Jak wysokie OB powinno niepokoić? [normy OB dla kobiet i mężczyzn]

Jak wysokie OB powinno niepokoić? Przyjmuje się, że normą OB dla kobiet jest 6-12/ mm/godz., natomiast dla mężczyzn norma wynosi 3-8 mm/godz. Jeśli OB nieznacznie przekracza taką wartość, to może to świadczyć o infekcji lub o toczącym się stanie zapalnym w organizmie. Wynik, który znacznie przewyższa te wartości, jest powodem do niepokoju i może oznaczać wiele chorób takich jak nowotwory czy choroby autoimmunologiczne.

Wysokie OB: co oznacza?

Jak wysokie OB powinno niepokoić? Każde przekroczenie ogólnie przyjętych w badaniach norm jest powodem do pogłebionej diagnostyki. Wysokie OB: co oznacza? Wysokie OB świadczy o przewlekłej infekcji, z którą aktualnie się zmagamy lub o stanie zapalnym, z którą nasz organizm walczy.

Czynnik OB oznacza odczyn Biernackiego i służy do oceny stanu zapalnego. Nieznaczne podwyższone OB oznacza infekcję. Jak wysokie OB powinno niepokoić? Odczyn Biernackiego, który jest znacznie podwyższony i przekracza normę dwukrotnie lub trzykrotnie powinien być powodem do obaw, gdyż może to świadczyć o poważniejszych chorobach takich jak:

Podwyższone OB nie powinno być powodem do zmartwień, kiedy kobieta jest w połogu, w ciąży, miesiączkuje lub zażywa środki antykoncepcyjne. Aby sprawdzić poziom OB należy udać się na pobranie krwi. Podwyższony wskaźnik jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem, dalszych badań i podjęcia leczenia. Szybko usunięta przyczyna pomoże wrócić do zdrowia. Przewlekłe stany zapalne, które nie są leczone, mogą być przyczyną wielu poważniejszych schorzeń, dlatego nie warto zwlekać z decyzją o podjęciu leczenia.

Jak wysokie OB powinno niepokoić?

Jak wysokie OB powinno niepokoić? Odczyn Biernackiego, który trzykrotnie przewyższa normę, jest powodem do obaw. Dla kobiet norma wynosi 6-12 mm/godz., a dla mężczyzn 3-8 mm/godz. Jeśli wynik przekracza normę o kilka mm, nie ma powodów do zmartwień, ponieważ może to wynikać z infekcji wirusowej, bakteryjnej lub stanu zapalnego, który występuje w organizmie. Wartość OB, która znacząco przewyższa normę, jest powodem do wizyty u lekarza, podjęcia dodatkowych badań oraz wdrożenia leczenia. OB wykazuje stany zapalne, natomiast nie wskaże ich lokalizacji ani przyczyny. Prawidłowe leczenie pomoże usunąć przyczynę stanu zapalnego i szybko powrócić do dobrej kondycji zdrowotnej.

Zobacz wideo Morfologia u dziecka

Wysokie OB: najczęstsze przyczyny

Stany zapalne mogą wywoływać wysokie OB. Przyczyny podwyższonego wskaźnika mogą wynikać z wielu chorób. Głównymi wśród nich są:

  • choroby nerek,
  • wątroby,
  • problemy z tarczycą,
  • nowotwory o charakterze złośliwym,
  • choroby tkanki łącznej

Podwyższone OB może być przyczyną wielu zmian w organizmie, dlatego warto udać się do lekarza, który odnajdzie przyczynę tego stanu.

Jak wysokie OB powinno niepokoić u dziecka?

Jak wysokie OB powinno niepokoić u dziecka? Za normę u dzieci powyżej 6. miesiąca życia przyjmuje się:

  • u dziewczynek od 3 do 15 mm/godz.,
  • u chłopców 1-20 mm/ godz. 

Nieznacznie przekroczone wartości zapewne świadczą o infekcjach zarówno bakteryjnych, pasożytniczych, jak i wirusowych. Przyczynami są także choroby związane z układem oddechowym. Wynik sięgający od 50 do 100 mm/godz. powinien budzić niepokój i obawy. Choć rzadko, ale takie wyniki się zdarzają i mogą świadczyć o infekcjach układu nerwowego, kości lub stawów. Kolejną przyczyną podwyższonego OB u najmłodszych może być reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Kawasaki czy gorączka reumatyczna. Trzykrotnie podwyższone OB może wskazywać na proces nowotworowy. U dzieci najczęściej jest to chłoniak.

Warto pamiętać, że OB wskazuje na stany zapalne w organizmie i jest sygnałem, że coś się dzieje. Wszystkie odchylenia od normy są wskazaniem do konsultacji lekarskiej. Szybko postawiona diagnoza pomoże w dobraniu odpowiedniego leczenia i usunie przyczynę podwyższonego OB. 

Zobacz też: Czy można pić kawę przed badaniem krwi? Wiele osób ma wątpliwości

Więcej o: