Ropień okołomigdałkowy jest zbiornikiem, który ma w sobie treść ropną i znajduje się często pomiędzy torebką otaczającą migdałek podniebienny a boczną ścianą gardła (w skrócie znajduje się w okolicy okołomigdałkowej). Dlaczego taki zbiornik w ogóle powstaje? Ropień okołomigdałkowy najczęściej jest powikłaniem nieprawidłowo leczonej lub nieleczonej anginy. Występuje on przeważnie podczas trwania tej choroby, ale zdarzyć się może, że występi ropień okołomigdałkowy bez gorączki, a także bez przebytej choroby.
Ropień okołomigdałkowy bez gorączki może być symptomem innego zakażenia w okolicy okołomigdałkowej. Ropień okołomigdałkowy - zdjęcia gardła przedstawiają ropień jako białe, bądź żółte plamy w przełyku.
Ropień okołomigdałkowy może występować w każdym wieku, choć najmniej narażone są na niego dzieci, które to najczęściej przebywają takie choroby jak zapalenie migdałków. Najbardziej narażoną grupą są nastolatki, a także dorośli. Warto wspomnieć o czynnikach, które zwiększają ryzyko wystąpienia ropnia okołomigdałkowego. Takimi czynnikami są między innymi palenie tytoniu, przewlekłe choroby migdałków, a także choroby dziąseł lub zwykłe przeziębienia.
Pierwszym objawem występowania ropnia okołomigdałkowego jest ból gardła, choć nie jest to typowy symptom. W następnym etapie ropień okołomigdałkowy powiększa się i po 2-5 dniach pojawiają się inne objawy. Podczas wystąpienia ropnia w stadium zaawansowanym pojawić mogą się też:
Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, jest kontakt z lekarzem. Jak wygląda diagnostyka ropnia okołomigdałkowego? Polega ona na zebraniu wywiadu i wykonaniu badań. Gdy wystąpi jakakolwiek wątpliwość, lekarz może pobrać próbkę treści ropnej i skierować ją do badania.
Ropnie leczy się zwykle z pomocą antybiotyków, zazwyczaj podawanych dożylnie lub doustnie (choć efekt leczenia po podaniu dożylnym jest znacznie szybszy). Zdarza się również, że leczenie antybiotykami nie przynosi zamierzonych skutków. Wtedy należy poddać się zabiegowi, który polega na nacięciu i drenażu miejsca występowania ropnia pod znieczuleniem miejscowym. Gdy jednak angina nawraca (razem z ropniem), należy wtedy całkowicie usunąć ropnia, ponieważ może być źródłem ponownych infekcji. Jak długo trwa leczenie ropnia? Leczenie drogą chirurgiczną może trwać do godziny, wszystko to zależy od wielkości ropnia i zaleceń chirurga. Antybiotykoterapia natomiast zazwyczaj wynosi minimum 7 dni.
Wiele osób zastanawia się jak pozbyć się ropnia okołomigdałkowego domowymi sposobami i czy w ogóle można. Otóż nie zaleca się takiego postepowania. Najlepiej udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie postępowanie lecznicze. Jeśli dojdzie do sytuacji, gdy konieczne będzie nacięcia ropnia, wówczas należy unikać spożywania gorących i ostrych pokarmów. Może to skutkować podrażnieniem miejsca, w którym znajdowała się treść ropna. Należy również spożywać płynne lub półpłynne posiłki, a także odstawić palenie papierosów i spożywanie alkoholu. Warto również stosować chłodne okłady w okolicy szyi. Oczywiście nie może zabraknąć antybiotyków, które pomogą zwalczyć infekcję.
Zobacz też: Mononukleoza - objawy, diagnoza, leczenie, przyczyny