Kolka rozumiana jako ostry ból skurczowy bardzo często dotyczy niemowląt. Kolka u dzieci, nazywana także kolką niemowlęcą, jest uznawana za stan fizjologiczny, wynikający z niedojrzałości układu pokarmowego. W tym przypadku, przykre objawy ustępują samoistnie, zazwyczaj w okolicach 5. miesiąc życia.
U starszych dzieci i osób dorosłych najczęściej pojawia się tzw. kolka niegroźna, towarzysząca wysiłkowi fizycznemu, przede wszystkim - biegowi. Kolka podczas biegania objawia się jako ostry, skurczowy ból w lewym podżebrzu. W trakcie intensywnego biegu, krezka, czyli fałd otrzewnej na tylnej ścianie brzucha, ulega naciągnięciu. Doprowadza to do wystąpienia skurczu mięśni gładkich jelit i w konsekwencji - do wystąpienia przykrych objawów.
Zdarza się, że objawy kolki pojawiają się w trakcie lub tuż po posiłku. To tzw. kolka jelitowa. Silny ból jest w tym przypadku spowodowany nadmiernym rozdęciem jelit. Taki stan skutkuje skurczem mięśni gładkich i zwykle pojawia się w trakcie nerwowego, pospiesznego jedzenia, gdy wraz z kolejnymi kęsami połykane jest też powietrze.
Kolka w ciąży może mieć dwojaki charakter - jelitowy i nerkowy. W pierwszym przypadku, kłujący ból w brzuchu, mający charakter falowy, najczęściej jest spowodowany zatrzymaniem gazów w jelitach i zaparciami. Do wystąpienia niepokojących objawów może przyczynić się też niewłaściwa dieta. Kolka nerkowa w ciąży jest wywołana obecnością kamieni nerkowych. Te jednak nie tworzą się w okresie ciąży, a jeszcze przed poczęciem. Kolka nerkowa objawia się jako silny ból w okolicy lędźwiowej, który promieniuje do spojenia łonowego. Silne skurcze są wywołane przemieszczaniem się kamienia nerkowego. Dolegliwościom bólowym może towarzyszyć silne, bolesne parcie na pęcherz.
Kolka żółciowa (wątrobowa) to nagły, bardzo silny ból, zlokalizowany w nadbrzuszu lub podżebrzu. Może promieniować do prawej łopatki. W tym przypadku, dolegliwości bólowe są wywołane zapaleniem pęcherzyka żółciowego lub kamicą pęcherzyka żółciowego.
Kolka niemowlęca może powtarzać się kilka razy w tygodniu. Aby ulżyć cierpiącemu dziecku, należy wykonywać delikatny masaż brzuszka. Sprawdzi się też rytmiczne kołysanie w ramionach oraz przykładanie do brzuszka ogrzanej wcześniej pieluchy.
Co na kolki okaże się najskuteczniejsze? Kolka niegroźna, jak wskazuje na to sama nazwa, nie wymaga leczenia. Dolegliwość ustępuje samoistnie. Gdy zdarzy się napad bólu, najlepiej obrać pozycję lekko pochyloną i uspokoić oddech.
Aby złagodzić ból towarzyszący kolce jelitowej, najlepiej rozpiąć spodnie i pasek i położyć się na kilkanaście minut. Ulgę przyniesie też ciepły okład na brzuch a także wypicie naparu ziołowego.
Kolka nerkowa wymaga pomocy lekarskiej, podobnie jak wątrobowa. Wynika to z faktu, że w obu przypadkach, dolegliwości bólowe są wywołane czynnikiem wymagającym wdrożenia specjalistycznej terapii. W kolce nerkowej, doraźną ulgę przyniosą środki przeciwbólowe i o działaniu rozkurczowym. Wskazane jest też ułożenie się w pozycji embrionalnej i ogrzanie bolącego miejsca termoforem. Te same metody sprawdzą się podczas ataku kolki żółciowej.
Zobacz też: Kolka nerkowa - objawy, leczenie i przeciwdziałanie