Pluskwy łóżkowe. Jak pozbyć się tych niechcianych lokatorów?

Pluskwy łóżkowe, zwane również jako pluskwy domowe, to niezwykle uciążliwe owady żywiące się krwią zwierząt oraz ludzi. Pojawienie się pluskiew w domu łączy się nie tylko z ugryzieniami wśród domowników, lecz także z koniecznością dokładnej dezynsekcji całego mieszkania, ponieważ bardzo ciężko jest odnaleźć wszystkie miejsca, w których znajdują się pluskwy łóżkowe. Skąd się biorą te insekty?

Pluskwy łóżkowe: skąd się biorą?

Pluskwy łóżkowe przebywają głównie w meblach. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, skąd się biorą, lecz najczęściej są przynoszone z mieszkań, w których pierwotnie się zalęgły. Mogą być transportowane przez ubrania mieszkańców domu, w którym występują. Tak samo jest w przypadku wymiany mebli. Jeśli kupujesz coś z drugiej ręki (najczęściej rzeczy vintage, meble z targów staroci), pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu, czy w zakamarkach mebla nie schowały się pluskwy łóżkowe. Zwalczanie pluskiew jest ciężkim procesem, dlatego lepiej upewnić się, że nie występują w zakupionych przedmiotach, jeszcze zanim przyniesiemy meble do domu. Insekty te zostały wytępione w krajach rozwiniętych, lecz obecnie można zauważyć ich nawrót. Niestety, pluskwy łóżkowe występować mogą również w środkach transportu publicznego lub w mieszkaniach naszych znajomych, co sprawia, że często nie mamy bezpośredniego wpływu na sprowadzenie ich do domu.

Jak wygląda pluskwa łóżkowa?

Podejrzewasz, że w twoim domu mogła pojawić się pluskwa łóżkowa, ale nie wiesz, jak wygląda? Pluskwy łóżkowe to niewielkie insekty, które nie posiadają skrzydeł. Są w kolorze czerwonawo-brązowym i osiągają rozmiary (do 7 mm). Pluskwy łóżkowe można poznać również przez ich owalną budowę i trzy pary kończyn. Są niezwykle żywotne, mogą miesiącami ukrywać się bez jedzenia w najdrobniejszych szczelinach naszych mebli. Pluskwy łóżkowe noszą swoją nazwę właśnie przez miejsce, w którym przebywają, ponieważ często są to zagięcia w materacach naszych łóżek.

Pluskwy łóżkowe. Jak wygląda ugryzienie pluskwy?

Dokładnie sprawdź swoje ciało, jeśli podejrzewasz, że w twoim domu występować mogą pluskwy łóżkowe. Ugryzienie pluskwy najczęściej przyjmuje postać czerwonej plamki, a nawet bąbla pęcherzykowego. Ślady ugryzienia pojawiają się najczęściej ponad dobę po samym ugryzieniu. Charakteryzuje je ogromny dyskomfort związany ze świądem. Drapanie ugryzień może doprowadzić do infekcji i nasilenia się reakcji alergicznych. W przypadku zaobserwowania nietypowych zmian w miejscach ugryzienia skontaktuj się z lekarzem.

Zobacz wideo Jak pozbyć się wszy?

Pluskwy łóżkowe. Jak sprawdzić, czy występują w moim domu?

Jeśli ktoś z twojego otoczenia miał z nimi problem, koniecznie sprawdź, czy przypadkiem w twoim domu również nie występują pluskwy łóżkowe. Ugryzienia na ciele są pierwszym widocznym powodem do niepokoju. Poza dokuczliwymi bąblami, które pluskwy łóżkowe pozostawiają na powierzchni naszego ciała, warto również zwrócić uwagę na:

  • zapach pomieszczenia - jeśli w twoich pomieszczeniach pojawił się słodki i mdły zapach, może to świadczyć o występowaniu pluskiew,
  • małe ślady krwi na tkaninach - mogą być to pozostałości po ugryzieniach,
  • jaja i wylinki larw - znalezienie tych niepokojących znaków, świadczy o tym, że w twoim domu z pewnością wylęgają się jakieś owady.

Pluskwy są na tyle przebiegłymi stworzeniami, że o ich występowaniu w twoim mieszkaniu możesz nie dowiedzieć się miesiącami. Na co dzień nie zwracamy szczególnej uwagi na to, czy na pewno nasz dom jest wolny od tych insektów. Warto jednak być świadomym i przy regularnym sprzątaniu dokładnie przyglądać się wszelkim zakamarkom.

Pluskwy łóżkowe. Jak się ich pozbyć?

Zastanawiasz się, co zrobić, gdy w moim domu wystąpiły pluskwy łóżkowe? Zwalczanie insektów należy zacząć niemal od razu, ponieważ nie jest to łatwy proces. Domowe sposoby lepiej odstawić na bok lub stosować je oczekując na fachowca od dezynsekcji. Zabieg pozbywania się pluskiew powinien być przeprowadzany przez firmy specjalizujące się w takich zadaniach. Zalęganie się pluskiew może doprowadzić do konieczności wymiany ubrań, a nawet remontu, jednak jest to niezbędne działanie jeśli chcemy pozbyć się niechcianych lokatorów. 

Zobacz też: Żerują na zwierzętach i ludziach. Kleszcze gołębie mogą być równie niebezpieczne, co zwykłe [WYJAŚNIAMY]

Więcej o: