Pluskwy łóżkowe przebywają głównie w meblach. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, skąd się biorą, lecz najczęściej są przynoszone z mieszkań, w których pierwotnie się zalęgły. Mogą być transportowane przez ubrania mieszkańców domu, w którym występują. Tak samo jest w przypadku wymiany mebli. Jeśli kupujesz coś z drugiej ręki (najczęściej rzeczy vintage, meble z targów staroci), pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu, czy w zakamarkach mebla nie schowały się pluskwy łóżkowe. Zwalczanie pluskiew jest ciężkim procesem, dlatego lepiej upewnić się, że nie występują w zakupionych przedmiotach, jeszcze zanim przyniesiemy meble do domu. Insekty te zostały wytępione w krajach rozwiniętych, lecz obecnie można zauważyć ich nawrót. Niestety, pluskwy łóżkowe występować mogą również w środkach transportu publicznego lub w mieszkaniach naszych znajomych, co sprawia, że często nie mamy bezpośredniego wpływu na sprowadzenie ich do domu.
Podejrzewasz, że w twoim domu mogła pojawić się pluskwa łóżkowa, ale nie wiesz, jak wygląda? Pluskwy łóżkowe to niewielkie insekty, które nie posiadają skrzydeł. Są w kolorze czerwonawo-brązowym i osiągają rozmiary (do 7 mm). Pluskwy łóżkowe można poznać również przez ich owalną budowę i trzy pary kończyn. Są niezwykle żywotne, mogą miesiącami ukrywać się bez jedzenia w najdrobniejszych szczelinach naszych mebli. Pluskwy łóżkowe noszą swoją nazwę właśnie przez miejsce, w którym przebywają, ponieważ często są to zagięcia w materacach naszych łóżek.
Dokładnie sprawdź swoje ciało, jeśli podejrzewasz, że w twoim domu występować mogą pluskwy łóżkowe. Ugryzienie pluskwy najczęściej przyjmuje postać czerwonej plamki, a nawet bąbla pęcherzykowego. Ślady ugryzienia pojawiają się najczęściej ponad dobę po samym ugryzieniu. Charakteryzuje je ogromny dyskomfort związany ze świądem. Drapanie ugryzień może doprowadzić do infekcji i nasilenia się reakcji alergicznych. W przypadku zaobserwowania nietypowych zmian w miejscach ugryzienia skontaktuj się z lekarzem.
Jeśli ktoś z twojego otoczenia miał z nimi problem, koniecznie sprawdź, czy przypadkiem w twoim domu również nie występują pluskwy łóżkowe. Ugryzienia na ciele są pierwszym widocznym powodem do niepokoju. Poza dokuczliwymi bąblami, które pluskwy łóżkowe pozostawiają na powierzchni naszego ciała, warto również zwrócić uwagę na:
Pluskwy są na tyle przebiegłymi stworzeniami, że o ich występowaniu w twoim mieszkaniu możesz nie dowiedzieć się miesiącami. Na co dzień nie zwracamy szczególnej uwagi na to, czy na pewno nasz dom jest wolny od tych insektów. Warto jednak być świadomym i przy regularnym sprzątaniu dokładnie przyglądać się wszelkim zakamarkom.
Zastanawiasz się, co zrobić, gdy w moim domu wystąpiły pluskwy łóżkowe? Zwalczanie insektów należy zacząć niemal od razu, ponieważ nie jest to łatwy proces. Domowe sposoby lepiej odstawić na bok lub stosować je oczekując na fachowca od dezynsekcji. Zabieg pozbywania się pluskiew powinien być przeprowadzany przez firmy specjalizujące się w takich zadaniach. Zalęganie się pluskiew może doprowadzić do konieczności wymiany ubrań, a nawet remontu, jednak jest to niezbędne działanie jeśli chcemy pozbyć się niechcianych lokatorów.
Zobacz też: Żerują na zwierzętach i ludziach. Kleszcze gołębie mogą być równie niebezpieczne, co zwykłe [WYJAŚNIAMY]