WHO: Dziecko zmarło w wyniku tajemniczej choroby wątroby, która dotyka dzieci w Europie i USA

Od 5 kwietnia pojawiają się kolejne doniesienia o przypadkach ostrego zapalenia wątroby o nieznanym pochodzeniu, odnotowywane wśród małych dzieci, głównie do 10. roku życia. Kilkunastu małych pacjentów musiało przejść przeszczep wątroby, a jedno dziecko zmarło. Nadal nie wiadomo, jaki patogen jest sprawcą tej choroby. Jedna z hipotez wskazuje na adenowirusa.

Więcej o chorobach wirusowych przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o zgonie dziecka w wyniku ostrego zapalenia wątroby o nieznanym pochodzeniu. Pierwszy przypadek tej tajemniczej choroby odnotowano 5 kwietnia w Wielkiej Brytanii, do soboty 23 kwietnia wiadomo było już o 169 zachorowaniach. Doniesienia pochodzą z kilkunastu krajów Europy, w tym z Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, Danii, Holandii, Hiszpanii, Francji, Belgii, Norwegii, Rumunii, Włoch, a także ze Stanów Zjednoczonych i Izraela. WHO nie podaje, z jakiego kraju pochodziło zmarłe dziecko.

Wśród chorych są głównie dzieci poniżej 10. roku życia, ale zgłoszono też pacjentów w wieku do 16 lat. Objawy to żółtaczka, biegunka, wymioty i ból brzucha, a wyniki pokazują zwiększony poziom enzymów wątrobowych (transaminaza asparaginianowa - AST lub aminotransaminaza alaninowa - ALT powyżej 500 IU/l). Większość chorych dzieci nie ma przy tym gorączki. Niektóre przypadki okazały się bardzo poważne i wymagały hospitalizacji w klinikach chorób wątroby. Do tej pory już 17 małych pacjentów przeszło operacje przeszczepu wątroby, a jedno dziecko zmarło.

Jak donosi Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wszystko wskazuje na to, że nie jest to typowe wirusowe zapalenie wątroby. Badania laboratoryjne wykluczyły obecność wirusa zapalenie wątroby typu A, B, C, D i E we wszystkich przypadkach. Eksperci medyczni poszukają powiązań z innymi wirusami, w tym z koronawirusem, wirusami przeziębienia (adenowirusami), a także ewentualnych czynników środowiskowych, w tym toksyn.

- Nie jest jeszcze jasne, czy to wzrost przypadków zapalenia wątroby, czy też wzrost świadomości przypadków zapalenia wątroby, które zwykle występują w populacji, ale pozostają niewykryte - pisze WHO w komunikacie.

Zdaniem ECDC przyczyną ostrego zapalenia wątroby u dzieci jest najprawdopodobniej infekcja. Wiele wskazuje na to, że to adenowirus jest tutaj czynnikiem sprawczym (znaleziono go u 74 małych pacjentów), ale eksperci nie przesądzają jeszcze sprawy. 20 dzieci było też zainfekowanych koronawirusem.

- Nie znaleziono żadnego związku ze szczepionką na COVID-19 - podkreśla ECDC.

Eksperci prześledzili ponadto dietę dzieci i różne uwarunkowania środowiskowe, w tym narażenie na toksyny i nie znaleźli niczego, co mogłoby przyczynić się do choroby. Eksperci podkreślają, że aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się infekcji, należy pamiętać o normalnych zasadach higieny, w tym o częstym myciu rąk.

Zobacz wideo Anatomia człowieka - wątroba

Co wiemy o adenowirusach

Adenowirusy to powszechnie występujące patogeny, które zwykle powodują samoograniczające się infekcje. Przenoszą się z człowieka na człowieka i najczęściej atakują układ oddechowy, ale są też takie rodzaje adenowirusów, które wywołują inne choroby, w tym zapalenie żołądka i jelit, zapalenie spojówek i zapalenie pęcherza moczowego. Istnieje ponad 50 typów adenowirusów, które mogą powodować infekcje u ludzi. Adenowirus typu 41 (ten, którego znaleziono u dzieci chorych na ostre zapalenie wątroby) zwykle objawia się biegunką, wymiotami i gorączką, którym towarzyszą także objawy ze strony układu oddechowego.

Źródła: MedicalXPress.com, WHO,ECDC

Więcej o: