Ból ucha u dziecka może być spowodowany przez wiele różnych czynników. Budowa ucha u niemowlęcia i małego dziecka różni się od budowy ucha dorosłego człowieka. Każdy szczegół anatomiczny jest nie dość, że dużo mniejszy, to jeszcze umiejscowiony blisko siebie. To ułatwia rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego. Jego przyczyną jest zwykle infekcja górnych dróg oddechowych z przebiegiem bakteryjnym, która objawia się kaszlem i katarem. W wyniku tego stanu chorobowego może dojść do zakażenia w obrębie ucha, który charakteryzuje się silnym i pulsującym bólem ucha u dziecka. W skrajnych przypadkach może dojść do upośledzenia słuchu oraz wystąpienia wysokiej gorączki.
Bolące ucho u dziecka maluch sygnalizuje płaczem, częstym przykładaniem ręki do małżowiny, niepokojem i drażliwością. W takich sytuacjach należy jak najprędzej zasięgnąć porady lekarza pediatry, który zdiagnozuje problem i natychmiast rozpocznie leczenie.
Objawom może towarzyszyć wyciek ropny lub wodnisty z ucha. Bywa to spowodowane pęknięciem błony bębenkowej w wyniku ostrego przebiegu choroby. Konsekwencją przebytego i nieleczonego zapalenia ucha u dziecka może być wysiękowe zapalenie ucha środkowego. W tej sytuacji ból ucha u dziecka bez gorączki jest prawie niezauważalny. W wyniku stanu zapalnego może dojść jednak do pogorszenia słuchu lub pojawienia się wrażeń akustycznych (trzasków). Zapalenie ucha w okresie wczesnodziecięcym jest chorobą często się powtarzającą, wymagającą zastosowania antybiotyków.
W przypadku niezdiagnozowanych bóli ucha nie należy stosować medykamentów na własną rękę. Wszelkiego rodzaju płukanki ucha, wkraplanie kropli, olejków eterycznych i stosowanie innych farmaceutyków może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Jak pomóc na ból ucha u dziecka? Jednym z dozwolonych środków jest posmarowanie ucha na zewnątrz olejkiem kamforowym, który rozgrzeje skórę i tym samym zmniejszy dolegliwości bólowe.
Najlepszą metodą wyeliminowania bólu ucha jest zapobieganie infekcji. W tym celu warto często oczyszczać nos dziecka podczas kataru, zaszczepić je przeciwko grypie i pneumokokom. Najlepiej nie zezwalać na palenie tytoniu w obecności najmłodszych. Warto też ograniczyć kontakt z maluchami wykazującymi oznaki przeziębienia oraz jak najdłużej karmić dziecko naturalnym pokarmem.
Każdy przypadek bólu ucha u dziecka wymaga konsultacji z pediatrą. Jeżeli brak jest wysokiej gorączki, nie ma wysięku z ucha, nudności i wymiotów, leczenie opierać się będzie na podaniu maluchowi środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W momencie braku poprawy stanu zdrowia, lekarz powinien przepisać antybiotyk, który zwalczy namnożone bakterie.
Bólu ucha u dziecka, bez względu na jego siłę, nie może zostać zignorowany. Nieleczone stany zapalne tej części ciała mogą skutkować poważnymi konsekwencjami - w tym nawet trwałą głuchotą.
Nie zawsze ból ucha u dzieci ma podłoże chorobowe. Czasami małe dzieci bezwiednie wkładają sobie do uszu lub nosa drobne przedmioty, które po pewnym czasie zaczynają dawać o sobie znać. Dziecko czując w uchu ciało obce będzie usiłowało je wydostać, co może być przyczyną wepchnięcia przedmiotu dużo głębiej. W takiej sytuacji może dojść do pęknięcia błony bębenkowej, niedosłuchu, powikłań wewnątrz czaszkowych i wielu innych groźnych następstw. Szybkie usunięcie przedmiotu z ucha jest wymogiem koniecznym i jedynym.
Zdarza się, że dziecko nie skarży się na dyskomfort, chociaż wyraźnie widać pogorszony stan. Wtedy można zastosować domowe sposoby na ból ucha u dziecka opracowane przez nasze babcie. Skuteczną metodą na złagodzenie bólu jest ogólne ogrzanie skóry wokół ucha. Można sporządzić napar z ziół o właściwościach przeciwzapalnych, a następnie namoczyć w nim i dobrze odcisnąć z płynu miękką szmatkę. Ciepły kompres trzeba przyłożyć do ucha i nałożyć na głowę czapkę, która go przytrzyma. Można także zastosować suchy okład. Na patelni należy podgrzać siemię lniane lub inny sypki produkt. Gdy będzie ciepły, wsypać go do lnianego lub bawełnianego woreczka i przyłożyć do ucha.
Jeśli żaden z domowych sposobów nie okaże się skuteczny, należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do lekarza.
Zobacz też: Woda w uchu: przyczyny, leczenie. Jak zapobiegać gromadzeniu się wody w uchu