Wysokotłuszczowa dieta jest powiązana z poziomem tlenku azotu i z rozwojem raka

Dieta z dużą zawartością tłuszczu zmienia mikrośrodowisko raka i napędza jego rozwój. Naukowcy dowiedli, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy dietą, poziomem tlenku azotu i rozrostem guza.

Więcej na temat zdrowia i diety przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Złe nawyki żywieniowe poprzedzają oraz zaostrzają raka - to nie jest nowa wiadomość. Ale teraz naukowcy z Beckman Institute for Advanced Science and Technology (USA) znaleźli dowody, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy ilością tłuszczu w diecie a poziomem tlenku azotu. To ważne, bo obecność tego związku to sygnał, że coś złego się dzieje w organizmie. Tlenek azotu jest naturalnie występującą cząsteczką sygnałową związaną z zapaleniem i rozwojem raka.

- Tlenek azotu odgrywa kluczową rolę w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych. (...) W odpowiedzi na powstający nowotwór komórki odpornościowe początkowo wytwarzają cytotoksyczne ilości tlenku azotu. Uważa się jednak, że ten z czasem zanika, aż osiąga stężenie, które praktycznie wspiera mikrośrodowisko guza - piszą naukowcy na łamach czasopisma "ACS Central Science".

Rak to bardzo skomplikowana choroba, tworząca całe mikrośrodowisko, cały ekosystem podtrzymujący wzrost guza. Teraz celem badań było zrozumienie procesu rozrostu nowotworu na poziomie molekularnym. Ważną rolę w tworzeniu ekosystemu raka odgrywa reakcja zapalna, a na zapalenie niemały wpływ ma wysokokaloryczna i bogata w tłuszcz żywność. Aby to zbadać i zrozumieć związek pomiędzy wysokotłuszczową dietą, stanem zapalnym (sygnalizowanym przez obecność tlenku azotu) i rakiem, naukowcy skonstruowali bardzo czułą sondę molekularną do głębokiego obrazowania tkanek.

Co pokazała sonda molekularna?

W tym eksperymencie wykorzystano chore na raka piersi myszy, które karmiono wysokotłuszczową dietą (grupa kontrolna zwierząt jadła pokarm, w którym tłuszcz stanowił 10 proc.). W obu grupach sprawdzono potem poziom tlenku azotu. Okazało się, że u myszy na diecie wysokotłuszczowej w mikrośrodowisku guza gromadzą się ogromne ilości tlenku azotu.

- To badanie przynosi pierwszy bezpośredni molekularny dowód, że poziom tlenku azotu wewnątrz guza wzrasta u myszy karmionych dietą wysokotłuszczową. Te myszy wyraźnie przytyły i miały większe guzy, w porównaniu ze zwierzętami z grupy kontrolnej, będącej na diecie niskotłuszczowej - piszą autorzy.

A to wskazuje, że dieta wysokotłuszczowa (składająca się z wysokoprzetworzonej żywności) może zwiększyć produkcję tlenku azotu w chorych tkankach, co z kolei napędza wzrost nowotworu. Znając te mechanizmy można zacząć szukać sposobu na ich zastopowanie. Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycia pomogą znaleźć lepsze metody diagnozowania choroby i skuteczniejsze leki na raka.

Zobacz wideo Czy "bio" warzywa i owoce są zdrowsze? [NaZdrowie]

Źródła: MedicalXPress.com, ASC Central Science

Więcej o: