TSH - norma dla 50-latki jest obliczana z wykorzystaniem specjalnych testów, w których głównym odniesieniem jest właśnie TSH ("thyroid stimulating hormone"). Określenie to wywodzi się z języka angielskiego i dotyczy bezpośrednio hormonu stymulującego tarczycę. TSH jest produkowany w przysadce mózgowej i jest odpowiedzialny za uwalnianie konkretnych hormonów do krwi.
Warto wiedzieć czym właściwie jest badanie TSH. To badanie krwi, dzięki któremu można określić poziom tego hormonu. Jest on związany z tarczycą, czyli stosunkowo niewielkim gruczołem w kształcie motyla, który znajduje się w okolicy gardła. Tarczyca odpowiada za produkcję hormonów regulujących sposób, w jaki organizm człowieka wykorzystuje energię.
Tarczyca jest także jednym z kluczowych narządów, jeżeli chodzi o regulację wagi, temperatury ciała, siły mięśni, czy nastroju.
W momencie, kiedy poziom hormonu jest niski, przysadka mózgowa wytwarza więcej TSH. Norma dla 50-latki jest określana na podstawie natężenia produkcji tego hormonu - test pozwala ustalić, czy jest zbyt niski czy zbyt wysoki.
Przejdźmy teraz do konkretów - jaka jest norma TSH dla 50-latki? Tabela ustalona dla poszczególnych przedziałów wiekowych pokazuje, że przedział sygnalizujący że hormon jest wydzielany w odpowiedni sposób to od 0,4 do 4,5 mU/l. Jednak jak prezentuje się norma TSH dla 50-latki? W tym przypadku norma jest nieco wyższa. Wynosi od 0,4 do 5,0 mU/I.
Trzeba zauważyć, że do kryteriów oceny należy nie tylko wiek, lecz także stan zdrowia pacjenta. Jako przyczynę podwyższonego TSH wskazuje się niedoczynność tarczycy. Z kolei obniżonego - nadczynność.
Można określić konkretne okoliczności, kiedy warto zdecydować się na wykonanie testu określającego, czy poziom TSH jest poprawny. Norma dla 50-latki powinna być sprawdzona w momencie, gdy pojawiają się objawy, wskazujące na nieprawidłowe działanie tarczycy.
Symptomy tego, że hormonu we krwi jest zbyt dużo to:
Z kolei podwyższona norma TSH dla 50-latki może się objawiać w następujący sposób:
Warto tutaj zauważyć, że konkretne objawy towarzyszące temu, że jest podwyższona lub obniżona norma TSH dla 50-latki, związane są z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy i mogą się różnić w zależności od wieku, a także stanu zdrowia osoby. Co więcej, są one dość zróżnicowane i u każdego mogą się nieco różnić.
Objawy dla wielu osób mogą nawet wydać się nieistotne lub kompletnie niepowiązane z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy. W momencie utrzymywania się jednego z objawów, warto profilaktycznie udać się do endokrynologa w celu wyjaśnienia przyczyny powstawania symptomów.
Trzeba zauważyć, że test TSH nie jest skomplikowany. Pobierana jest próbka krwi z żyły znajdującej się na ramieniu. Używa do tego niedużej igły. Może być odczuwalne lekkie ukłucie, jednak w większości przypadków zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa mniej niż 2 minuty. Następnie krew jest badana, a pacjent otrzymuje wynik i może go skonsultować z lekarzem.
Zobacz też: Badanie TSH. Na co zwrócić uwagę przygotowując się do badania hormonów tarczycy?