Ból barku może przytrafić się każdemu, bez względu na wiek, płeć, wykonywany zawód etc. Bark stworzony jest z pięciu stawów, które w równym stopniu narażone są na urazy mechaniczne. Wśród elementów budowy barku można wymienić:
Bark składa się również z licznych tkanek miękkich taki jak mięsień czworoboczny, naramienny, podgrzebieniowy i trójgłowy (tzw. triceps).
Bóle barku w nocy mogą wystąpić podczas spania w złej pozycji, a także jako skutek większego urazu. Często powtarzające się bóle barku w nocy mogą być oznaką, że doszło do poważniejszego problemu. Najbardziej narażone są osoby, które uprawiają sport, w którym intensywnie używa się rąk np. pływanie lub tenis. Jednymi z najczęstszych przyczyn wystąpienia bólu barku może być pęknięcie torebki stawowej oraz uszkodzenia stożka rotatorów.
Zdarza się często, że ból barku z przodu lub z tyłu może być oznaką urazu innej części ciała. Ból barku może być konsekwencją urazu kręgosłupa np. w odcinku szyjnym lub urazu obręczy barkowej. Wśród przyczyn, które powodują przewlekłe bóle w barku, można wyróżnić:
Ból lewego barku, a serce - często zdarzyć się może, że dysfunkcja pracy serca może bezpośrednio wpływać na bark, a konkretnie na odczuwane w jego rejonie dolegliwości bólowe.
Ból barku promieniujący do ręki i szyi może być spowodowany przez pęknięcie torebki stawowej lub uszkodzenie stawów w barku. Taki ból barku może utrzymywać się długo, nawet po wyleczeniu dolegliwości. Ból barku z przodu również może być spowodowany uszkodzeniem stawów oraz torebki stawowej.
Ból barku to objaw, którego nie można bagatelizować. Nieleczony może w dużym stopniu upośledzić funkcje ręki. Specjalista celem rozpoznania urazu zlecić może wykonanie szeregu badań, które poprzedza szczegółowy wywiad. Oprócz bólu barku pacjent może także odczuwać:
Całkowite wyleczenie bólu występującego w barku może być czasochłonne. Najpierw trzeba zdiagnozować uraz, który może mieć podłoże kostne lub mięśniowe. W tym celu lekarz przeprowadzi wywiad,a także wstępne badania. Konieczne może okazać się wykonanie USG lub zdjęcia rentgenowskiego, które pomogą wykluczyć niektóre urazy. W przypadku niegroźnych urazów celem przywrócenia ruchomości stawów pacjent może mieć zalecone ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty.
W przypadku bólu barku domowe sposoby przede wszystkim opierają się na wykonywaniu ćwiczeń, które mają na celu zwiększyć wytrzymałość i ruchliwość stawu. Takie ćwiczenia zleca fizjoterapeuta i nie należy ich wykonywać na własną rękę, aby nie pogłębić dolegliwości.
Zobacz też: Przepuklina kręgosłupa szyjnego. Czym jest i jak się ją leczy?