Hashimoto a ciąża - nim zaplanujemy poczęcia dziecka, warto zorientować się jak posiadane schorzenia mogą wpływać na płodność i przebieg ciąży. Choroba Hashimoto to schorzenie autoimmunologiczne tarczycy. Polega na tym, że układ odpornościowy traktuje tarczycę jako patogen, czyli coś, co mogłoby wywołać chorobę. W efekcie zaczyna atakować narząd, próbując zniszczyć komórki. Wskutek tego, gruczoł nie jest w stanie wytwarzać ilości hormonów tarczycy niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania.
Jakie hormony wytwarza tarczyca? Gruczoł przypominajacy kształtem motylka, znajdujący się na poziomie gardła, odpowiada za produkcję takich hormonów, jak trójjodotyronina (T3) i tyroksyna.
Wymienione hormony są niezbędne do kontrolowania metabolizmu. Mogą powodować nie tylko nadwagę, rozchwianie emocjonalne, lecz także, problemy dermatologiczne. Warto zauważyć, że niepoprawna praca tarczycy może być powodem nieregularnych cykli miesiączkowych oraz problemów związanych z zajściem w ciążę, czy wysokiego ryzyka potencjalnego poronienia. Może także zwiększać szansę na to, że dziecko po urodzeniu będzie miało zbyt niską masę.
Jest bardzo wiele zależności pomiędzy hashimoto a ciążą. Jedną z nich są nieregularne miesiączki, które mogą rozchwiać gospodarkę hormonalną kobiety.
W momencie, gdy dojdzie do poczęcia dziecka, należy prowadzić szczególnie zdrowy tryb życia. Zaniedbanie tego może skutkować brakiem zapanowania nad hashimoto, a ciąża może być zagrożona.
W przypadku, gdy schorzenie tarczycy zostanie wykryte najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zadbanie o podjęcie odpowiedniego leczenia hashimoto - zajście w ciążę lepiej odłożyć w czasie. Należy jednak nadmienić, że nie jest to takie proste, z tego względu, że choroba ta jest nieuleczalna i aby zajście w ciążę było bezpieczne, należy wyregulować gospodarkę hormonalną.
Dużym problemem przy staraniu się o dziecku może być choroba hashimoto, a planowanie ciąży z tego powodu może być utrudnione. Jednym z powikłań, które są związane z płodnością, jest wysokie ryzyko wystąpienie zespołu policystycznych jajników (PCOS). W PCOS pojawia się brak równowagi hormonalnej co sprawia, że kobieta może przestać mieć owulację. PCOS i hashimoto, a planowanie ciąży to zestawienie, które ciężko pokonać, ale nie jest to niemożliwe. To bardzo poważne choroby i w wielu przypadkach poczęcie dziecka jest mocno utrudnione.
Jest jeszcze jeden problem, z którym jest związana ciąża i niedoczynność tarczycy Hashimoto. W momencie, kiedy schorzenie nie będzie leczone to może to doprowadzić do problemów w czasie ciąży, które są związane zarówno z dzieckiem, jak i matką. W takiej sytuacji może pojawić się, na przykład:
Ciąża i niedoczynność tarczycy Hashimoto występujące jednocześnie to poważny probleme, który niestety występuje coraz częściej. Odpowiedni poziom hormonów tarczycy jest niezwykle ważny, jeszcze zanim kobieta zajdzie w ciążę. Można wtedy zmniejszyć ryzyko pojawienia się problemów takich, jak krwotok poporodowy. W tym kontekście kluczowa jest pomoc lekarza, który będzie monitorował zarówno stan zdrowia pacjentki i dziecka, lecz także leczenia.
Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione kwestie, Hashimoto nie może być ignorowane przez pacjentki starające się o dziecko. Trzeba pamiętać, że w dobie obecnego rozwoju farmakologii, a także znajomości tego schorzenia, ciąża jest możliwa. Wiele kobiet pomimo choroby hashimoto rodzi zdrowe dzieci i same cieszą się dobrą kondycją. Trzeba jedynie pamiętać o stosowaniu się do zaleceń lekarza i informowaniu go o występujących problemach.
Zobacz też: Endokrynolog - czym się zajmuje i kiedy warto go odwiedzić?