Zatrzymanie wody w organizmie należy do dość nieprzyjemnych dolegliwości. Prawidłowa wymiana wody w organizmie umożliwia zachowanie właściwych proporcji płynów przyjmowanych i wydalanych. Gdy proces ten zostanie zaburzony, pojawiają się objawy powodujące wyraźny dyskomfort. Najczęściej występujące symptomy to:
Zdarza się, że zatrzymanie wody w organizmie doprowadza do wystąpienia bladości skóry i drętwienia stawów.
Czy zatrzymanie wody w organizmie jest niebezpieczne? To zależy, przede wszystkim od przyczyny wystąpienia tej dolegliwości. Taki stan jest typowy dla wahań hormonalnych, które towarzyszą zbliżającej się miesiączce. Z tych samych przyczyn pojawia się też zatrzymanie wody w organizmie w ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze. W obu przypadkach, prawidłowa wymiana płynów powraca, gdy tylko hormony ustabilizują się na właściwym poziomie.
Zdarza się, że gromadzenie wody w ustroju jest skutkiem ubocznym terapii farmakologicznej. Leki, które mogą wywołać taki stan, to kortykosteroidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, pigułki antykoncepcyjne, minoksydyl i blokery kanału wapiennego. Po zakończeniu leczenia, gospodarka wodna powraca do normy. W niektórych przypadkach, lekarz może zadecydować o zmianie farmaceutyków.
Gromadzeniu wody w organizmie sprzyja także stała pozycja ciała. Gdy zbyt długo przebywamy w jednej pozycji, dochodzi do zaburzenia odpływu krwi żylnej. Taki stan jest też charakterystyczny dla upalnej pogody. Wysoka temperatura doprowadza do nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych, co sprawia, że krew płynie wolniej, a płyny zaczynają przedostawać się do tkanek otaczających żyły.
Poważniejsze konsekwencje może mieć zatrzymanie wody w organizmie, którego przyczyną jest:
Każdy z wymienionych wyżej czynników może doprowadzić do wystąpienia poważnych schorzeń, więc gdy zaobserwujemy objawy gromadzenia się wody, warto dokładnie zastanowić się nad przyczyną takiego stanu.
W niektórych przypadkach, nadmiar wody w ustroju jest objawem schorzenia. W tym miejscu należy wskazać na następujące jednostki chorobowe:
Szczególnej uwagi wymaga zatrzymanie wody w organizmie u starszych. W przypadku osób w podeszłym wieku, taki stan może wskazywać na odwodnienie - po 60. roku życia, pragnienie jest znacznie mniej odczuwalne. Przyczyną jego wystąpienia mogą być też poważne problemy w obszarze układ moczowego.
Zobacz też: LH: hormon gonadotropowy. Jakie pełni funkcje w ludzkim organizmie?