Lizyna: właściwości, występowanie oraz oznaki niedoboru. W jakich produktach jest jej najwięcej?

Lizyna to organiczny aminokwas, który jest jednym z budulców białek. Ten związek chemiczny pełni w ludzkim organizmie wiele ważnych funkcji. Co ciekawe, nie jest wytwarzany przez ludzki organizm. Lizyna powinna być dostarczana do organizmu w takich dawkach, żeby nie przekroczyć dziennego zapotrzebowania, ani żeby nie doszło do niedoboru. Dlaczego?

Lizyna: co to jest? Z czego się składa?

Lizyna: co to? Na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć, że jest to białkowy aminokwas egzogenny, czyli taki, który nie jest wytwarzany przez organizm. Jest on niezbędny do życia, więc należy go dostarczać w każdy możliwy, zewnętrzny sposób. Naukowa definicja mówi "lizyna jest aminokwasem polarnym. Zawiera łańcuch zasadowy boczny, którego pH komórki jest dodatnie. Wchodzi ona w skład białek wiążących ujemnie naładowane cząsteczki kwasów nukleinowych, takich jak histony".

Jajka mają całkiem sporo lizynyLizyna - zregeneruje mięśnie i pozbędzie się opryszczki. Po co nam lizyna i gdzie jej szukać?

Lizyna: najważniejsze właściwości

Lizyna - właściwości tego aminokwasu są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka. Uczestniczy ona w syntezie białek, szczególnie w mięśniach i kościach, a także odgrywa kluczową rolę w tworzeniu kolagenu. Ponadto bierze ona udział w powstawaniu enzymów, hormonów i przeciwciał. Lizyna wspomaga wytwarzanie L-karnityny, która steruje różnymi procesami, zachodzącymi w ludzkim ciele. Przykładem takiego procesu jest metabolizm tłuszczów. Warto zaznaczyć, że ten aminokwas wspomaga również wchłanianie wapnia.

Analogicznie jej niedobór powoduje szereg zaburzeń wielu procesów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Działanie tego aminokwasu bardzo korzystnie wpływa na nasz organizm, dlatego nie można dopuścić do jej niedoboru.

Zobacz wideo Czy ostatni posiłek trzeba jeść o 18? [NaZdrowie]

Lizyna: skutki niedoboru aminokwasu

Niedobór lizyny bardzo szybko staje się dostrzegalny. Człowiek staje się o wiele bardziej zmęczony, a także rozdrażniony. Temu wszystkiemu towarzyszą również zawroty głowy i wypadanie włosów. Oprócz wyżej wymienionych objawów, niedobór może przejawiać się:

 • problemy z koncentracją,
 • brak apetytu,
 • niedokrwistość,
 • przekrwione oczy,
 • odwapnienie kości, które zmniejsza ich wytrzymałość,
 • zanik mięśni,
 • spowolniony rozwój wzrostu.

Lizyna: działanie tego aminokwasu jest bardzo ważne dla poprawnego funkcjonowania organizmu człowieka. Jej brak może wpływać na naszą codzienną kondycję fizyczną oraz psychiczną.

Lizyna a opryszczka

Spory niedobór tego związku organicznego objawia się również w inny sposób, mogący wpłynąć na estetykę naszego wyglądu. Brak lizyny powoduje opryszczkę, która jest nie tylko defektem kosmetycznym, ale przede wszystkim powoduje duże uczucie dyskomfortu i wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia.  

Lizyna na włosy. Jaki ma wpływ?

Jak wpływa lizyna na włosy? Po pierwsze jest ona odpowiedzialna za dobrą kondycję włosów. Lizyna jest niezbędna w procesie syntezy kolagenu, który z kolei pełni funkcję transportową i dostarcza cebulkom włosów niezbędnych aminokwasów, wpływających na ich poprawny wzrost oraz budowę. Ponadto lizyna wpływa także na proces tworzenia enzymów, hormonów i przeciwciał. Może korzystnie wpłynąć na wypadanie włosów, szczególnie wtedy, kiedy jest ono spowodowane przez zaburzenia hormonalne. Warto dodać, że ten związek chemiczny działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie, przyspiesza regenerację i podnosi odporność nie tylko skóry głowy. Jej działanie korzystnie wpływa na utrzymanie równowagi w skórze, co finalnie może przełożyć się na kondycję włosów.

Tryptofan jest aminokwasem pozyskiwanym przez organizm głównie z pożywienia.Tryptofan: aminokwas znajdujący się w pożywieniu. Które produkty posiadają go najwięcej

Lizyna: gdzie występuje?

Jednym z pytań, które nasuwa się w związku z aminokwasem jest to gdzie występuje lizyna. Otóż znajduje się ona w sporej liczbie produktów spożywczych, szczególnie w żywności pochodzenia zwierzęcego. Produkty, które są bogate w lizynę to przede wszystkim:

 • różnego rodzaju nabiał (w szczególności sery),
 • ryby,
 • jaja,
 • mięso (w szczególności czerwone takie jak wołowina, wieprzowina, kaczka itd.),
 • soja,
 • fasola,
 • ziemniaki,
 • orzechy i migdały,
 • produkty i półprodukty pełnoziarniste (pieczywo, płatki, makaron),
 • nasiona konopi.

Na rynku dostępne są także suplementy diety zawierające substancję, jednak należy pamiętać, że zawsze najlepszym źródłem wszelkich składników odżywczych dla ludzkiego organizmu są produkty naturalne, które gwarantują zdecydowanie lepszą ich przyswajalność. 

Zobacz też: Leucyna - suplement diety. Właściwości, przeciwwskazania

Więcej o: