Jak długo żyją zęby po leczeniu kanałowym? Są wyniki dużego badania w USA

Leczenie kanałowe stosuje się, gdy dochodzi do poważnego uszkodzenia miazgi, czyli "nerwu". To jedyna metoda uratowania zęba, w którym doszło do niedowracalnych zmian. Jednak ząb po leczeniu kanałowym nie jest już taki, jak przedtem. Naukowcy zbadali, ile przeciętnie potem żyje.

Więcej na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Leczenie kanałowe (endodontyczne) to metoda leczenia zębów, w których doszło do nieodwracalnych zmian w strukturze miazgi. Przyczyną jest najczęściej nieleczona próchnica, która prowadzi do stanu zapalnego miazgi, którego nie da się już odwrócić. Przed pacjentem w takiej sytuacji są dwie drogi, albo wyrywanie albo leczenie kanałowe. Jednak dentyści starają się zawsze uratować zęba. Leczenie polega na usunięciu zmienionej chorobowo miazgi z komory i kanałów, a następnie na wypełnieniu pustej przestrzeni odpowiednim materiałem dentystycznym. Następnie ząb odbudowuje się używając tradycyjnego wypełnienia lub uzupełnienia protetycznego (takiego jak np. korona). Wszystko to wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym.

Ile lat żyje ząb leczony kanałowo?

Według najnowszych badań zrealizowanych przez Regenstrief Institute i Indiana University School of Dentistry (USA), po leczeniu kanałowym ząb przeżywa średnio 11 lat. Były to największe, jak do tej pory badania, zajmujące się tym zagadnieniem. Wzięło w nich udział ponad 46 tys. pacjentów, którzy przeszli leczenie kanałowe. Dane pobrano z elektronicznych kart dentystycznych zgromadzonych przez 99 gabinetów i klinik dentystycznych w Stanach Zjednoczonych. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Journal of Dental Research".

Po leczeniu kanałowym ząb powoli traci wytrzymałość, staje się łamliwy i obumiera. Wiedza o tym, jak długo po zabiegu ząb będzie żywy, jest bardzo istotna, ponieważ nie jest to zabieg ani tani, ani prosty. Pacjenci muszą być świadomi, co ich potem czeka.

- Nasze wyniki mogą być teraz wykorzystywane w praktyce dentystycznej do pomagania pacjentom i dentystom przy podejmowaniu decyzji dotyczących leczenia - mówi Thankam Thyvalikakath, współautor badania.

Jak ustalili naukowcy, ząb po leczeniu kanałowym żyje jeszcze średnio 11,1 lat. Jednak ten wynik jest uśredniony, a na długość życia zęba ma wpływ kilka czynników, w tym leczenie uzupełniające. Zęby, które były odbudowywane lub uzupełniane protetycznie (czyli miały zakładaną tak zwaną koronę) po leczeniu kanałowym, wytrzymują około 11 lat. Natomiast zęby, które nie były poddawane uzupełnieniu po leczeniu kanałowym przeżywały tylko 6,5 roku.

Ponadto wyniki zależały od regionu. Najdłużej żyły zęby pacjentów z północnego wschodu Stanów Zjednoczonych (20,5 lat), najkrócej zaś u osób z zachodnich stanów (8,7 lat). Ważne też było, jakie ubezpieczenie posiadał konkretny pacjent, a więc jakie materiały i opcje leczenia zastosowano.

Zobacz wideo Czy zęby trzeba myć po każdym posiłku? [NaZdrowie]

Źródła: MedicalXPress.com

Więcej o: