Ból barku: objawy i diagnostyka. Co jest przyczyną powstawania bólu w okolicy obręczy barkowej?

Ból barku to dolegliwość, która dotyka prawie każdego człowieka. Spowodowana ona może być przez różne czynniki. Ból w okolicy barku może wystąpić zarówno na skutek przeciążenia lub urazu, jak i przez złą pozycję podczas snu.

Anatomia barku: jak zbudowany jest bark?

Ból barku może przytrafić się każdemu, bez względu na wiek, płeć, wykonywany zawód etc. Bark stworzony jest z pięciu stawów, które w równym stopniu narażone są na urazy mechaniczne. Wśród elementów budowy barku można wymienić:

 • staw ramienny (łac. articulatio humeri): składa się z głowy kości ramiennej i panewki łopatki,
 • staw barkowo-obojczykowy (łac. articulatio acromioclavicularis): jest to staw łączący obojczyk z wyrostkiem barkowym łopatki. Te dwa elementy łączy chrzęstny krążek stawowy, a otacza torebka stawowa,
 • staw mostkowo-obojczykowy (łac. articulatio sternoclavicularis): staw ten łączy mostek z obojczykiem. Składa się z wydrążenia stawowego na powierzchni mostka oraz powierzchni stawu mostkowego,
 • staw łopatkowo-piersiowy,
 • staw podbarkowy.

Bark składa się również z licznych tkanek miękkich taki jak mięsień czworoboczny, naramienny, podgrzebieniowy i trójgłowy (tzw. triceps).

Bolące ramię Zespół bolesnego barku - objawy, leczenie

Ból barku: przyczyny dolegliwości

Bóle barku w nocy mogą wystąpić podczas spania w złej pozycji, a także jako skutek większego urazu. Często powtarzające się bóle barku w nocy mogą być oznaką, że doszło do poważniejszego problemu. Najbardziej narażone są osoby, które uprawiają sport, w którym intensywnie używa się rąk np. pływanie lub tenis. Jednymi z najczęstszych przyczyn wystąpienia bólu barku może być pęknięcie torebki stawowej oraz uszkodzenia stożka rotatorów.

Zdarza się często, że ból barku z przodu lub z tyłu może być oznaką urazu innej części ciała. Ból barku może być konsekwencją urazu kręgosłupa np. w odcinku szyjnym lub urazu obręczy barkowej. Wśród przyczyn, które powodują przewlekłe bóle w barku, można wyróżnić:

 • niestabilność stawu ramiennego i barku;
 • zamrożony bark;
 • zapalenie stawu barkowego;
 • uszkodzenia mechaniczne barku.

Ból lewego barku, a serce - często zdarzyć się może, że dysfunkcja pracy serca może bezpośrednio wpływać na bark, a konkretnie na odczuwane w jego rejonie dolegliwości bólowe.

Ból barku promieniujący do ręki i szyi może być spowodowany przez pęknięcie torebki stawowej lub uszkodzenie stawów w barku. Taki ból barku może utrzymywać się długo, nawet po wyleczeniu dolegliwości. Ból barku z przodu również może być spowodowany uszkodzeniem stawów oraz torebki stawowej.

Zobacz wideo Trening pleców i barków na siłowni

Ból barku: objawy, które wymagają natychmiastowej interwencji

Ból barku to objaw, którego nie można bagatelizować. Nieleczony może w dużym stopniu upośledzić funkcje ręki. Specjalista celem rozpoznania urazu zlecić może wykonanie szeregu badań, które poprzedza szczegółowy wywiad. Oprócz bólu barku pacjent może także odczuwać:

 • upośledzenie ruchomości stawu,
 • częściowy zanik siły w mięśniach,
 • częściowa utrata czucia,
 • ból ramienia,
 • opuchlizna,
 • stan zapalny,
 • ból barku w nocy,
 • ból barku przy jakimkolwiek ruchu ręki.

Ból barku: leczenie

Całkowite wyleczenie bólu występującego w barku może być czasochłonne. Najpierw trzeba zdiagnozować uraz, który może mieć podłoże kostne lub mięśniowe. W tym celu lekarz przeprowadzi wywiad,a także wstępne badania. Konieczne może okazać się wykonanie USG lub zdjęcia rentgenowskiego, które pomogą wykluczyć niektóre urazy. W przypadku niegroźnych urazów celem przywrócenia ruchomości stawów pacjent może mieć zalecone ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty. 

Orteza na bark to rodzaj stabilizatora, który ma na celu unieruchomienie chorego stawu. Orteza na bark. Po co się ją stosuje i jak z niej właściwie korzystać?

Ból barku: domowe sposoby

W przypadku bólu barku domowe sposoby przede wszystkim opierają się na wykonywaniu ćwiczeń, które mają na celu zwiększyć wytrzymałość i ruchliwość stawu. Takie ćwiczenia zleca fizjoterapeuta i nie należy ich wykonywać na własną rękę, aby nie pogłębić dolegliwości. 

Zobacz też: Przepuklina kręgosłupa szyjnego. Czym jest i jak się ją leczy?

Więcej o: