Ból ręki po szczepieniu, czyli najczęstsze powikłanie poszczepienne

Ból ręki po szczepieniu jest najczęstszym objawem niepożądanym po przyjęciu szczepionki. W miejscu wstrzyknięcia preparatu pojawia się ból, zaczerwienienie lub opuchlizna. Takie objawy nie należą do bardzo dokuczliwych i zazwyczaj znikają samoistnie w ciągu 24 lub 48 godzin. Ból ręki po szczepieniu zwykle nie jest powodem do niepokoju - jeśli się utrzymuje należy skontaktować się z lekarzem.

Ból ręki po szczepieniu na grypę

Ból ręki po szczepieniu na grypę należy do najczęstszych efektów, występujących po przyjęciu szczepionki. Najczęściej ból ręki pojawia się po wstrzyknięciu preparatu, a w jego miejscu pojawia się zaczerwienienie lub opuchlizna. Są to normalne reakcje organizmu i nie należą do niebezpiecznych. Nie zagrażają ani zdrowiu, ani życiu. Ból ręki po szczepieniu może trwać do 3 dni. Z reguły znika samoistnie. Jeżeli ból ręki po szczepieniu jest dokuczliwy i uniemożliwia jej poruszanie można zażyć środek przeciwbólowy, lub zrobić okład na miejsce wkłucia. Szczepienie na grypę jak każde inne wykazuje działania niepożądane, dlatego przed przyjęciem szczepienia warto zapytać lekarza o ewentualne skutki uboczne, a w razie ich wystąpienia natychmiast zgłosić się do przychodni.  

Ból ręki po szczepieniu na tężec

Ból ręki po szczepieniu na tężec jest przejściowy. Szczepionka jest stosunkowo bezpieczna i nie powoduje groźnych dla zdrowia powikłań. Ból ręki po szczepieniu występuje najczęściej po wstrzyknięciu substancji. Dyskomfort może być związany z wkłuciem igły oraz działaniem samej substancji. W celu złagodzenia bólu ręki można wykorzystać sposoby takie jak:

  • chłodne kompresy
  • maści na stłuczenia czy obrzęki, które są dostępne w aptece bez recepty, 
  • tabletki przeciwbólowe. 

Ból ręki złagodzimy również przez jej delikatne rozciąganie lub poruszanie. W przypadku kiedy ból nie ustępuje w ciągu 2-3 dni i uniemożliwia nam to normalne funkcjonowanie, należy zgłosić się do lekarza. W większości przypadków jednak taki ból znika sam. Pamiętajmy, że szczepienie przeciwko tężcowi jest obowiązkowe i podlegają mu wszystkie dzieci i młodzież.

Zobacz wideo Co mówią niezaszczepione osoby, które przez COVID trafiają do szpitala?

Ból ręki po szczepieniu na krztusiec

Ból ręki po szczepieniu na krztusiec jest normalną reakcją na przyjęcie składników szczepionki. Nie powinien budzić żadnych obaw ani tworzyć powodów do niepokoju. Często zdarza się tak, że ból ręki po szczepieniu nie jest tak bardzo dokuczliwy. Taki objaw należy do najłagodniejszych powikłań poszczepiennych. W miejscu ukłucia oprócz bólu może pojawić się również zaczerwienienie, lub opuchlizna. W takim przypadku można przyjmować leki przeciwbólowe lub stosować miejscowe okłady. Szczepienie na krztusiec jest konieczne i obligatoryjne. Krztusiec jest chorobą zakaźną o podłożu bakteryjnym. Szczepienie ochronne na krztusiec przyjmuje się w 3 dawkach.

Ból ręki po szczepieniu u dziecka

Ból ręki po szczepieniu u dziecka jest nieprzyjemnym objawem. Każdy zastrzyk u dziecka powoduje duży stres oraz dyskomfort. Kiedy pojawi się ból ręki po szczepieniu, należy go złagodzić. Można do tego używać chłodnych kompresów lub okładów z sodą oczyszczoną w miejsce wkłucia. Ból ręki u dziecka jest wywołany reakcją niepożądaną i powinien samoistnie zniknąć w ciągu 3 dni. Natomiast, jeśli ból nie ustępuje, a w międzyczasie pojawiły się też inne objawy, należy skonsultować się z lekarzem.

Ból ręki po szczepieniu na pneumokoki

Ból ręki po szczepieniu na pneumokoki może wystąpić u niektórych dzieci. Jest to tzw. łagodny odczyn poszczepienny, który mija zwykle w ciągu 3 dni od podania szczepionki. Jeżeli rączka dziecka boli i nie może nią poruszać, a dodatkowo pojawił się obrzęk i zaczerwienienie, można te objawy złagodzić poprzez zimne kompresy lub okłady. Na ból można podać tabletkę, która łagodzi uczucie dyskomfortu. Warto tu wspomnieć, że ciężkie powikłania po szczepionce na pneumokoki pojawiają się naprawdę bardzo rzadko. Do najczęstszych skutków ubocznych należą ból ręki, zaczerwienie i obrzęk w miejscu podania oraz gorączka.

Zobacz też: Zachorowania na odrę rosną na całym świecie. To ostrzeżenie, że wracają inne choroby zakaźne

Więcej o: