Dystonia mięśniowa, ogniskowa, neurowegetatywna: czym się różnią i kiedy występują?

Dystonia jest schorzeniem, o którym większość z nas wie niewiele lub nic. Podczas, gdy każdy słyszał o takich chorobach jak zapalenie płuc, cukrzyca czy też depresja, dystonia pozostaje dla wielu osób kompletną niewiadomą. Tymczasem warto znać podstawowe informacje na jej temat: czym jest? Jak się objawia?

Czym jest dystonia mięśniowa?

Dystonia z definicji określana jest jako "zaburzenie ruchowe charakteryzujące się mimowolnymi, skręcającymi i powtarzającymi się ruchami o podobnym obrazie oraz nieprawidłową postawą, wynikającymi z jednoczesnego skurczu mięśni opozycyjnych"¹. Upraszczając tę definicję, dystonia mięśniowa, jest mimowolnym ruchem, powodującym nieprawidłowe ułożenie części ciała, której dotyczy. Charakterystyczne dla dystonii są tiki czuciowe i pozycje, które zmniejszają nasilenie ruchów mimowolnych. Można dokonać jej podziału według trzech kategorii:

  • wieku, w którym nastąpiło zachorowanie,
  • lokalizacji
  • przyczyny jej powstawania. 

Coraz częściej można spotkać się również z klasyfikacją genetyczną, która dzieli rodzaje dystonii według genów lub miejsc, w których mutacje są przyczyną drżenia.

Zespo?ł TourettaZespół Touretta - objawy, rozpoznanie, leczenie

Dystonia. Czym różnią się jej rodzaje?

W zależności od tego czy postać dystonii, na którą cierpi chory jest wrodzona czy nabyta, można wykazać pewne różnice w zakresie występowania oraz nasilenia objawów. Dystonia wtórna jest wywoływana przez uszkodzenia strukturalne lub zaburzenia metaboliczne. Przykładem może być:

  • uszkodzenie okołoporodowe,
  • zapalenie mózgu,
  • uraz mózgu lub obwodowego układu nerwowego,
  • udar mózgu,
  • działanie toksyn czy leków. 

Dystonia wtórna może być wywołana, również przez pewne długo utrzymujące się i intensywne stany psychiczne takie jak lęki. Dystonia pierwotna, jest zespołem chorobowym, w którym dystonia jest jedynym objawem neurologicznym. Nie towarzyszą jej inne zaburzenia ruchowe, zaburzenia funkcji poznawczych, padaczka, ani zaburzenia czucia.  

Zobacz wideo Czy brzuszki wyrzeźbią mięśnie brzucha? [NaZdrowie]

Dystonia ogniskowa. Czym się charakteryzuje?

Zaburzenie, które charakteryzuje się dystonicznymi ruchami i nieprawidłową postawą dotyczącą jedynie jednego rejonu ciała to tak zwana dystonia ogniskowa. Mimowolne ruchy nie dotyczą jedynie kończyn. Mogą objawiać się w obrębie głowy, szyi, czy też kręgosłupa. Nie należy mylić jej z dystonią segmentarną, która obejmuje sąsiadujące ze sobą regiony ciała. Przykładem dystonii ogniskowej może być kurcz pisarski lub kurcz powiek. Dotykają one jedynie jednego punktu w ciele, nie afektując bezpośrednio punktów sąsiadujących. Początkowo objawy, jakie niesie ze sobą dystonia ogniskowa, można zaobserwować tylko wtedy, kiedy chory wykonuje określone czynności w obrębie afektowanej części ciała. Wraz z biegiem lat objawy mogą zacząć pojawiać się także w sytuacji, kiedy chory nie podejmuje aktywności angażującej tego obszaru, a nawet prowadzić do tak zwanych przykurczów dystonicznych.

Dystonia szyjna. Co to takiego?

Jednym z przykładów dystonii ogniskowej, jest dystonia szyjna, nazywana również kręczem karku. Jej objawy to skurcze mięśni szyi, ale także drżenie głowy. Jej przyczyny nie są jeszcze dobrze znane. Na samym początku choroby, bardzo trudno jest ją zdiagnozować. Objawy są łagodne i dopóki nie stają się uciążliwe dla chorego, nie zaczyna on szukać wyjaśnienia dla ich występowania. Na początkowym etapie choroba diagnozowana jest zazwyczaj przypadkowo, podczas diagnostyki związanej z innymi chorobami.

Dystonia neurowegetatywna. Przykład

Niekiedy nasze organizmy reagują na nasze emocje i myśli, silniej niż robimy to świadomie. Gwałtownie przeżywane emocje mogą manifestować się w postaci chorób i zaburzeń funkcjonowania naszych ciał. Dystonia ogniskowa, jest jedną z chorób psychosomatycznych, czyli tych mających korzenie w naszym umyśle. Przykładem choroby jaką jest dystonia neurowegetatywna, jest zespół Da Costy, który objawia się między innymi kłującym bólem w klatce piersiowej, kołataniem serca i zawrotami głowy.

zdjęcie x-rayUdar mózgu: przyczyny, objawy, leczenie

Kiedy umysł pociąga za sobą ciało: dystonia wegetatywno-naczyniowa

Dystonia wegetatywno-naczyniowa, znana również jako dystonia wegetatywna, obejmuje zaburzenia układu krążenia i układu wegetatywnego. Układ wegetatywny oznacza część układu nerwowego kontrolującego czynności życiowe niezależne od woli, takie jak np.: oddychanie, trawienie, krążenie krwi. Objawiać może się w bardzo szybkiej zmianie ukrwienia twarzy, bólach głowy, potliwości, zaburzeniach pulsu, słabej wytrzymałości na fizyczne i umysłowe obciążenia, a nawet zależności samopoczucia od pogody. Dystonia wegetatywna może pojawić się na skutek długotrwałego psychicznego i emocjonalnego napięcia lub psychicznego wstrząsu, urazu wewnątrzczaszkowego i wielu innych przyczyn.

¹ „Atlas zaburzeń i chorób ruchu"

Zobacz też: Masz nadciśnienie? To może być również skutek leków, który stosujesz na inne choroby

Więcej o: