Hospicjum perinatalne - czym jest i na czym polega jego działalność?

Hospicjum perinatalne to rodzaj hospicjum, w którym dzieci ze zdiagnozowanymi prenatalnie określonymi wadami i ich rodzice objęci są szczególną opieką. W takich miejscach dzieci z zespołami wad wrodzonych, a także ich rodzina może liczyć na wsparcie medyczne oraz psychologiczne.

Hospicjum perinatalne: co to jest i czym się zajmuje?

Hospicjum perinatalne: co to jest? Taki rodzaj hospicjum sprawują opiekę nad dziećmi z wadami wrodzonymi, które prowadzą do przedwczesnej śmierci dziecka. Takie wady w większości przypadków kończą się śmiercią, a aż 90% dzieci z wadami wrodzonymi umiera w ciągu roku. Na podstawie diagnozy badań prenatalnych, placówki takie obejmują opieką rodzinę oraz dziecko począwszy od porodu, przez opiekę nad dzieckiem, a później oferują wsparcie rodzicom.

Jak pomaga hospicjum perinatalne?

Jak pomaga hospicjum perinatalne? Przede wszystkim placówki takie oferują pomoc w opiece nad chorym dzieckiem, a także obejmują opieką psychologiczną rodziców i przygotowują do przewidywanego odejścia dziecka. Ponadto hospicjum perinatalne pomaga rodzicom przejść przez żałobę, obejmując ich opieką psychologiczną, która w tym okresie jest bardzo potrzebna.

Zobacz wideo Wrodzone wady serca

Ważne jest, że takie placówki zapewniają koordynowaną opiekę podczas ciąży. Przeprowadzają diagnostykę, terapie prenatalne oraz zajmują się opieką paliatywną i hospicyjną noworodka. Warto podkreślić, że hospicjum perinatalne jest w stałym kontakcie ze szpitalem, w którym kobieta ma rodzić. Dlaczego? Żeby zapewnić ciągłość opieki noworodka także przed powierzeniem dziecka pod opiekę hospicjum.

Hospicjum perinatalne. Koszt opieki i kto może z niej skorzystać?

Hospicjum perinatalne to placówka, która zajmuje się opieką nad dzieckiem z wrodzonymi wadami, które w dużym stopniu zagrażają jego życiu, a także obejmuje opieką rodziców takiego dziecka. Przed powierzeniem opieki nad swoim dzieckiem w takiej placówce warto zastanowić się, jakie są koszty takiej opieki. Oczywiście, hospicjum perinatalne oferuje całkowicie darmową opiekę. Kto może z niej skorzystać? Każda kobieta i jej dziecko, u którego zdiagnozowano wadę wrodzoną zagrażającą życiu. Aby móc to jednak zrobić, należy udać się do ginekologa prowadzącego ciążę - tylko on może wypisać skierowanie do takiej placówki. Warto zaznaczyć, że powierzenie opieki nad dzieckiem w hospicjach perinatalnym jest dobrowolne i o tym decydują rodzice.

Warto dodać, że oprócz hospicjum perinatalnego istnieje wiele organizacji, które pomagają rodzicom po stracie dziecka. Takich organizacji należy szukać w każdym większym mieście w Polsce, a także w niektórych mniejszych miejscowości. Takie organizacje działają praktycznie na całym obszarze naszego kraju.

Hospicja perinatalne w Polsce: spis placówek

W naszym kraju znajduje się kilkanaście placówek hospicjów perinatalnych. Hospicja perinatalne w Polsce rozmieszczone są w największych miastach w danym regionie. Oto pełna lista hospicjów perinatalnych znajdujących się w naszym kraju:

 • Białystok - Fundacja "Pomóż Im" na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci,
 • Bydgoszcz - Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza w Bydgoszczy,
 • Gdańsk - Hospicjum Perinatalne Tulipani prowadzone przez Fundację Hospicjum Pomorze Dzieciom,
 • Gdańsk - Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC GDAŃSK,
 • Katowice - Stowarzyszenie "Śląskie Hospicjum Perinatalne",
 • Kraków - Alma Spei Hospicjum dla Dzieci Kraków,
 • Kraków - Krakowskie Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera,
 • Kraków - Małopolskie Hospicjum dla Dzieci w Krakowie,
 • Lublin - Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia,
 • Łódź - Fundacja Gajusz,
 • Opole - Fundacja Domowe Hospicjum dla Dzieci w Opolu,
 • Poznań - Wielkopolskie Hospicjum Perinatalne RAZEM,
 • Rzeszów - Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci,
 • Tychy - Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci "Świetlikowo",
 • Warszawa - Warszawskie Hospicjum dla Dzieci,
 • Wrocław - Stowarzyszenie Medyczne Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska "Formuła Dobra".

Zobacz też: Holoprozencefalia (wada rozwojowa) - jakie są jej objawy, metody leczenia

Więcej o: