Domowe sposoby na swędzenie skóry. Jak radzić sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością?

Domowe sposoby na swędzenie skóry mogą być pomocne w walce z tym nieprzyjemnym doznaniem. Świąd bywa wyjątkowo uporczywy, a gdy pojawia się często i w znacznym nasileniu, wzbudza niepokój. Uczucie to jest o tyle uzasadnione, że może być on objawem wielu schorzeń. Najczęściej występowanie dyskomfortu jest związane z nadwrażliwością na detergenty, ukąszeniem owadów lub z przesuszeniem naskórka.

Co na swędzenie skóry? Domowe sposoby mogą przynieść szybką ulgę

Domowe sposoby na swędzenie skóry obejmują kilka obszarów. Przede wszystkim aby pozbyć się uporczywego świądu, w pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Do mycia najlepiej sprawdzą się niezawierające mydła emolienty. Do kąpieli warto dodawać odrobinę oliwki dla dzieci, która intensywnie nawilży skórę. Po kąpieli i osuszeniu ciała, nawilżanie można wspomóc hipoalergicznym balsamem.

Aby powyższe metody mogły przynieść efekt, należy stosować je regularnie. Jeżeli zależy nam na szybkiej uldze, dobrze sprawdzą się poniższe sposoby:

  • ziołowe okłady - świąd skutecznie złagodzi napar z babki lancetowej. Wystarczy zalać jedną łyżkę suszonych liści gorącą wodą i parzyć pod przykryciem przez 5 minut. Po przestudzeniu, nasączamy naparem jałowy gazik i przykładamy do swędzącego miejsca;
  • wcieranie soku z aloesu - aloes intensywnie nawilża, łagodzi podrażnienia i regeneruje skórę. Sok ze świeżego liścia wystarczy wetrzeć w swędzące miejsce;
  • zimne okłady - schłodzenie swędzącego miejsca przynosi niemal natychmiastową ulgę;
  • lecznicze kąpiele - z dodatkiem krochmalu, olejku miętowego, sody oczyszczonej, płatków owsianych lub skondensowanego mleka. Z tych metod korzystały już nasze babcie. 

Plamki Fordyce'a to zmiany skórne, które nie stanowią zagrożenia dla ludzkiego zdrowia. Plamki Fordyce?a - jak się pozbyć niechcianych zmian skórnych?

Domowe sposoby na swędzenie skóry po opalaniu

Świąd skóry często pojawia się także po opalaniu. To reakcja organizmu na oparzenia słoneczne. W ciągu pierwszych 48 godzin, swędzeniu może towarzyszyć także głęboki, pulsujący ból. Jak złagodzić nieprzyjemne objawy? W tym przypadku najlepiej sprawdzi się:

  • letnia kąpiel owsiana,
  • chłodny okład,
  • sok z aloesu.

Należy też zadbać o uzupełnienie płynów w organizmie. Jak ognia należy unikać gorących kąpieli! Jeżeli swędzeniu towarzyszy silny ból, warto sięgnąć po ibuprofen lub paracetamol.

Zobacz wideo Domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Sprawdź, jak tanio i skutecznie pomóc swojej skórze po opalaniu

Domowe sposoby na swędzenie skóry w ciąży

W czasie ciąży, swędzenie zazwyczaj ma związek ze zmianami hormonalnymi, rozciąganiem się skóry na brzuchu lub z jej nadmiernym przesuszeniem. W tym szczególnym okresie, ciało kobiety wymaga troski. Ulgę mogą przynieść kremy, balsamy i oliwki nawilżające. Warto też zrezygnować z używania używania tradycyjnych mydeł i żeli myjących. Lepiej sprawdzą się kosmetyki hipoalergiczne.

O ile swędzenie skóry w ciąży zwykle ma podłoże fizjologiczne, to nie można zapomnieć, że może też być objawem choroby: dermatologicznej lub ogólnoustrojowej. W niektórych przypadkach, świąd jest objawem ciąży powikłanej. Zamiast wdrażać leczenie domowymi metodami, lepiej niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Rogowacenie okołomieszkowe nie jest schorzeniem poważnym, ale wywołuje nieestetyczny wygląd skóry. Rogowacenie okołomieszkowe. Leczenie wcale nie musi być skomplikowane

Domowe sposoby na swędzenie skóry u dziecka

Konsultacji lekarskiej może wymagać też swędzenie skóry u dzieci. W przypadku najmłodszych, uporczywy świąd zwykle wskazuje na atopowe zapalenie skóry (AZS). Może być też objawem innych schorzeń, dlatego konsultacja z lekarzem jest w tym wypadku koniecznością.

Zobacz też: Pękająca skóra na dłoniach - przyczyny i zabiegi na suchą skórę

Więcej o: