Łożysko. Narząd płodowy odpowiedzialny za dostarczanie substancji niezbędnych do rozwoju płodu

Łożysko jest niezwykle istotnym elementem pozwalającym na rozwój dziecka w łonie matki. Ten narząd płodowy, tworzy się wyłącznie po zapłodnieniu w okresie ciąży. Łożysko pełni wiele funkcji - jest układem pokarmowym, nerkami, płucami i wątrobą. W czasie badań USG, lekarz zawsze sprawdza jego stan, gdyż od niego zależy prawidłowy przebieg ciąży.

Czym jest i jakie zadanie ma łożysko? Ciąża i poród

Łożysko jest tworzone przez organizm kobiety już w pierwszym miesiącu ciąży. Znajduje się ono w górnej części macicy. Na samym początku, w błonie śluzowej zagnieżdża się zarodek, którego komórki wnikają w macicę i łączą się z naczyniami krwionośnymi za pomocą wypustek. Wszystkie te komórki są odpowiedzialne za powstanie łożyska, a także pępowiny razem z błoną płodową. Łożysko jest gotowe dopiero w czwartym miesiącu ciąży. Można je podzielić na dwie części: matczyną oraz płodową. Część matczyna jest stworzona z błony śluzowej macicy, natomiast część płodowa powstaja dzięki błonie płodowej, a dokładniej kosmówce i omocznie lub kosmówce i pęcherzyku żółciowym.

Jakie zadanie ma łożysko? Ciąża to czas, w którym rozwija się ludzki organizm. Ten narząd płodowy odpowiada za przepływ krwi między dzieckiem a mamą. Dzieje się to dzięki dwóm tętnicom pępowinowym. Co więcej, w ostatnich latach naukowcy odkryli, że łożysko jest w stanie wytworzyć hormony:

  • laktogen łożyskowy
  • estrogen
  • progesteron
  • oksytocynę
  • relaksynę
  • gonadotropinę kosmówkową

Wszystkie należą do niezbędnych w okresie ciąży. To właśnie one pozwalają ochronić maluszka, zarówno przed wszelkimi chorobami i infekcjami. Co istotne, narząd płodowy przez ostatnie miesiące ciąży przenosi przeciwciała od mamy na dziecko. W ten sposób łożysko po porodzie zapewnia maluszkowi odporność nawet do 3 miesięcy.

Zobacz wideo Co warto wiedzieć o okresie ciąży? Na częste pytania odpowiada położna

Łożysko: poród. Ile może trwać poród łożyska i jak przebiega? Problemy z łożyskiem

Wiele kobiet, dowiadując się o tym jak ważny jest narząd płodowy, zadaje sobie pytanie, co zrobić, aby mieć zdrowe łożysko. Ciąża, to niezwykle ważny okres, a na jej przebieg ma wpływ dużo czynników. Należą do nich:

  • wiek mamy - niestety, ale ryzyko wielu problemów z łożyskiem wzrasta po 40. roku życia
  • wysokie ciśnienie krwi - może ono być przyczyną odklejenia łożyska
  • palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i stosowanie narkotyków
  • upadek na brzuch, uraz okolicy brzucha - wypadek tego typu znacząco zwiększa ryzyko pęknięcia łożyska
  • problemy z łożyskiem w poprzednich ciążach - zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia komplikacji
  • problemy z krzepliwością krwi - ryzyko wystąpienia problemów z łożyskiem.

Podczas narodzin dziecka, każda kobieta powinna też wydalić łożysko. Poród pozwala na bezpieczne pozbycie się go. Jak przebiega taki proces? Łożysko po porodzie zostaje wypchnięte średnio po około 30 minutach. Nie jest to trudne i zwykle wystarczy do tego zaledwie lekkie parcie. Cały proces jest bezbolesny. Co ciekawe, w momencie przyjścia dziecka na świat, łożysko waży aż 1 kilogram! Łożysko po porodzie przez cesarskie cięcie najczęściej jest wydobywane ręcznie przez lekarza.

Odklejenie łożyska. Czy jest niebezpieczne dla mamy?

Odklejenie łożyska można rozpoznać po krwawieniu z pochwy, bólu podbrzusza oraz skurczach. Dodatkowo okolica brzucha jest twardsza i napięta. Często pojawiają się także wymioty i mdłości. Niebezpieczne powikłanie sprawia, że maluch nie otrzymuje odpowiedniej dawki tlenu oraz składników odżywczych. To ma znaczący wpływ na jego rozwój.

Sytuacja taka jak odklejenie łożyska, to przyczyna wielu przedwczesnych porodów. Ma ona miejsce zazwyczaj w 2. i 3. trymestrze ciąży.

Co zrobić, jeżeli podejrzewa się odklejenie łożyska u ciężarnej? W pierwszej kolejności należy ją ułożyć w pozycji na wznak, w podniesionym prawym bokiem oraz uniesioną miednicą. Ważne, aby szybko przewieźć kobietę w miejsce, gdzie otrzyma pomoc ginekologiczną, pamiętając o zachowaniu pozycji leżącej w czasie podróży.

Zobacz też: Zaparcia w ciąży. Jak poradzić sobie z uporczywym problemem?

Więcej o: