Hospicjum domowe przeznaczone jest dla osób zmagających się z ciężkimi schorzeniami. W przypadku, kiedy nie chcemy zostawiać bliskiej nam osoby w ośrodku lub szpitalu, możemy ubiegać się o wsparcie medyczne, jakie oferuje hospicjum domowe. Na czym polega pomoc, którą oferuje hospicjum domowe? Dla kogo możemy starać się o jej uzyskanie?
Hospicjum domowe jest formą opieki paliatywnej, która świadczona jest w domu pacjenta. Polega na pomocy dla osób nieuleczalnie chorych, ale też tych odmawiających dalszego leczenia. Hospicjum domowe w swoim zakresie obejmuje pomoc:
Po uzyskaniu wsparcia hospicjum domowego pacjent otrzymuje również możliwość korzystania z niektórych sprzętów medycznych, np. sprzętu do żywienia dojelitowego. Cała pomoc skupiać ma się na wsparciu osób chorych i ich rodzin w trudnej sytuacji. Bliscy chorego mogą liczyć na pomoc i konsultacje z psychologiem. Zamysł hospicjum domowego opiera się na poprawie samopoczucia pacjenta, by ten mógł w domowych warunkach zyskiwać siły na dalszą walkę z chorobą, a swoje ostatnie chwile życia mógł spędzać w gronie najbliższych mu osób. Zaangażowany personel pomagać ma w ukojeniu bólu i cierpienia, które towarzyszy pacjentowi ze względu na jego chorobę.
Hospicjum domowe przeznaczone jest dla wszystkich chorych z udokumentowaną, postępującą i nieuleczalną chorobą, oraz cierpiący na choroby zaburzające normalne funkcjonowanie.
Przykładowe choroby, które kwalifikują pacjenta do uzyskania wsparcia hospicjum domowego:
Pełna lista chorób kwalifikujących pacjenta do uzyskania wsparcia hospicjum domowego znajduje się na stronie sejmu, bądź w dzienniku ustaw, a dokładniej w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.
W przypadku, gdy choroba dziecka jest nieuleczalna, a diagnoza ostateczna zapadła wielu rodziców decyduje się zabrać pociechę z ponurej sali szpitala i decyduje się na hospicjum domowe. Dla dzieci bardzo ważne jest otoczenie. Wśród wszystkich negatywnych emocji związanych z chorobą i przy wszystkich próbach walki z nią mały pacjent narażony jest na ogromny stres, który z każdą minutą odbijał się negatywnie na jego psychice. Możliwość sprawowania opieki nad nim w warunkach domowych zdecydowanie redukuje negatywne odczucia.
Opieka hospicjum domowego dla dzieci to przede wszystkim wykwalifikowany zespół medyczny, w którego skład wchodzą nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale również m.in.: psycholog dziecięcy czy pediatra. Wsparcie hospicjum ma być przede wszystkim ułatwieniem dla rodziny i dziecka w tym ciężkim czasie. Pobyt dziecka w domu wpływa pozytywnie na jego psychikę i samopoczucie. W przypadku chorych dzieci lista zaburzeń kwalifikujących się do pomocy przez hospicjum domowe jest znacznie dłuższa, niż w przypadku dorosłych. Obejmuje ona między innymi niektóre wrodzone wady, oraz urazy porodowe.
Aby pacjent mógł zostać objęty opieką, potrzebne jest skierowanie do hospicjum domowego. NFZ oferuje pokrycie kosztów wsparcia, jakie oferuje hospicjum domowe. Aby skorzystać z opieki paliatywnej i hospicyjnej potrzebujemy skierowania, które wystawi nam lekarz (np. rodzinny lub specjalista danej przypadłości). Uzyskanie takiego zaświadczenia możliwe jest również przy wypisie ze szpitala. Decyzja o wypisaniu skierowania podejmowana jest na podstawie oceny stanu pacjenta i na podstawie wskazań medycznych. Wzór takiego zaświadczenia można uzyskać za pomocą strony internetowej.
Zobacz też: Leczenie objawowe - na czym polega i kiedy się je stosuje?