Hospicjum perinatalne: co to jest? Taki rodzaj hospicjum sprawują opiekę nad dziećmi z wadami wrodzonymi, które prowadzą do przedwczesnej śmierci dziecka. Takie wady w większości przypadków kończą się śmiercią, a aż 90% dzieci z wadami wrodzonymi umiera w ciągu roku. Na podstawie diagnozy badań prenatalnych, placówki takie obejmują opieką rodzinę oraz dziecko począwszy od porodu, przez opiekę nad dzieckiem, a później oferują wsparcie rodzicom.
Jak pomaga hospicjum perinatalne? Przede wszystkim placówki takie oferują pomoc w opiece nad chorym dzieckiem, a także obejmują opieką psychologiczną rodziców i przygotowują do przewidywanego odejścia dziecka. Ponadto hospicjum perinatalne pomaga rodzicom przejść przez żałobę, obejmując ich opieką psychologiczną, która w tym okresie jest bardzo potrzebna.
Ważne jest, że takie placówki zapewniają koordynowaną opiekę podczas ciąży. Przeprowadzają diagnostykę, terapie prenatalne oraz zajmują się opieką paliatywną i hospicyjną noworodka. Warto podkreślić, że hospicjum perinatalne jest w stałym kontakcie ze szpitalem, w którym kobieta ma rodzić. Dlaczego? Żeby zapewnić ciągłość opieki noworodka także przed powierzeniem dziecka pod opiekę hospicjum.
Hospicjum perinatalne to placówka, która zajmuje się opieką nad dzieckiem z wrodzonymi wadami, które w dużym stopniu zagrażają jego życiu, a także obejmuje opieką rodziców takiego dziecka. Przed powierzeniem opieki nad swoim dzieckiem w takiej placówce warto zastanowić się, jakie są koszty takiej opieki. Oczywiście, hospicjum perinatalne oferuje całkowicie darmową opiekę. Kto może z niej skorzystać? Każda kobieta i jej dziecko, u którego zdiagnozowano wadę wrodzoną zagrażającą życiu. Aby móc to jednak zrobić, należy udać się do ginekologa prowadzącego ciążę - tylko on może wypisać skierowanie do takiej placówki. Warto zaznaczyć, że powierzenie opieki nad dzieckiem w hospicjach perinatalnym jest dobrowolne i o tym decydują rodzice.
Warto dodać, że oprócz hospicjum perinatalnego istnieje wiele organizacji, które pomagają rodzicom po stracie dziecka. Takich organizacji należy szukać w każdym większym mieście w Polsce, a także w niektórych mniejszych miejscowości. Takie organizacje działają praktycznie na całym obszarze naszego kraju.
W naszym kraju znajduje się kilkanaście placówek hospicjów perinatalnych. Hospicja perinatalne w Polsce rozmieszczone są w największych miastach w danym regionie. Oto pełna lista hospicjów perinatalnych znajdujących się w naszym kraju:
Zobacz też: Holoprozencefalia (wada rozwojowa) - jakie są jej objawy, metody leczenia