, a do 2045 roku ta liczba może wzrosnąć do 700 milionów. Kolejne pół miliarda cierpi z powodu złej tolerancji glukozy lub stanu przedcukrzycowego. O stanie przedcukrzycowym mówimy, gdy poziom cukru we krwi jest podwyższony, ale nie jest to jeszcze cukrzyca. Może jednak przejść w pełnoobjawową cukrzycę typu 2.
Japońskie badania, przeprowadzone na grupie ponad 1200 osób z nieprawidłową tolerancją glukozy pokazały, że zażywanie witaminy D nie zapobiega rozwojowi cukrzycy typu 2 w tej grupie ryzyka. Te badania przeprowadzono, aby sprawdzić hipotezę, że niedobór witaminy D wiąże się z zachorowaniami na cukrzycę. Dotychczasowe eksperymenty przynosiły bowiem sprzeczne wyniki.
Badanie prowadzono w okresie od 2013 do 2019 roku w trzech szpitalach w Japonii. Średni wiek uczestników wyniósł 61 lat (od 30 do 78 lat), 46 proc. to były kobiety, a 59 proc. wolontariuszy miało w rodzinie kogoś chorego na cukrzycę typu 2. Wszyscy badani należeli do grupy zwiększonego ryzyka zachorowania na cukrzycę. Podzieleni na dwie grupy, zażywali tabletki z eldecalcitolem albo z placebo. Eldecalcitol to japoński lek na osteoporozę, analog witaminy D (analog to związek o budowie podobnej do innego związku chemicznego, ale różniący się od niego jakimś składnikiem). Wolontariusze byli obserwowani co trzy miesiące przez trzy lata.
Wyniki pokazują, że witamina D nie chroniła przed cukrzycą tych pacjentów, którzy zmagali się z nietolerancją glukozy. Podczas trzyletniego okresu obserwacji 79 z 630 uczestników w grupie eldecalcitolu i 89 z 626 w grupie placebo zachorowało na cukrzycę, a więc wyniki były bardzo podobne w obu grupach. Ponadto nie odnotowano różnic między grupami, jeśli chodzi o unormowanie glikemii.
Jednak po uwzględnieniu różnych czynników wpływających na ryzyko choroby, takich jak wiek, płeć, ciśnienie krwi, wskaźnik masy ciała i skłonności rodzinne, naukowcy zasugerowali, że eldekalcitol może zapobiegać cukrzycy typu 2 u pacjentów w stanie przedcukrzycowym z niewystarczającym wydzielaniem insuliny. Zastrzegają się jednak, że te wyniki nie są do końca jasne i wymagają dodatkowych badań.
- Chociaż leczenie eldecalcitolem nie zmniejszyło istotnie zachorowalności na cukrzycę wśród osób w stanie przedcukrzycowym, wyniki sugerują możliwość korzystnego wpływu witaminy D na osoby z niewystarczającym wydzielaniem insuliny - napisali autorzy badania na łamach czasopisma "British Medical Journal".
Ponadto naukowcy wykazali, że suplementacja witaminy D poprawiła gęstość mineralną kości w dolnej części pleców i w kości biodrowej. Co ważne, wyniki japońskiego badania są zgodne z dwoma innymi, które przeprowadzono w Queen Mary University w Londynie.
Źródła: MedicalXpress.com, BMJ