Dziura w zębie, czyli najwyższa pora udać się do stomatologa

Dziura w zębie jest efektem próchnicy. Zarówno mała dziurka, jak i wielka dziura w zębie jest sygnałem do udania się do dentysty. W przypadku nie podjęcia leczenia, próchnica może się rozprzestrzeniać i powodować większe uszkodzenia.

Jak wygląda dziura w zębie?

Dziura w zębie jest sygnałem dla pacjenta, że w jego jamie ustnej szerzy się próchnica i należy jak najszybciej podjąć działania w celu jej wyeliminowania. Jak wygląda dziura w zębie? Jeśli dziura jest niewielka, to możemy ją rozpoznać po małej czarnej plamce lub kropce, która znajduje się na szkliwie. Taka oznaka jest sygnałem do zgłoszenia się do dentysty, który podejmie właściwe leczenie.  Nieleczone ubytki powiększają się i tworzą tzw. czarne dziury, atakując również korzenie i dziąsła. Próchnica jest główną przyczyną powstawania zmian w zębach. Jest to choroba bakteryjna wywołana bakteriami paciorkowca. Dziura w zębie tworzy się od niewłaściwej lub niedostatecznej higieny jamy ustnej oraz nieodpowiedniej diety bogatej w cukry.

Czarna dziura w zębie. Natychmias udaj się do dentysty!

Czarna dziura w zębie to oznaka zaawansowanej zmiany próchnicowej i jest wskazaniem do natychmiastowego leczenia stomatologicznego. Do pogłębienia dziury oprócz próchnicy może przyczynić się także kamień nazębny, dlatego warto go usuwać podczas wizyt kontrolnych u stomatologa. Nieleczona próchnica jest odpowiedzialna za powstawanie większych ubytków w zębach. Jeśli zauważysz lub wyczujesz pod językiem niepokojącą zmianę, zgłoś się do dentysty. Dziura w zębie może też objawiać się dokuczliwym bólem.

Zobacz wideo Ząbkowanie - wszystko co musisz o nim wiedzieć

Dziura w zębie przy dziąśle

Dziura w zębie przy dziąśle wymaga podobnie jak inne ubytki, leczenia w gabinecie stomatologicznym. Tego rodzaju problem fachowo nazywany jest ubytkiem klinowym. Ubytek klinowy to dziura powstająca zaraz obok dziąsła i przybierająca barwę żółtą lub brązową. W odróżnieniu od ubytków próchnicowych ubytki klinowe powstają na skutek uszkodzeń np. mocnego dociskania szczoteczki do zębów, lub poprzez bruksizm, czyli zgrzytanie zębami. Dziura w zębie przy dziąśle jest wrażliwa i towarzyszy jej ból. W przypadku wystąpienia ubytku klinowego konieczna jest wizyta u stomatologa, który podejmie właściwe leczenie. Leczenie tego typu dziur polega na wypełnieniu ubytków tak jak w przypadku zmian próchnicowych.

Dziura w zębie. Ból sygnałem do podjęcia leczenia

Wszelkie ubytki w zębach mogą być przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. Przede wszystkim dziury w zębach wiążą się z bólem, który jest dokuczliwy. Zęby stają się wrażliwe na słodkie, zimne oraz ciepłe napoje i pokarmy. Kiedy ból zęba się nasila i staje się coraz gorszy, można skorzystać z domowych sposobów, które tę dolegliwość złagodzą. Zimne kompresy i okłady z lodem można przykładać do miejsca, które boli. Możemy wziąć tabletki przeciwbólowe takie jak ibuprofen czy paracetamol, lub rzuć goździki, które działają również przeciwbólowo. Pamiętajmy, że domowe sposoby nie wyleczą przyczyny, mogą jedynie zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości do momentu kiedy stomatolog wdroży odpowiednie leczenie

Dziura w zębie: domowe sposoby

Ból jest najczęstszą dolegliwością, kiedy pojawia się dziura w zębie. Domowe sposoby służą tylko do jego zmniejszenia i złagodzenia. W miejsce bólu można stosować okłady z lodem lub z sody oczyszczonej. Dobry skutek powinny odnieść również płukanki z rumianku, szałwii czy mięty. Sprawdzonym sposobem na złagodzenie bólu jest stosowanie środków przeciwbólowych. Dziura w zębie powoduje nieprzyjemne dolegliwości, dlatego warto jak najszybciej szukać pomocy u specjalisty.

Dziura w zębie: czym zatkać?

Dziura w zębie: czym zatkać? Dziurę w zębie można doraźnie zatkać jałowym wacikiem nasączonym olejkiem goździkowym, który wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Olejek działa znieczulająco, zmniejsza ból i opuchliznę. Wystarczy nasączyć wacik kilkoma kroplami i włożyć do zęba. Można również wypróbować krople walerianowe oraz miętowe. Kiedy ból nasila się z minuty na minutę i staje się coraz bardziej dokuczliwy, nie należy zwlekać, aż stan ulegnie pogorszeniu i należy wybrać się do stomatologa.

Zobacz też: Jak długo żyją zęby po leczeniu kanałowym? Są wyniki dużego badania w USA

Więcej o: