TIA. Przemijający atak niedokrwienny może być zwiastunem udaru mózgu. Nie lekceważ go!

TIA, czyli przemijający atak niedokrwienny to stan który dotyczy ludzkiego mózgu. Jak wiadomo to właśnie ten narząd odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu i nawet chwilowe jego niedotlenienie może skutkować poważnymi uszkodzeniami. Czym jest TIA i kiedy do niego dochodzi?

TIA: objawy

TIA to zespół problemów neurologicznych, które ukazują się w momencie niedostarczenia do mózgu odpowiedniej ilości tlenu i krwi. Zwykle trwają kilka minut, ale mogą się przedłużyć do kilku godzin. Istnieje pewne zagrożenie, że jeśli nie znikną one do 24 godzin, wówczas możemy mieć do czynienia z udarem. Właśnie dlatego nigdy nie powinno się lekceważyć TIA. Objawy, które powoduje ta dolegliwość, mogą się od siebie różnić, głównie za sprawą tego, że niedokrwistość może dotyczyć jedynie określonego obszaru mózgu. Najczęstszymi objawami TIA jest:

  • zaburzenie mowy
  • paraliż połowy ciała (warto pamiętać, że jeśli prawa półkula została dotknięta przez TIA, wówczas lewa strona ciała może być sparaliżowana. Ta sama zasada działa w drugą stronę).  

To nie wszystkie objawy, jakie może spowodować TIA. Często jest tak, że wskutek zaatakowania innych obszarów mózgu, może dojść do: zaburzeń ruchu, podwójnego widzenia czy niezgrabności. Ze względu na to czasem bardzo ciężko odróżnić TIA od udaru. Niemniej jednak, gdy nastąpi atak tej dolegliwości, należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia.

zdjęcie x-rayUdar mózgu: przyczyny, objawy, leczenie

TIA, udar: czy są jakieś różnice?

Jak zostało wspomniane wcześniej, bardzo ciężko jednoznacznie rozpoznać TIA. Udar ma podobne objawy. Lekarz zwykle zdobywa informacje o okolicznościach wystąpienia TIA, a także zleca wykonanie tomografii komputerowej głowy. Dzięki niej można sprawdzić czy ma miejsce krwawienie w mózgu, a także wykluczyć inne problemy neurologiczne. Równie istotne jest badanie ultrasonograficzne, dzięki któremu możliwe jest sprawdzenie, czy występują blaszki miażdżycowe, które są główną przyczyną występowania TIA. Oczywiście to nie jedyne badania, które pomagają lekarzom odróżnić obie choroby. Niestety, często TIA jest bagatelizowane, mimo że może ono poprzedzać udar.

Zobacz wideo Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?

Przemijający atak niedokrwienny. Czy można się z niego wyleczyć?

Leczenie TIA jest skomplikowane i rozpoczyna się przede wszystkim od sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Konieczne jest leczenie farmakologiczne, które nierzadko będzie już musiało towarzyszyć pacjentowi do końca życia. Niejednokrotnie konieczna jest operacja usunięcia płytek miażdżycowych. W lżejszych przypadkach istotna może okazać się zmiana diety - zwykle poleca się dietę śródziemnomorską. Sama dieta śródziemnomorska jest bardzo polecana w celu zapobiegania tej chorobie. Jej podstawą są warzywa - ogranicza z kolei spożycie mięsa. Dla ludzi z podwyższonym tętnem i cholesterolem może to być bardzo dobra opcja uniknięcia w przyszłości takich problemów.

Przemijający atak niedokrwienny to zdecydowanie dolegliwość, której nie należy nigdy lekceważyć. W przypadku jego podejrzenia trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza. 

Dieta DASH pomaga w walce z nadciśnieniem oraz nadwagą.Nadciśnienie tętnicze, czy można je obniżyć poprzez dietę? Czego należy unikać?

Przemijający atak niedokrwienny po udarze

Pewne dolegliwości nigdy nie powinny być bagatelizowane. Wśród nich jest z pewnością przemijający atak niedokrwienny. Po udarze mogą wystąpić dodatkowe symptomy, których nie można pomijać w swojej terapii. Warto w tym miejscu wspomnieć, że pojawienie się TIA może oznaczać wystąpienie udaru w niedługim czasie. Może to być okres do 2 lat. Wszystko zależy od ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jego innych chorób, jak chociażby cukrzyca i wielu innych czynników. Dlatego konieczne jest stałe kontrolowanie stanu zdrowia po wystąpieniu TIA. Pozwoli to na zmniejszenie szansy na pojawienie się udaru.

Zobacz też: Jest nazywany eliksirem młodości, chroni przed miażdżycą

Więcej o: