Hospicjum domowe. W jakich przypadkach można skorzystać z opieki w warunkach domowych?

Hospicjum domowe to coraz częściej spotykana forma opieki nad ciężko chorymi pacjentami. Zapewnia ono opiekę paliatywną w warunkach domowych. Jak wygląda funkcjonowanie takiego miejsca?

Co to jest hospicjum domowe?

Hospicjum domowe przeznaczone jest dla osób zmagających się z ciężkimi schorzeniami. W przypadku, kiedy nie chcemy zostawiać bliskiej nam osoby w ośrodku lub szpitalu, możemy ubiegać się o wsparcie medyczne, jakie oferuje hospicjum domowe. Na czym polega pomoc, którą oferuje hospicjum domowe? Dla kogo możemy starać się o jej uzyskanie?

Hospicjum domowe: na czym polega?

Hospicjum domowe jest formą opieki paliatywnej, która świadczona jest w domu pacjenta. Polega na pomocy dla osób nieuleczalnie chorych, ale też tych odmawiających dalszego leczenia. Hospicjum domowe w swoim zakresie obejmuje pomoc:

  • lekarzy,
  • pielęgniarek,
  • psychologów,
  • fizjoterapeutów,
  • duchownych. 

Po uzyskaniu wsparcia hospicjum domowego pacjent otrzymuje również możliwość korzystania z niektórych sprzętów medycznych, np. sprzętu do żywienia dojelitowego. Cała pomoc skupiać ma się na wsparciu osób chorych i ich rodzin w trudnej sytuacji. Bliscy chorego mogą liczyć na pomoc i konsultacje z psychologiem. Zamysł hospicjum domowego opiera się na poprawie samopoczucia pacjenta, by ten mógł w domowych warunkach zyskiwać siły na dalszą walkę z chorobą, a swoje ostatnie chwile życia mógł spędzać w gronie najbliższych mu osób. Zaangażowany personel pomagać ma w ukojeniu bólu i cierpienia, które towarzyszy pacjentowi ze względu na jego chorobę.

Zobacz wideo "Hospicjum uczy znajdowania wartości, dla których warto żyć". Współpracownicy o dziedzictwie ks. Jana Kaczkowskiego

Hospicjum domowe: dla kogo?

Hospicjum domowe przeznaczone jest dla wszystkich chorych z udokumentowaną, postępującą i nieuleczalną chorobą, oraz cierpiący na choroby zaburzające normalne funkcjonowanie.

Przykładowe choroby, które kwalifikują pacjenta do uzyskania wsparcia hospicjum domowego:

  • nowotwory,
  • niektóre zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego,
  • AIDS,
  • niektóre choroby powodujące niewydolność oddechową,
  • kardiomiopatia.

Pełna lista chorób kwalifikujących pacjenta do uzyskania wsparcia hospicjum domowego znajduje się na stronie sejmu, bądź w dzienniku ustaw, a dokładniej w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Hospicjum domowe dla dzieci

W przypadku, gdy choroba dziecka jest nieuleczalna, a diagnoza ostateczna zapadła wielu rodziców decyduje się zabrać pociechę z ponurej sali szpitala i decyduje się na hospicjum domowe. Dla dzieci bardzo ważne jest otoczenie. Wśród wszystkich negatywnych emocji związanych z chorobą i przy wszystkich próbach walki z nią mały pacjent narażony jest na ogromny stres, który z każdą minutą odbijał się negatywnie na jego psychice. Możliwość sprawowania opieki nad nim w warunkach domowych zdecydowanie redukuje negatywne odczucia. 

Opieka hospicjum domowego dla dzieci to przede wszystkim wykwalifikowany zespół medyczny, w którego skład wchodzą nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale również m.in.: psycholog dziecięcy czy pediatra. Wsparcie hospicjum ma być przede wszystkim ułatwieniem dla rodziny i dziecka w tym ciężkim czasie. Pobyt dziecka w domu wpływa pozytywnie na jego psychikę i samopoczucie. W przypadku chorych dzieci lista zaburzeń kwalifikujących się do pomocy przez hospicjum domowe jest znacznie dłuższa, niż w przypadku dorosłych. Obejmuje ona między innymi niektóre wrodzone wady, oraz urazy porodowe.

Skierowanie do hospicjum domowego: NFZ

Aby pacjent mógł zostać objęty opieką, potrzebne jest skierowanie do hospicjum domowego. NFZ oferuje pokrycie kosztów wsparcia, jakie oferuje hospicjum domowe. Aby skorzystać z opieki paliatywnej i hospicyjnej potrzebujemy skierowania, które wystawi nam lekarz (np. rodzinny lub specjalista danej przypadłości). Uzyskanie takiego zaświadczenia możliwe jest również przy wypisie ze szpitala. Decyzja o wypisaniu skierowania podejmowana jest na podstawie oceny stanu pacjenta i na podstawie wskazań medycznych. Wzór takiego zaświadczenia można uzyskać za pomocą strony internetowej.

Zobacz też: Leczenie objawowe - na czym polega i kiedy się je stosuje?

Więcej o: