Mezoterapia igłowa - na czym polega ten zabieg? Jakie daje efekty?

Mezoterapia igłowa to zabieg medycyny estetycznej, w ramach którego pod skórę wprowadza się specjalnie przygotowane składniki odżywcze. To właśnie dzięki przełamaniu bariery naskórkowej możliwe jest dostarczenie większej ilości cennych substancji niż w przypadku stosowania środków miejscowych. Jak wygląda zabieg mezoterapii igłowej? Jakie daje efekty?

Mezoterapia igłowa: co to za zabieg? Kto powinien z niego korzystać?

Mezoterapia igłowa to zabieg o działaniu rewitalizującym i odżywczym, który polega na wprowadzaniu pod skórę jednej lub kilku substancji za pomocą iniekcji. W ten sposób stymulowane są procesy naprawcze skóry. Zabieg może być wykonany niemal na każdym obszarze ciała, jednak największą popularnością cieszy się mezoterapia igłowa twarzy, szyi, dekoltu i dłoni. Często wykonywana jest też mezoterapia igłowa głowy, a dokładnie - owłosionej skóry głowy.

W ramach mezoterapii igłowej, pod skórę aplikowana jest jedna lub kilka substancji odżywczych. Preparaty, o których mowa, zawierają m.in.:

Mezoterapia igłowa Mezoterapia igłowa - sprawdzamy jak wygląda zabieg

Mezoterapia igłowa - przebieg zabiegu

Substancje czynne są aplikowane poprzez iniekcję śródskórną lub podskórną. Dzięki temu, dobroczynne składniki dostają się od razu do skóry właściwej. Głębokość wkłucia jest uzależniona od aplikowanego preparatu i obszaru ciała, na którym wykonywany jest zabieg. 

Przed rozpoczęciem mezoterapii, na skórę aplikowany jest krem o działaniu znieczulającym, co pozwala ograniczyć dyskomfort. Zabieg może być wykonany przy pomocy strzykawki zaopatrzonej w igłę o odpowiedniej grubości, linijnych lub kołowych multiiniektorów albo specjalnego pistoletu do mezoterapii. 

Istnieje kilka technik wykonywania zastrzyków: śródnaskórkowa, punktowa i metoda mikropęcherzyków. Pierwsza ma zastosowanie przede wszystkim przy zabiegach biorewitalizujących, druga służy redukcji cellulitu i tkanki tłuszczowej, natomiast trzecia - spłycaniu zmarszczek.  

Zobacz wideo Wszystko, co musisz wiedzieć o kwasach kosmetycznych

Mezoterapia igłowa. Efekty stosowania

Jakie rezultaty daje mezoterapia igłowa? Zaraz po zabiegu, na skórze mogą być widoczne miejscowe zaczerwienienia, krwiaki, siniaki lub grudki. Te zmiany jednak szybko ustępują, odsłaniając efekty dogłębnego nawilżenia i odżywienia skóry. Mezoterapia igłowa wyraźnie:

  • zmniejsza łojotok,
  • likwiduje przebarwienia,
  • ujędrnia i uelastycznia skórę,
  • redukuje zmarszczki, cienie pod oczami 
  • zmniejsza cellulit. 

Efekt serii zabiegów może utrzymywać się do 6 miesięcy. 

Mezoterapia igłowa jest bardziej inwazyjna, ale zarazem zapewnia szybsze efekty Mezoterapia igłowa i bezigłowa: czym się różnią? Na jakie efekty pozwalają?

Mezoterapia igłowa. Przeciwwskazania do zabiegu

Mezoterapia igłowa to zabieg bezpieczny, należy jednak podkreślić, że istnieją pewne czynniki, które uniemożliwiają jego wykonanie. Do przeciwwskazań do wykonania mezoterapii igłowej należą:

  • infekcje skóry (wirusowe, bakteryjne lub grzybicze),
  • ciąża lub karmienie piersią,
  • choroby nowotworowe,
  • cukrzyca,
  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych,
  • nadwrażliwość na którykolwiek składnik substancji aktywnych. 

Zobacz też: Fibroblasty - komórki, które decydują o wyglądzie skóry

Więcej o: