Zatrzymanie wody w organizmie. Dlaczego dochodzi do gromadzenia płynów w ustroju?

Zatrzymanie wody w organizmie często jest spowodowane stosowaniem niezdrowej diety lub naturalnymi zmianami hormonalnymi. Zdarza się jednak, że nadmierne gromadzenie wody w ustroju jest objawem pojawiającym się w przebiegu poważnych chorób. Co powoduje tę dolegliwość? Jak sobie z nią poradzić?

Zatrzymanie wody w organizmie: podstawowe objawy

Zatrzymanie wody w organizmie należy do dość nieprzyjemnych dolegliwości. Prawidłowa wymiana wody w organizmie umożliwia zachowanie właściwych proporcji płynów przyjmowanych i wydalanych. Gdy proces ten zostanie zaburzony, pojawiają się objawy powodujące wyraźny dyskomfort. Najczęściej występujące symptomy to:

 • obrzęk kończyn, zmieniający się w ciągu dnia (największa opuchlizna pojawia się wieczorem),
 • zwiększona masa ciała,
 • znaczne wahania wagi.

Zdarza się, że zatrzymanie wody w organizmie doprowadza do wystąpienia bladości skóry i drętwienia stawów.

Znudziło ci się picie wody z cytryną? Oto mieszanki, które działają jeszcze lepiejJak pozbyć się wody z organizmu?

Zatrzymanie wody w organizmie. Przyczyny występowania

Czy zatrzymanie wody w organizmie jest niebezpieczne? To zależy, przede wszystkim od przyczyny wystąpienia tej dolegliwości. Taki stan jest typowy dla wahań hormonalnych, które towarzyszą zbliżającej się miesiączce. Z tych samych przyczyn pojawia się też zatrzymanie wody w organizmie w ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze. W obu przypadkach, prawidłowa wymiana płynów powraca, gdy tylko hormony ustabilizują się na właściwym poziomie. 

Zdarza się, że gromadzenie wody w ustroju jest skutkiem ubocznym terapii farmakologicznej. Leki, które mogą wywołać taki stan, to kortykosteroidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, pigułki antykoncepcyjne, minoksydyl i blokery kanału wapiennego. Po zakończeniu leczenia, gospodarka wodna powraca do normy. W niektórych przypadkach, lekarz może zadecydować o zmianie farmaceutyków.

Zobacz wideo Anatomia człowieka: szyszynka

Gromadzeniu wody w organizmie sprzyja także stała pozycja ciała. Gdy zbyt długo przebywamy w jednej pozycji, dochodzi do zaburzenia odpływu krwi żylnej. Taki stan jest też charakterystyczny dla upalnej pogody. Wysoka temperatura doprowadza do nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych, co sprawia, że krew płynie wolniej, a płyny zaczynają przedostawać się do tkanek otaczających żyły. 

Poważniejsze konsekwencje może mieć zatrzymanie wody w organizmie, którego przyczyną jest:

 • brak aktywności fizycznej - siedzący tryb życia doprowadza do wystąpienia zaburzeń w układzie krążenia, czego konsekwencją jest zastój płynów w tkankach organizmu,
 • nadużywanie alkoholu - zatrzymanie wody w organizmie po alkoholu wynika z odwodnienia,
 • nieprawidłowo skomponowana dieta odchudzająca - niedobór składników odżywczych, zwłaszcza protein, doprowadza do przesączania się płynów fizjologicznych przez ściany naczyń limfatycznych i krwionośnych,
 • dieta obfitująca w sól - nadmiar sodu w organizmie doprowadza do gromadzenia płynów w tkance podskórnej,
 • niewystarczające nawadnianie organizmu - gdy podaż płynów jest niewystarczająca, organizm stara się chronić przed niedoborem, gromadząc płyny w tkankach podskórnych.

Każdy z wymienionych wyżej czynników może doprowadzić do wystąpienia poważnych schorzeń, więc gdy zaobserwujemy objawy gromadzenia się wody, warto dokładnie zastanowić się nad przyczyną takiego stanu.

W niektórych przypadkach, nadmiar wody w ustroju jest objawem schorzenia. W tym miejscu należy wskazać na następujące jednostki chorobowe:

 • zakrzepica żył głębokich,
 • przewlekła niewydolność żylna,
 • niewydolność serca,
 • nadczynność tarczycy,
 • schorzenia wątroby,
 • schorzenia nerek.

Homeostaza to stan równowagi organizmu.Homeostaza organizmu: co to takiego i jak o nią dbać?

Szczególnej uwagi wymaga zatrzymanie wody w organizmie u starszych. W przypadku osób w podeszłym wieku, taki stan może wskazywać na odwodnienie - po 60. roku życia, pragnienie jest znacznie mniej odczuwalne. Przyczyną jego wystąpienia mogą być też poważne problemy w obszarze układ moczowego.

Zobacz też: LH: hormon gonadotropowy. Jakie pełni funkcje w ludzkim organizmie?

Więcej o: