Angiografia: badanie naczyń krwionośnych przy użyciu promieniowania rentgenowskiego

Angiografia jest badaniem służącym do uwidocznienia naczyń krwionośnych oraz tętnic za pomocą promieniowania rentgenowskiego. Badanie pokazuje obraz naczyń krwionośnych, które nie są widoczne za pomocą zdjęć rentgenowskich. Przed badaniem wstrzykuje się pacjentowi kontrast, aby naczynia były lepiej widoczne.

Angiografia-TK: angiografia tomografii komputerowej

Angiografia-TK oznacza angiografię tomografii komputerowej. Jest to badanie, które wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Przed badaniem podawany jest dożylnie kontrast (poprzez wenflon). Badanie jest przeprowadzane, aby zobrazować naczynia krwionośne. Jest to podstawowe badanie, jakie należy wykonać przed rozpoczęciem leczenia różnych chorób naczyń krwionośnych. Lekarz kieruje na nie w przypadku podejrzenia m.in.:

W celu wykonania badania zaleca się pacjentom specjalne przygotowanie. A mianowicie 4 godziny przed planowanym badaniem nie należy spożywać żadnych pokarmów ani napojów. Należy zdjąć wszystkie metalowe przedmioty, ponieważ mogą one zafałszować wynik badania. Jeśli pacjenci przyjmują jakiekolwiek lekarstwa lub są uczuleni na kontrast, należy powiadomić o tym lekarza. Angiografia jest stosunkowo bezpiecznym badaniem, ale istnieją pewne przeciwwskazania. Nie powinno wykonywać się tego badania u kobiet w ciąży oraz u osób, u których wystąpiły niepożądane reakcje na skutek podania kontrastu.

Fotopletyzmografia to badanie, które pozwala na ocenę przepływu krwi w naczyniach krwionośnych Fotopletyzmografia - na czym polega i jak przebiega badanie?

Angiografia fluoresceinowa - badanie dna oka

Angiografia fluoresceinowa bada dno oka. Angiografia w tym przypadku polega na wypełnieniu naczyń krwionośnych substancją zwaną fluoresceiną. Zastrzyk podawany jest za pomocą strzykawki dożylnie. To badanie najczęściej wykonuje się w przypadku powikłań cukrzycy tzw. retinopatii cukrzycowej, nowotworów oka lub chorób naczyniowych siatkówki. Przed przystąpieniem do angiografii fluoresceinowej pacjentowi zaleca się również wykonanie badań ogólnych oraz badań u okulisty. Sama procedura nie jest bolesna, ale może trwać od 1 do 2 godzin. Przed badaniem zaleca się być na czczo, aby fluoresceina nie wywołała nudności czy wymiotów. Angiografia dna oka jest bezpieczna i rzadko kiedy skutkuje jakimikolwiek powikłaniami.

Zobacz wideo O czym mogą świadczyć mroczki przed oczami? [NaZdrowie]

Angiografia oka. Czy badanie refunduje NFZ?

Angiografia oka jest tym samym badaniem, co angiografia fluoresceinowa. Jest ono bardzo skuteczne w diagnozowaniu schorzeń siatkówki oraz naczyniówki. Wszyscy pacjenci, którzy są uczuleni na fluoresceinę, nie powinni go wykonywać. Co więcej, jej podanie może wywołać skutki uboczne w postaci świądu, omdleń, bólów brzucha czy wymiotów. Przypadki takie występują bardzo rzadko. Angiografia oka jest badaniem refundowanym przez NFZ.

Angiografia głowy - badanie za pomocą rezonansu magnetycznego

Angiografia głowy jest wykonywana za pomocą rezonansu magnetycznego i jest znana jako "angio-MK". Badanie polega na ocenie tętnic i naczyń krwionośnych głowy. Jest bardzo pomocne przy wykrywaniu różnego rodzaju tętniaków, guzów czy zwężeń naczyń. Ponadto, w przypadku badania mniejszych żył nie jest podawany kontrast, natomiast przy ocenie większych żył już tak. W tej kwestii „angio-MK" różni się w znacznym stopniu od „angio-TK", ponieważ w przypadku drugiego z nich, zawsze konieczne jest podanie środka kontrastowego. W porównaniu z innymi rodzajami angiografii ta metoda jest najbezpieczniejsza i ma najmniejsze ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.  

Miażdżyca mózgu Miażdżyca mózgu: przyczyny, objawy, leczenie

Czy angiografia jest bolesna?

Czy angiografia jest bolesna? Samo badanie nie należy do bolesnych. Natomiast, po podaniu kontrastu mogą (ale nie muszą) wystąpić nieprzyjemne dolegliwości takie jak:

  • ból,
  • duszność,
  • zawroty głowy,
  • nudności czy wymioty. 

Jeśli pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne, należy poinformować o tym lekarza. Działania niepożądane zdarzają się naprawdę rzadko, a badanie jest bezpieczne. Angiografia ma szerokie zastosowanie w diagnostyce i pozwala wykryć wiele chorób.

Zobacz też: Niski puls - co to oznacza? Jak podnieść niski puls

Więcej o: