Jak szybko uzupełnić żelazo w organizmie, kiedy wyniki badań wskazują na niedobory? Żelazo jest jednym ze składników hemoglobiny. Jest obecne w tkankach mięśniowych i bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek w szpiku kostnym. Jest także częścią składową enzymów tkankowych, gdzie przyczynia się do detoksykacji wątroby. Zapotrzebowanie na określoną ilość tego pierwiastka jest zależne od wieku człowieka, jego płci oraz ogólnego stanu zdrowia. Żelazo najczęściej przyjmuje się wraz z pożywieniem. Czasami jednak wybrana dieta może być zbyt uboga w ten pierwiastek. Jak uzupełnić niedobór żelaza np. przy jadłospisie wegetariańskim czy wegański? Warto sięgnąć po dobre suplementy diety zawierające ten pierwiastek. Należy to jednak każdorazowo konsultować z lekarzem i zgodnie z jego sugestiami dawkować preparat.
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jak uzupełnić żelazo w organizmie, warto dowiedzieć się, czy rzeczywiście jest to konieczne. Jakie są główne symptomy niedoboru tego pierwiastka?
Główne objawy niskiego poziomu żelaza w organizmie to:
Niedobór żelaza najczęściej jest skutkiem złej diety. Dobrze skomponowane posiłki bogate w mikroelementy, makroelementy i witaminy są podstawą prawidłowego odżywiania się. Jak uzupełnić żelazo? Sięgaj po produkty, bogate w ten pierwiastek.
Najwięcej tego żelaza znajdziemy w czerwonym mięsie - najczęściej to wołowina, baranina oraz cielęcina. Bogate w żelazo są również przetwory mięsne, do których zaliczymy kaszankę, wędliny, pasztety. Duże ilości żelaza zawierają podroby, czyli wątróbka wieprzowa i wołowa oraz wątróbki drobiowe. Pierwiastek jest także obecny w rybach (najwięcej żelaza znajdziemy w sardynkach, śledziach, wędzonej makreli oraz dorszu).
Żelazo znajduje się także w produktach roślinnych. Do swojego jadłospisu warto włączyć:
Pierwiastek ten zawarty jest ponadto w owocach (szczególnie w czarnych porzeczkach, poziomkach i malinach).
Często sama zróżnicowana dieta bywa niewystarczająca. Nie zawsze żelazo jest dobrze wchłaniane przez organizm ludzki. Jak szybko uzupełnić żelazo w organizmie? Prawidłową dietę warto rozszerzyć o suplementy, które podniosą poziom żelaza do oczekiwanego poziomu. Każdy suplement zawierający żelazo powinien być przyjmowany po konsultacji z lekarzem, który na podstawie wywiadu, badań i obserwacji pacjenta, zaleci specyfik odpowiedni do indywidualnego zapotrzebowania. Nie można ryzykować przyjmowania suplementów na własną rękę, ponieważ skutki uboczne takiego działania mogą być poważne i trudne do opanowania. Należy wiedzieć, że niektóre suplementy wchodzą w reakcję z przyjmowanymi lekami, co może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia.
Wiele dzieci w okresie dojrzewania cierpi na anemię, osłabienie czy inne schorzenia, wynikające z niedoboru żelaza. Jak uzupełnić żelazo u dziecka? W takich sytuacjach trzeba wzbogacić dietę o produkty zawierające ten pierwiastek, a jeśli to nie wystarczy to lekarz może wskazać odpowiednie preparaty suplementacyjne. Żelazo lepiej jest wchłaniane przez organizm, gdy zażywa się je w towarzystwie witaminy C. Oprócz tej witaminy, podobnie działanie wykazują kwasy organiczne obecne w wielu owocach. Z tego powodu, oprócz produktów zasobnych w żelazo, należy podawać dzieciom porcje owoców i warzyw.
Innym sposobem na szybkie uzupełnienie żelaza w organizmie dziecka jest dostarczenie mu żelaza hemowego, czyli występującego wyłącznie w mięsie zwierzęcym, rybach oraz owocach morza. Dodatkowo należy podawać produkty bogate w żelazo niehemowe, czyli warzywa oraz niektóre produkty odzwierzęce (np. żółtka jaj).
Najlepszą kombinacją, która pozwoli zapewnić dziecku optymalną dzienną dawkę żelaza, jest komponowanie posiłków zawierających żelazo hemowe i niehemowe oraz dodatkowo witaminę C. Podczas posiłków dzieciom nie należy podawać do picia herbaty, herbat ziołowych, mleka, kakao, a także kawy zbożowej. Te napoje w towarzystwie posiłków przyczyniają się do wypłukiwania z organizmu żelaza, co znacznie zaniża jego potrzebny poziom. Do picia w trakcie posiłków zaleca się: wodę, soki owocowe, kompoty bez cukru oraz napar rooibos.
Zobacz też: Dieta w chorobie Hashimoto: jakich składników nie może zabraknąć