TSH w ciąży. Jakie są normy stężenia hormonów u ciężarnych?

TSH w ciąży jest jednym z podstawowych wykonywanych badań. Jest to ważne, gdyż prawidłowy rozwój dziecka jest uzależniony od wielu czynników, w tym także nadczynność lub niedoczynność tarczycy matki. Co warto wiedzieć na ten temat?

Test TSH w ciąży: jedno z podstawowych badań

TSH w ciąży jest jednym z pierwszych badań, które przeprowadza się na samym jej początku. Stężenie TSH ma wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo matki oraz dziecka. Hormon pełni ważną funkcję w kontekście prawidłowego funkcjonowania organizmu matki, a także przyszłego rozwoju dziecka. Trzeba zauważyć, że zbyt wysokie TSH w ciąży lub zbyt niskie TSH w ciąży może być groźne. W celu ustalenia jego poziomu, a także zaplanowania ewentualnego leczenia, wykonuje się test.

Wykonując badanie można dowiedzieć się jakie jest stężenie hormonu. Dzięki temu określa się, jak pracuje tarczyca. Test służy również do wykrycia zaburzeń i zdiagnozowania potencjalnych, poważnych problemów.

Norma TSH dla 30 latki jest inna, gdy jest ona w ciąży lub stara się o dziecko.Norma TSH dla 30-latki. Jaki wpływ ma TSH na przebieg ciąży?

TSH w ciąży: normy stężenia hormonu

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że TSH w ciąży nie musi utrzymywać się na tym samym, stałym poziomie. Pułap stężenia hormonu różni się zazwyczaj w zależności od trymestru.

Trzeba też mieć na uwadze, że niektóre objawy, przypisywane zaburzeniom pracy tarczycy, mogą ustąpić w momencie, gdy na świat przyjdzie dziecko, a gospodarka hormonalna wróci do normy.

Jakie są poziomy TSH w ciąży? Normy mieszczą się w następujących przedziałach:

  • w pierwszym trymestrze jest to od 0,1 do 2,5 mIU/I;
  • w drugim trymestrze jest to od 0,2 do 3 mIU/I;
  • w trzecim trymestrze norma jest ustalona na poziomie od 0,3 do 3 mIU/I (tym przedziale, już do końca powinno utrzymać się TSH w ciąży).
Zobacz wideo Tarczyca nami rządzi! Na pewno wiesz, jak pracuje ten narząd?

Poziom TSH w ciąży. Jakie znaczenie ma odchylenie od normy?

Na samym początku określmy, jakie konsekwencje może mieć zbyt wysoki poziom TSH w ciąży. Podwyższone stężenie hormonu, niestety, ma w większości znacznie bardziej negatywne skutki niż zbyt niski poziom TSH. W ciąży, kiedy stężenie hormonu jest zbyt wysokie, objawia się to m.in.:

Podwyższone TSH w ciąży może powodować wysokie ryzyko odklejenia się łożyska, przedwczesnego porodu, czy krwotoku w okresie połogu.

Z kolei zbyt niski poziom TSH w ciąży wiąże się z mniejszymi powikłaniami. Jest to na przykład spadek masy ciała, tachykardia, nadmierna potliwość czy ogólne osłabienie. Trzeba zauważyć, że te dolegliwości mogą występować już przed zajściem w ciąże. Dlatego w momencie, kiedy się pojawią, warto od razu udać się do endokrynologa. Do powikłań, które pojawiają się w momencie, gdy jest niskie TSH w ciąży, należy m.in. nadciśnienie tętnicze. Jednak większość objawów związanych z tym, że poziom TSH w ciąży jest zbyt niski, samoistnie znika po porodzie.

TSH to hormon odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy.Badanie TSH. Na co zwrócić uwagę przygotowując się do badania?

Test TSH w ciąży: po co się go wykonuje?

Analiza wyników powinna być wykonana wyłącznie przez lekarza specjalistę. W momencie, kiedy stężenie hormonu będzie zbyt wysokie, może to oznaczać, że tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonu. Z kolei w przypadku, gdy stężenie jest zbyt niskie, będzie to miało związek z tym, że ten narząd cierpi na niedoczynność. Dzięki badaniom TSH można stwierdzić, że potrzebna jest konsultacja z lekarzem w celu ustalenia przyczyny nieprawidłowości.

Kolejne, możliwe badania, to na przykład test hormonów tarczycy T4 - badania wykonuje się w celu zdiagnozowania choroby Gravesa-Basedowa lub Hashimoto. Dzięki zwróceniu uwagi na wczesne objawy można zapewnić bezpieczeństwo matce i dziecku, poprzez odpow iednie działania. Warto też profilaktycznie zbadać TSH przed próbą zajścia w ciążę, abyzminimalizować ryzyko, jakie idzie za problemami związanymi z rozchwianą gospodarką hormonalną.

Zobacz też: Norma TSH dla 40-latki. Czym jest TSH i dlaczego warto kontrolować jego parametry?

Więcej o: