Przedłużające się drzemki w ciągu dnia wskazują na pogarszanie funkcji poznawczych

To działa jak błędne koło: częste drzemki w ciągu dnia wiążą się z pogarszającym się stanem mózgu, a z drugiej strony, obniżanie się funkcji poznawczych koreluje z dłuższymi drzemkami. Nie chodzi oczywiście o to, że drzemka powoduje alzheimera, ale że jest pewnym sygnałem. Naukowcy sądzą, że mogą za tym stać wspólne mechanizmy patofizjologiczne.

Więcej o chorobach mózgu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zdaniem badaczy Rush University Medical Center (USA) zależność pomiędzy długimi drzemkami w ciągu dnia a pogarszaniem się funkcji poznawczych działa w obie strony. To znaczy, że im dłuższa i częstsza drzemka, tym pogorszenie zdolności poznawczych bardziej widoczne w skali roku. I z drugiej strony - pogarszający się stan mózgu powiązano z dłuższymi drzemkami w ciągu dnia.

W tym doświadczeniu wzięło udział ponad 1400 osób, a obserwacje trwały około 14 lat (w ramach Rush Memory and Aging Project). Wszyscy badani nosili na ręce czujnik, który rejestrował ich aktywność przez 10 dni w miesiącu, ponadto co roku przechodzili testy poznawcze i inne badania. Za drzemkę uznawano każdy dłuższy brak aktywności w ciągu dnia. 

Na początku badania około 75 proc. uczestników nie wykazywało żadnych oznak zaburzeń poznawczych, 19,5 proc. miało łagodne upośledzenie funkcji mózgu, a u nieco ponad 4 proc. wolontariuszy zdiagnozowano demencję powiązaną z chorobą Alzheimera. Po roku naukowcy odnotowali, że u tych osób, które miały łagodne objawy demencji, liczba drzemek podwoiła się, natomiast pacjenci z demencją drzemali nawet trzy razy częściej.

Co działo się z tą grupą, która początkowo wydawała się całkiem zdrowa? Pewna grupa osób zachorowała na demencję, a naukowcy obliczyli, że u tych, którzy drzemali o godzinę dłużej, ryzyko zachorowania na Alzheimera było wyższe o 40 proc. A to oznacza, że przedłużające się drzemki są pewnym sygnałem, że coś niedobrego dzieje się z mózgiem.

Częste drzemki w ciągu dnia to sygnał

- Teraz wiemy, że zaburzenia związane ze spadkiem funkcji poznawczych mogą powodować różne zmiany w funkcjonowaniu ludzi. Alzheimer to naprawdę zaburzenie wieloukładowe, obejmujące również trudności ze snem, obniżenie aktywności, zmiany w składzie ciała, objawy depresji, zmiany behawioralne itp. - mówi dr Aron Buchman, jeden z autorów badania.

Było to badanie obserwacyjne, zatem naukowcy nie mogą wskazać na związek przyczynowo-skutkowy między drzemka i choroba mózgu, ale stwierdzają, że rozwijają się w tym samym czasie. Co więcej, podejrzewają, że stoją za nimi te same patologiczne mechanizmy.

Z alzheimerem wiąże się nagromadzenie w mózgu toksycznych białek, amyloidu beta oraz białka tau, które mogą się akumulować w mózgu, w pniu mózgu oraz w rdzeniu kręgowym. Wiąże się to z różnymi objawami, a częste drzemki w ciągu dnia mogą do nich należeć.

Wyniki tego badania opublikowało czasopismo "Alzheimer's and Dementia".

Zobacz wideo Zrozumieć Alzheimera - zobacz fragment filmu z eksperymentu

Źródła: MedicalXPress.com, Alzheimer's and Dementia

Więcej o: