RBC, jak już wcześniej wspomniano, to wskaźnik ilości czerwonych krwinek - erytrocytów. podstawowym badaniem RBC jest więc morfologia krwi. Co to jest i jak przebiega? Morfologia to analiza krwi, która wykonywana jest w warunkach laboratoryjnych. Badanie RBC polega na określeniu liczby czerwonych krwinek we krwi w celu oceny elementów morfologicznych, pod względem jakościowym oraz ilościowym. Jest to podstawowe badanie krwi.
Podczas badania RBC, pobiera się próbkę krwi za pomocą jednorazowej igły. Krew pobiera się z żyły łokciowej. Badanie powinno zostać wykonane w momencie, kiedy pacjent jest na czczo (w przypadku kobiet dodatkowym zaleceniem jest aby nie miała w momencie badania miesiączki). Niezalecane jest również palenie papierosów oraz picie kawy w dniu badania. Może mieć to bowiem wpływ na prawidłowość wyników.
Dostępnych jest wiele metod na zliczenie RBC. Manualne polegają na wykorzystaniu mikroskopu świetlnego oraz specjalnych komór. Natomiast automatyczne, na użyciu analizatorów hematologicznych, które przepływają przez szczelinę pomiarową i przeliczają czerwone krwinki.
RBC morfologia powinna być wykonywana przynajmniej raz w roku. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrycie poważnych choróby. Innymi powodami, kiedy należy wykonać to badanie, jest podejrzenie schorzenia szpiku, o którym mogą świadczyć takie symptomy jak:
Na wyniki morfologii zazwyczaj czeka się jeden dzień. Należy mieć na uwadze, że jeśli chodzi o badanie RBC to wyniki mogą się nieznacznie różnić pomiędzy sobą w zależności od laboratorium, w którym zostały wykonane. Różne laboratoria mają własne normy badań, a jest to spowodowane różnymi rodzajami odczynników oraz metod wykonywania badania. Dlatego też interpretację otrzymanych wyników powinniśmy pozostawić lekarzowi, który będzie w stanie właściwie je odczytać.
Poziom RBC zmienia się wraz z wiekiem człowieka. Dla RBC norma jest również zależna od płci - dla kobiet wynosi od około 3,5 do 5,5 mln/mm³, natomiast u mężczyzn od 4,2 do 6,1 mln/mm³.
Sytuacja, gdy RBC jest podwyższone, jest nazywana erytrocytozą. Przyczyną może być niedotlenienie organizmu, spowodowane np.: wrodzoną wadą serca, chorobą płuc, zespołem bezdechu sennego lub chorobą wysokościową (ze względu na mniejszą ilość tlenu w powietrzu). Innymi powodami może być odwodnienie, palenie papierosów, alkoholizm, nowotwory (m.in. czerwienica prawdziwa), zespół Cushinga, wodonercze, a także przyjmowanie niektórych leków, których działanie uboczne pobudza zwiększoną produkcję RBC.
Stan, gdy RBC jest niskie, nazywa się erytrocytopenią. Niski wynik RBC może oznaczać m.in. anemię. Spowodowana jest ona przez wiele czynników, m.in. niewystarczającą ilość żelaza w organizmie. Żelazo jest konieczne do produkcji erytrocytów. Objawami anemii są:
Niedokrwistość może być spowodowana również niedoborem innych składników, takich jak witamina B6, B12, miedź. Innym powodem niedokrwistości jest hemofilia, przy której organizm niszczy erytrocyty. RBC w niskiej ilości występuje także u kobiet w ciąży, przy znacznej utracie krwi, przewodnieniu lub chorobach przewlekłych.
Zobacz też: OB: wyniki, normy. O czym świadczy podwyższone OB