Mezoterapia igłowa to zabieg o działaniu rewitalizującym i odżywczym, który polega na wprowadzaniu pod skórę jednej lub kilku substancji za pomocą iniekcji. W ten sposób stymulowane są procesy naprawcze skóry. Zabieg może być wykonany niemal na każdym obszarze ciała, jednak największą popularnością cieszy się mezoterapia igłowa twarzy, szyi, dekoltu i dłoni. Często wykonywana jest też mezoterapia igłowa głowy, a dokładnie - owłosionej skóry głowy.
W ramach mezoterapii igłowej, pod skórę aplikowana jest jedna lub kilka substancji odżywczych. Preparaty, o których mowa, zawierają m.in.:
Substancje czynne są aplikowane poprzez iniekcję śródskórną lub podskórną. Dzięki temu, dobroczynne składniki dostają się od razu do skóry właściwej. Głębokość wkłucia jest uzależniona od aplikowanego preparatu i obszaru ciała, na którym wykonywany jest zabieg.
Przed rozpoczęciem mezoterapii, na skórę aplikowany jest krem o działaniu znieczulającym, co pozwala ograniczyć dyskomfort. Zabieg może być wykonany przy pomocy strzykawki zaopatrzonej w igłę o odpowiedniej grubości, linijnych lub kołowych multiiniektorów albo specjalnego pistoletu do mezoterapii.
Istnieje kilka technik wykonywania zastrzyków: śródnaskórkowa, punktowa i metoda mikropęcherzyków. Pierwsza ma zastosowanie przede wszystkim przy zabiegach biorewitalizujących, druga służy redukcji cellulitu i tkanki tłuszczowej, natomiast trzecia - spłycaniu zmarszczek.
Jakie rezultaty daje mezoterapia igłowa? Zaraz po zabiegu, na skórze mogą być widoczne miejscowe zaczerwienienia, krwiaki, siniaki lub grudki. Te zmiany jednak szybko ustępują, odsłaniając efekty dogłębnego nawilżenia i odżywienia skóry. Mezoterapia igłowa wyraźnie:
Efekt serii zabiegów może utrzymywać się do 6 miesięcy.
Mezoterapia igłowa to zabieg bezpieczny, należy jednak podkreślić, że istnieją pewne czynniki, które uniemożliwiają jego wykonanie. Do przeciwwskazań do wykonania mezoterapii igłowej należą:
Zobacz też: Fibroblasty - komórki, które decydują o wyglądzie skóry