Przepuklina pępkowa u niemowląt jest czymś stosunkowo często występującym. Przepuklina pępkowa uznawana jest za defekt kosmetyczny i zazwyczaj nie wymaga specjalnych działań w kierunku jej leczenia. Rozwój mięśni brzucha sprawia, iż pierścień pępkowy zaczyna się zamykać i najczęściej w ten sposób przepuklina samoistnie zanika. Po zdiagnozowaniu przepukliny u niemowlaka należy stale obserwować jej przebieg. Przepuklina pępkowa u niemowląt jest najłagodniejszą z istniejących, poza nią wyróżnia się również:
Skąd tak naprawdę bierze się przepuklina pępkowa u niemowląt? Przyczyny występowania tego guzka mogą być różne i zależne równocześnie od organizmu malucha, jak i chorób towarzyszących matce podczas ciąży. Najbardziej narażone na występowanie przepukliny pępkowej są wcześniaki i niemowlęta z chorobami tkanki łącznej. Przepuklina pępkowa u niemowląt powstaje na skutek przechodzenia fragmentów pętli jelita przez pierścień pępkowy. Podaje się, że przyczyną jej występowania może być również osłabienie i nadwyrężenie mięśni brzucha niemowlaka, np. przez płacz lub napinanie brzuszka przy wydalaniu stolca, lecz są to jedynie czynności nasilające przepuklinę, a nie ją powodujące.
Przepuklina pępkowa u niemowląt często kojarzona jest z obrzękiem pępka. Jest to niewielkie wypuklenie, guzek na brzuszku w okolicach pępka naszego niemowlaka. Zazwyczaj jest to miękka "górka", która bez problemu przy użyciu minimalnego wysiłku daje się wcisnąć w głąb brzuszka. Przepuklina pępkowa u niemowląt nie powinna sprawiać bólu. Uwypuklenie u niemowlaka nie zawsze jest widoczne od razu po narodzinach i może ujawnić się z biegiem czasu. Szczególnie zauważalna jest wtedy, gdy dziecko siedzi, stoi, lub w inny sposób napina mięśnie brzucha, np. kiedy płacze, przy wysiłku fizycznym czy kaszlu. Jak leczyć przepuklinę?
W przypadku wystąpienia podejrzeń o występowaniu przepukliny pępkowej u twojego niemowlaka - skonsultuj się z lekarzem pediatrą. W większości przypadków występowanie tego schorzenia znika samoistnie przed 5. rokiem życia dziecka i nie wymaga specjalnego leczenia. Istnieją jednak przypadki infekcji i uwięźnięcia przepukliny. Powikłania te zagrażają zdrowiu dziecka i mogą być dla niego bardzo bolesne. Nieprawidłowości związane z przepukliną mogą ujawniać się poprzez zaczerwienienie, obrzęk lub wymioty. Obserwuj zmiany u twojego malucha, a w przypadku powiększania się i nasilania choroby, koniecznie skonsultuj się z chirurgiem dziecięcym w celu ustalenia dalszego postępowania. Możesz zadbać o ograniczenie wysiłku maluszka, oraz po wcześniejszym kontakcie z fizjoterapeutą lub lekarzem wprowadzić odpowiednie ćwiczenia.
W przypadku, gdy występuje przepuklina pępkowa u niemowlaka zazwyczaj nie ma powodów do obaw, chyba że towarzyszą jej wcześniej wymienione objawy. Zazwyczaj przepuklina zanika sama. Istnieje metoda zwana tapingiem kinezjologicznym - innymi słowy jest to plastrowanie. Jest to najpopularniejszy sposób, w jaki zwalczana jest przepuklina pępkowa u niemowląt. Plastrowanie pępka maluszka jednak często uznawane jest za mało efektowne.
Zobacz też: Przepuklina żołądka: jakie są objawy, leczenie