Terapia manualna: nieinwazyjny sposób na odzyskanie sprawnego układu ruchu? Czy dla każdego?

Terapia manualna zaczęła zyskiwać popularność dopiero w XX. wieku, jednak znana była już w starożytności jako jedna z bezpiecznych form leczenia. Dzięki technikom dopasowanym indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta może być pomocna w powrocie do pełnej mobilności układu ruchu. W teorii polega na założeniu, że do utrzymania zdrowego organizmu człowieka potrzebny jest swobodny przepływ impulsów przez układ nerwowy.

Terapia manualna: co to jest?

Tarapię manualną można znaleźć również pod nazwą "chiropraktyka". Potocznie jest określana również jako kręgarstwo. Jednak co to jest terapia manualna? To jedna z niefarmakologicznych metod leczenia, w której za pomocą masażu, ucisków i chwytów rehabilitant łagodzi ból i (w zależności od schorzenia pacjenta), ogranicza lub zwiększa ruchomość. Czynnikiem odpowiadającym za wysoki poziom skuteczności i bezpieczeństwa stosowania terapii manualnej, jest zdiagnozowanie źródła problemu u danego pacjenta.

Obawa pacjentów: "Jak długo boli po terapii manualnej?"

Stres, który towarzyszy pacjentom przed pierwszym zabiegiem, związany jest często z pytaniem: "Jak długo boli po terapii manualnej?". Otóż zarówno w czasie trwania zabiegu, jak i po jego zakończeniu może pojawić się ból, jest to naturalne i nie powinno nikogo dziwić. Jednak po kilku lub kilkunastu dniach powinien ustąpić. Terapia manualna, aby była całkowicie bezpieczna, musi być prowadzona przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia i doświadczenie. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem, jest udanie się do lekarza lub fizjoterapeuty, ponieważ ci po ukończeniu studiów podyplomowych mają najlepsze kwalifikacje do wykonywania tego typu zabiegów. Istnieją również bezwzględne przeciwwskazania do stosowania terapii manualnej. Są to m.in.:

  • złamania,
  • osteoporoza,
  • zwichnięcia,
  • wszelkie wady rozwojowe i wrodzone,
  • nowotwory 
  • martwica. 

Terapia manualna: jak często można z niej korzystać?

Niemożliwym jest udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na zadawane przez wielu pacjentów pytanie: "terapia manualna jak często może byćstosowana?" Jest to leczenie dostosowane indywidualnie do schorzeń każdego chorego. Jednak w większości przypadków, nie kończy się na jednym zabiegu. W wymagających przypadkach, takich jak np. leczenie po przesunięciu się kręgów, wykonuje się zabiegi nawet do czterech razy w tygodniu. Należy pamiętać jednak o tym, że po ustaniu dolegliwości, konieczna jest dalsza terapia manualna w formie profilaktyki, przynajmniej 1-2 razy w roku.

Zobacz wideo Czy twarde podłoże jest najlepsze dla pleców? [NaZdrowie]

Terapia manualna kręgosłupa

Stosowanie farmakoterapii może zmniejszyć lub nawet całkowicie usunąć dyskomfort spowodowany bólem pleców, jednak nie poradzi sobie z przyczyną jego wystąpienia. Terapia manualna kręgosłupa polega na przywróceniu kręgów na ich odpowiednie miejsce, poprzez masaż i naciskanie na tkanki i mięśnie, znajdujące się w pobliżu kręgosłupa. Terapeuta manipuluje stawami w celu rozluźnienia napiętego mięśnia, a następnie stawu, poprzez rozgrzanie, ugniatanie i rozciąganie bolącego obszaru. Pamiętać należy, że najlepsze efekty uzyskamy wówczas gdy leczenie będzie holistyczne - terapia manualna będzie stanowić uzupełnienie konwencjonalnych metod medycyny. Nie powinniśmy nigdy rezygnować z kontaktu z lekarze prowadzącym, a wszelkie posunięcia terapeutyczne warto z nim konsultować.

Terapia manualna kręgosłupa szyjnego

Terapia manualna kręgosłupa szyjnego opiera się na bezpiecznych technikach mobilizacji stawów międzywyrostkowych i obwodowych, wykonywanych przez terapeutę. Jedną z najczęściej stosowanych technik jest tzw. terapia manualna Mulligan. Pomaga w znacznym zwiększeniu zakresu ruchu pacjenta oraz zmniejszeniu bólu wynikającego z danego schorzenia. Przy odpowiedniej współpracy z terapeutą, leczenie tym sposobem jest zupełnie bezbolesne.

Terapia manualna barku

Dolegliwości związane z barkiem są jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszenia się pacjentów po pomoc do fizjoterapeutów. Wynika to z jego skomplikowanej budowy i szczególnej podatności na urazy. Terapia manualna barku w wielu przypadkach wykonywana jest najbardziej rozpowszechnioną techniką leczenia tego typu dolegliwości, jaką jest terapia manualna Levita. 

Zobacz też: Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego - objawy, przyczyny, ćwiczenia, operacja

Więcej o: