TSH norma dla 50-latki. Dlaczego należy kontrolować poziom hormonów tarczycy?

TSH - norma dla 50 latki to wartość, która wskazuje, że tarczyca pracuje prawidłowo. Test wykonuje się najczęściej po to, aby sprawdzić stan gruczołu. Warto wiedzieć, że zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy może wywoływać szereg nietypowych objawów, dlatego prawidłowa diagnoza wymaga szczegółowych badań.

TSH: co to właściwie jest?

TSH - norma dla 50-latki jest obliczana z wykorzystaniem specjalnych testów, w których głównym odniesieniem jest właśnie TSH ("thyroid stimulating hormone"). Określenie to wywodzi się z języka angielskiego i dotyczy bezpośrednio hormonu stymulującego tarczycę. TSH jest produkowany w przysadce mózgowej i jest odpowiedzialny za uwalnianie konkretnych hormonów do krwi.

Czym jest badanie TSH?

Warto wiedzieć czym właściwie jest badanie TSH. To badanie krwi, dzięki któremu można określić poziom tego hormonu. Jest on związany z tarczycą, czyli stosunkowo niewielkim gruczołem w kształcie motyla, który znajduje się w okolicy gardła. Tarczyca odpowiada za produkcję hormonów regulujących sposób, w jaki organizm człowieka wykorzystuje energię.

W jaki sposób określa się niedoczynność lub nadczynność tarczycy?

Tarczyca jest także jednym z kluczowych narządów, jeżeli chodzi o regulację wagi, temperatury ciała, siły mięśni, czy nastroju.

W momencie, kiedy poziom hormonu jest niski, przysadka mózgowa wytwarza więcej TSH. Norma dla 50-latki jest określana na podstawie natężenia produkcji tego hormonu - test pozwala ustalić, czy jest zbyt niski czy zbyt wysoki.

Zobacz wideo Niby to normalne, że się pocimy, ale żeby aż tak? To o pocie warto wiedzieć

Test TSH: norma dla 50-latki

Przejdźmy teraz do konkretów - jaka jest norma TSH dla 50-latki? Tabela ustalona dla poszczególnych przedziałów wiekowych pokazuje, że przedział sygnalizujący że hormon jest wydzielany w odpowiedni sposób to od 0,4 do 4,5 mU/l. Jednak jak prezentuje się norma TSH dla 50-latki? W tym przypadku norma jest nieco wyższa. Wynosi od 0,4 do 5,0 mU/I.

Trzeba zauważyć, że do kryteriów oceny należy nie tylko wiek, lecz także stan zdrowia pacjenta. Jako przyczynę podwyższonego TSH wskazuje się niedoczynność tarczycy. Z kolei obniżonego - nadczynność.

W jakim przypadku warto zdecydować się na test TSH?

Można określić konkretne okoliczności, kiedy warto zdecydować się na wykonanie testu określającego, czy poziom TSH jest poprawny. Norma dla 50-latki powinna być sprawdzona w momencie, gdy pojawiają się objawy, wskazujące na nieprawidłowe działanie tarczycy.

Symptomy tego, że hormonu we krwi jest zbyt dużo to:

 • niepokój;
 • utrata wagi;
 • drżenie rąk;
 • szybsze bicie serca;
 • opuchlizna;
 • wybrzuszenie oczu;
 • trudności z zasypianiem.

Z kolei podwyższona norma TSH dla 50-latki może się objawiać w następujący sposób:

 • niekontrolowany przyrost masy ciała;
 • chroniczne zmęczenie;
 • nietolerancja na niskie temperatury;
 • nieregularne miesiączki;
 • bolesne zaparcia.

Warto tutaj zauważyć, że konkretne objawy towarzyszące temu, że jest podwyższona lub obniżona norma TSH dla 50-latki, związane są z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy i mogą się różnić w zależności od wieku, a także stanu zdrowia osoby. Co więcej, są one dość zróżnicowane i u każdego mogą się nieco różnić.

Objawy dla wielu osób mogą nawet wydać się nieistotne lub kompletnie niepowiązane z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy. W momencie utrzymywania się jednego z objawów, warto profilaktycznie udać się do endokrynologa w celu wyjaśnienia przyczyny powstawania symptomów.

W jaki sposób przebiega test TSH? Norma dla 50-latki jest określana w bezpieczny sposób

Trzeba zauważyć, że test TSH nie jest skomplikowany. Pobierana jest próbka krwi z żyły znajdującej się na ramieniu. Używa do tego niedużej igły. Może być odczuwalne lekkie ukłucie, jednak w większości przypadków zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa mniej niż 2 minuty. Następnie krew jest badana, a pacjent otrzymuje wynik i może go skonsultować z lekarzem.

Zobacz też: Badanie TSH. Na co zwrócić uwagę przygotowując się do badania hormonów tarczycy?

Więcej o: