Menopauza u mężczyzn. Jak objawia się męska wersja "przekwitania"?

Menopauza u mężczyzn, podobnie jak ma to miejsce w przypadku kobiet, jest następstwem zaburzeń występujących w obszarze gospodarki hormonalnej. Warto jednak podkreślić, że u przedstawicieli płci męskiej proces "przekwitania" przebiega nieco inaczej - bez gwałtownego spadku stężenia hormonów płciowych i obniżenia zdolności reprodukcyjnych. Jakie symptomy towarzyszą menopauzie u mężczyzn? Czy można je złagodzić?

Co to jest menopauza u mężczyzn?

Menopauza u mężczyzn to naturalna konsekwencja starzenia się organizmu i spadku stężenia hormonów płciowych. Gdy proces ten dotyczy kobiet, należy mówić o menopauzie. Jak nazywa się menopauza u mężczyzn? W tym przypadku, mówimy o andropauzie.

Pomimo że przyczyny są takie same, skutki spadku stężenia hormonów są zupełnie inne u przedstawicieli płci męskiej i żeńskiej. Andropauza to proces zachodzący stopniowo, w przypadku którego nie można wskazać na jeden konkretny symptom, świadczący o jego początku. Gdy kobieta wchodzi w wiek menopauzalny, przestaje miesiączkować. U mężczyzn nie dochodzi do zaniku płodności, a sama andropauza nie jest równoznaczna z zanikiem możliwości seksualnych. 

Ważne, by w dozwolonych godzinach wybierać produkty wartościowe.Dieta 8/16 - sposób na menopauzę? Poznaj zasady i chudnij

Menopauza u mężczyzn - w jakim wieku zaczynają pojawiać się symptomy?

Należy wyraźnie zaznaczyć, że upośledzenie funkcji jąder (rozrodczej i hormonalnej) w trakcie andropauzy to cecha o charakterze indywidualnym. Oczywiście, spadek poziomu testosteronu następuje u wszystkich, ale nie odbywa się to w sposób  równomierny - niektórzy panowie pozostają sprawni seksualnie nawet do późnej starości. Co za tym idzie, nie można jednoznacznie (a nawet w przybliżeniu) wskazać w wieku, w którym rozpoczyna się ten proces.

Zobacz wideo Na Zdrowie - Uderzenia gorąca

Menopauza u mężczyzn: objawy

Z danych statystycznych wynika, że do znacznego obniżenia poziomu hormonu płciowego dochodzi u 10-15 proc. przedstawicieli męskiej populacji w wieku 45-60 lat. W przypadku panów po 80. roku życia, współczynnik wzrasta do ok. 50 proc. Wynika z tego, że pierwsze objawy męskiej menopauzy mogą pojawić się w wieku 45 lat, ale nie jest to kwestią oczywistą. 

O jakich objawach mowa? Te wynikają nie tylko z obniżonego stężenia testosteronu, ale także hormonu wzrostu i DHEA. Do typowych symptomów andropauzy należą:

  • pogorszenie ogólnego samopoczucia,
  • spadek sprawności umysłowej,
  • wzmożona nerwowość,
  • spadek libido,
  • zaburzenia w obszarze snu,
  • zmiana masy ciała (utrata lub przyrost),
  • wzmożona potliwość,
  • obniżenie siły mięśniowej,
  • osłabienie funkcji immunologicznej organizmu,
  • zmniejszona gęstość kości.

W niektórych przypadkach, pojawiają się zaburzenia erekcji. Andropauza może też skutkować obniżeniem pamięci.

Jakie dolegliwości? Menopauza może być lekka.Uderzenia gorąca i zlewne poty? Nie ma pewności, że to menopauza

Menopauza u mężczyzn: leczenie

Leczenie dolegliwości towarzyszących andropauzie polega na przywróceniu właściwego poziomu hormonów, poprzez stosowanie hormonalnej terapii zastępczej lub przyjmowanie gonadotropiny kosmówkowej. Poprawę samopoczucia można zaobserwować już po kilku tygodniach od momentu wdrożenia leczenia. Terapię można wspierać odpowiednio skomponowaną dietą i dostępnymi bez recepty suplementami. 

Zobacz też: Częste problemy kobiety dojrzałej. Perimenopauza i jej nieprzyjemne konsekwencje

Więcej o: