IUD jest skuteczną oraz popularną metodą antykoncepcji. Aplikowana jest przez ginekologa w trakcie miesiączki, ponieważ wtedy lekko odsłonięty kanał szyjki macicy pozwala lekarzowi łatwiejsze jej założenie. Spirala IUD przypomina literę T i jest wykonana, w zależności od rodzaju, z plastiku i dodatku jonów miedzi, srebra, złota lub hormonów.
Zalecana jest szczególnie kobietom, które już rodziły, chociaż obecnie na rynku można spotkać specjalne spirale dla nieródek. Jest to również dobre rozwiązanie dla kobiet, które nie mogą przyjmować antykoncepcji w formie tabletek. Używać IUD mogą nawet kobiety karmiące piersią.
Wkładka domaciczna IUD powoduje zmianę konsystencji śluzu pochwy, powodując spowolnienie ruchu plemników. Zawarte w niej jony miedzi mają działanie plemnikobójcze. Sama obecność wkładki IUD również wpływa na utrudnione przemieszczanie się plemników. W sytuacji, gdy jajeczko zostanie jednak zapłodnione, wkładka wywołuje w macicy stan zapalny. Jest bezpieczny dla zdrowia, ponieważ odbywa się bez obecności bakterii, natomiast utrudnia zapłodnionemu jajeczku zagnieżdżenie się w macicy.
Wkładka domaciczna IUD posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Indeks Pearla wskazuje skuteczność działania spirali na poziomie aż 99,8% w przypadku spirali hormonalnej. Oznacza to, że statystycznie zaledwie 1 na 1000 kobiet zajdzie w ciążę podczas stosowania wkładki IUD. Antykoncepcja ta może przyczynić się do skrócenia trwania miesiączki o 2 dni, jednocześnie zmniejszając jej obfitość.
Zaletą IUD jest również cena. Jednorazowe założenie wkładki kosztuje od 100 do ponad 1000 zł, w zależności od rodzaju, natomiast jest to wydatek ponoszony raz na 5 lat. Ponadto, istnieje możliwość założenia spirali z wykorzystaniem refundacji NFZ, wówczas koszt spirali jest opłacany z ubezpieczenia zdrowotnego, a jedynym wydatkiem zostaje cena jej założenia. Wyjęcie wkładki nie jest bolesne, a płodność kobiety powraca już przy kolejnym cyklu.
IUD jako antykoncepcja pozwala na nie zamartwianie się codziennym przyjmowaniem hormonów, jak to jest w przypadku tabletek antykoncepcyjnych, czy możliwością przesunięcia się i niedostatecznego wchłaniania środku, jak to może się zdarzyć przy plastrach antykoncepcyjnych.
Przy stosowaniu spirali IUD, należy liczyć się z wystąpieniem powikłań takich jak:
Możliwe jest również wystąpienie zakażeń pochwy oraz pojawienie się torbieli.
Kolejną wadą jest ryzyko przesunięcia się spirali lub jej wypadnięcia. Są to jednak rzadkie wypadki, które nie powinny mieć miejsca przy prawidłowej aplikacji IUD przez wykwalifikowanego ginekologa. Podczas zakładania spirali można odczuwać dyskomfort, jednakże zazwyczaj nie jest on silniejszy od bólu menstruacyjnego.
Istnieją przeciwwskazania do założenia i stosowania IUD. Oczywistym przeciwwskazaniem jest ciąża. Również wszelkie wady i zmiany w budowie macicy mogą przyczynić się do tego, że założenie spirali będzie niemożliwe. Kolejnymi przeciwwskazaniami są choroby nowotworowe piersi oraz narządu rodnego, uczulenie na skład spirali.
Endometrioza również może stanowić przeszkodę. Jednakże w tym przypadku przy chęci skorzystania z metody spirali IUD, ginekologia czasami zaleca jej założenie w celu złagodzenia objawów endometriozy.
Należy więc mieć na uwadze, że IUD, jako antykoncepcja, jest używana dopiero po dokładnym wywiadzie i badaniu ginekologicznym. Dopiero wtedy lekarz może stwierdzić, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do założenia spirali.
Zobacz też: Wazektomia jest w Polsce legalna. Ile kosztuje zabieg?