Cellulit na udach. Jak walczyć z nieestetyczną "pomarańczową skórką"?

Cellulit na udach jest problemem, z którym zmaga się większość kobiet. Powszechność występowania nie wpływa jednak na jego postrzeganie - dla wielu pań "pomarańczowa skórka" jest powodem do wstydu, a nawet przyczyną kompleksów. Wyraźnie widoczne grudki zniechęcają do zakładania szortów lub krótkich spódniczek. Czy można skutecznie poradzić sobie z cellulitem? Oczywiście, że tak!

Cellulit na udach: główne przyczyny

Cellulit na udach jest dowodem na to, że postęp cywilizacyjny nie zawsze działa na naszą korzyść. Zdjęcia z dawnych lat udowadniają, że nasze matki, babcie i prababcie praktycznie nie znały tego problemu. Wynika to z faktu, że powstawanie pomarańczowej skórki jest spowodowane typowo współczesnymi nawykami, takimi jak:

  • siedzący tryb życia i wynikające z tego wady postawy,
  • noszenie nadmiernie obcisłych ubrań i butów na wysokim obcasie,
  • nałóg nikotynowy,
  • niezdrowa dieta, obfitująca w żywność przetworzoną, cukry i sól.

Każdy z wymienionych wyżej czynników doprowadza do zaburzenia funkcji układu krążenia. Utrudniony przepływ krwi sprzyja powstawaniu zastojów, obrzęków i powiększaniu się komórek tłuszczowych. W rezultacie, w tkankach zaczynają gromadzić się toksyny. Efekt tych zmian przybiera postać gródek podskórnych, gromadzących się przede wszystkim w obszarze brzucha, pośladków i ud, które z czasem stają się coraz bardziej widoczne.

Tego typu zmiany należy podzielić na:

  • cellulit wodny - cellulit wodny na udach pojawia się najwcześniej. Objawia się jako nieznaczny obrzęk i nierówna powierzchnia, uwidaczniająca się po ściśnięciu skóry palcami,
  • cellulit tłuszczowy - ten rodzaj pomarańczowej skórki jest następstwem powiększenia się komórek tłuszczowych. Na skórze widoczne są zagłębienia i niewielkie guzki,
  • skóra materacowa - to najpoważniejsze zmiany, których nie da się odwrócić, można tylko zahamować ich dalszy rozwój. Skóra materacowa objawia się jako liczne, wyraźnie widoczne guzki.
Zobacz wideo 25029822

Cellulit na udach - jak się pozbyć nieestetycznego problemu?

Im wcześniej zaczniemy walczyć z cellulitem, tym łatwiej się go pozbędziemy. Likwidacja pomarańczowej skórki polega przede wszystkim na pobudzeniu krążenia, oczyszczeniu ciała z zatrzymanej wody, redukcji tkanki tłuszczowej i rozwoju masy mięśniowej. Na początek należy zmienić swoje nawyki, przede wszystkim - zastąpić niezdrową dietę prawidłowo zbilansowanym jadłospisem.

Siedzący tryb życia zmieniamy na aktywny - spacerujemy zawsze wtedy, kiedy jest to możliwe i zaczynamy uprawiać sport. Warto skupić się na ćwiczeniach aerobowych, a w późniejszej fazie, gdy organizm przyzwyczai się już do wzmożonej aktywności - na interwałowych. W ten sposób pozbędziemy się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Oprócz tego, wdrażamy ćwiczenia na uda i pośladki. Cellulit będzie tym mniej widoczny im bardziej uda nam się rozbudować tkankę mięśniową.

Dużą skuteczność w walce z pomarańczową skórką wykazują także proste zabiegi pobudzające krążenie. Można je wykonywać codziennie pod prysznicem, np. szorstką gąbką. Oprócz tego, zmienione miejsca można naprzemiennie opryskiwać ciepłą i zimną wodą.

W zaawansowanych stadiach rozwoju cellulitu, warto zdecydować się na profesjonalne zabiegi, takie jak masaż bańką chińską, drenaż limfatyczny czy fala uderzeniowa.  

Co na cellulit na udach?

Walkę z cellulitem wspomogą też naturalne produkty, których składniki stymulują przemianę materii, krążenie krwi i syntezę kolagenu. Należą do nich:

  • zielona herbata,
  • koper włoski,
  • pokrzywa,
  • czarna rzepa,
  • buraki,
  • kurkumam
  • niszek lekarski. 

Warto włączyć je do jadłospisu jako składnik i suplement diety. Zaleca się też miejscowe stosowanie kosmetyków, które zawierają te składniki.

Zobacz też: Karboksyterapia - na cellulit, rozstępy i zmarszczki. Na czym polega ten zabieg?

Więcej o: