TSH norma dla 60-latki. Ile powinna wynosić? Co może wskazywać na problemy z tarczycą?

TSH norma dla 60-latki jest nieco inna niż w przypadku osób młodszych. Niedoczynność lub nadczynność tarczycy, to problem z którym zmaga się wiele kobiet. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób jest diagnozowana, a także za jakie funkcje w organizmie odpowiada tarczyca.

Norma TSH dla 60-latki. Tabela wyników dla poszczególnych kategorii wiekowych

TSH norma dla 60-latki różni się od wyników właściwych dla osób należących do innych przedziałów wiekowych. Tabela z wynikami dla poszczególnych kategorii na pewno pomoże to ustalić.

  • osoba dorosła: najniższa wartość w normie - 0,27 mj/l; najwyższa wartość w normie - 4,2 mj/l
  • norma TSH dla 60-latki: najniższa wartość w normie - 0,4 mj/l; najwyższa wartość w normie - 5,0 mj/l

Trzeba zaznaczyć, że poziom TSH w przypadku kobiet rośnie wraz z wiekiem. Oprócz tego na jego poziom mają wpływ także takie czynniki, jak:

Zacznijmy od pierwszej kategorii wiekowej, dla której przypisuje się konkretny przedział TSH. Jest to grupa kobiet od 30 lat. W ich przypadku, norma to przedział od 0,4 do 4,5 mU/I. Tak samo jak w przypadku kobiet do 40 roku życia. W takim razie, jaka jest norma TSH dla 60-latki? Tabela pokazuje, że to zakres od 0,4 do 5,0 mU/I.

Norma TSH dla 50-latki jest nieco wyższa niż standardowa. TSH norma dla 50-latki. Dlaczego należy kontrolować poziom hormonów tarczycy?

Podwyższona norma TSH dla 60-latki. Jaka jest? Najważniejsze informacje na ten temat

Wiele kobiet może się zastanawiać, czy podwyższona norma TSH dla 60-latki oznacza groźne schorzenie. Warto wyjaśnić to zagadnienie. Trzeba na samym początku powiedzieć, że zarówno zbyt mała obecność hormonu TSH, jak i zbyt duża, może prowadzić do poważnych schorzeń. Warto zauważyć, że nie zawsze sama tarczyca jest powodem złych wyników.

Mogą to być inne choroby przewlekłe, które wpływają na ten narząd. Z drugiej strony, podwyższona norma TSH dla 60-latki może być czymś normalnym, ponieważ w wielu przypadkach jego pułap wzrasta wraz z mijającymi latami. Nie można jednak bagatelizować niektórych objawów i w razie niepokoju, skonsultować się niezwłocznie z lekarzem specjalistą - endokrynologiem.

Zobacz wideo Niby to normalne, że się pocimy, ale żeby aż tak? To o pocie warto wiedzieć

Niedoczynność i nadczynność tarczycy. Objawy, na które warto zwrócić uwagę. Jakie?

Badanie TSH będzie potrzebne w momencie, kiedy w krwi pojawia się zbyt duże lub zbyt małe stężenie hormonu. Są konkretne objawy, które mogą sygnalizować tę nieprawidłowość. Na co zwrócić uwagę, żeby w porę zdiagnozować zły stan zdrowia i udać się na wizytę do endokrynologa?

Nadczynność tarczycy: objawy

W przypadku nadczynności tarczycy mogą pojawić się takie objawy, jak często występujący niepokój, pogorszenie humoru, rozdrażnienie, a nawet stany depresyjne. Co więcej, w niektórych przypadkach, gdy pojawia się nadczynność tarczycy, może pojawiać się drżenie rąk, a także przyspieszone tętno. Nieraz obecna jest też opuchlizna, wytrzeszcz oczu czy trudności z zasypianiem.

Niedoczynność tarczycy: objawy

Charakterystyczne objawy mogą pojawić się również w momencie, kiedy pojawia się niedoczynność tarczycy. Trzeba zastanowić się, czy nie warto udać się do endokrynologa w momencie, kiedy zauważymy tak uciążliwe symptomy, jak zmęczenie, wypadanie włosów, mała tolerancja na niższe temperatury, czy zaparcia.

Norma TSH dla 30 latki jest inna, gdy jest ona w ciąży lub stara się o dziecko. Norma TSH dla 30-latki. Jaki wpływ ma TSH na przebieg ciąży?

W jaki sposób przebiega test TSH? 

Na szczęście test TSH nie jest bolesny, ani nie zajmuje zbyt wiele czasu. Dzięki niemu szybko można zdiagnozować nieprawidłowości w stanie zdrowia pacjenta. W jaki sposób przebiega badanie TSH? Pobierana jest próbka krwi z żyły na ramieniu. Zazwyczaj cały zabieg trwa maksymalnie kilkadziesiąt sekund i po chwili można wyjść z gabinetu. Analiza próbki pozwala stwierdzić, czy pojawiła się niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Warto wiedzieć, że do tego jest niezbędna pomoc lekarza specjalisty, który nie tylko odpowiednio zinterpretuje wyniki oraz dostosuje ewentualny plan leczenia.

Zobacz też: Badanie TSH. Na co zwrócić uwagę przygotowując się do badania hormonów tarczycy?

Więcej o: