Norma TSH dla 30-latki. Jaki wpływ ma TSH na zajście i przebieg ciąży?

Norma TSH dla 30-latki jest najbardziej zbliżona do ogólnej normy dla dorosłego człowieka. TSH (thyroid stimulating hormone) to hormon glikoproteinowy, który działa pobudzająco na tarczycy oraz pomaga jej w produkcji hormonów: czyli tyroksyny i trójjodotyroniny. Jest on wydalany i kontrolowany przez przysadkę mózgową.

Norma TSH dla 30-latki: jaka jest ogólna norma hormonu TSH?

Norma TSH dla 30-latki jest inna niż dla kobiet znacznie starszych lub młodszych. Poziom tyreotropiny dorosłego człowieka jest w normie, gdy jego wartość mieści się w przedziale 0,27-4,2 mU/I. Podczas badania poziomu TSH ważną rolę odgrywa wiek i stan zdrowia pacjenta. Choroby tego narządu częściej dosięgają kobiet i mają szczególny wpływ na cały układ rozrodczy. Poniżej znajdziesz informacje na temat wpływu poziomu hormonu TSH na ciąże oraz dowiesz się, jaka powinna być norma TSH dla 30-latki. 

Norma TSH dla 40-latki jest nieco inna niż w przypadku młodszych kobiet. Norma TSH dla 40-latki. Czym jest TSH i dlaczego warto kontrolować jego parametry?

Norma TSH dla 30-latki: tabela

Wiek gra znaczącą rolę w normie, jaką przyjmuje hormon TSH. Hormon ten, jak już wcześniej wspomniano, jest mocno połączony z funkcjonowaniem układu rozrodczego. U kobiet tarczyca ma wpływ nie tylko na długość cyklu miesiączkowego, ale również na płodność i przebieg ciąży. Poniżej znajduje się zakres wartości, jakie powinna przyjmować norma TSH dla 30-latki.  

Norma TSH dla 30-latki a staranie się o dziecko

Norma TSH dla 30-latki ma górną granicę 4,0 mU/l. Wartość ta powinna być jednak znacząco niższa w przypadku kobiet, które starają się o dziecko. Przyjmuje się, że wartość TSH podczas pierwszych tygodni ciąży, oraz w czasie starania się o potomstwo nie powinna przekraczać 2,5 mU/l. Wszystkim kobietom planującym macierzyństwo zaleca się badania pod kątem TSH w celu wykluczenia nadczynności i niedoczynności tarczycy. Jeśli próbujesz zajść w ciążę, a poziom TSH w twoim organizmie jest wyższy niż wyżej podana wartość - skontaktuj się z lekarzem w celu ustalenia dalszego postępowania.

Norma TSH a ciąża

TSH pełni szczególną funkcję w rozwoju płodu, ponieważ kształtuje rozwój układów: ośrodkowego nerwowego i kostnego. Już na pierwszych wizytach u ginekologa zalecane są badania poziomu TSH w celu sprawdzenia stanu tarczycy. Badania na poziom tego hormonu w ciąży powinno się powtórzyć również w drugim i trzecim trymestrze, a przy konsultacjach z ginekologiem warto mieć stale na uwadze nasze hormony. W przypadku zaburzeń tarczycy w ciąży szczególnie ważne jest stałe przyjmowanie leków lub suplementów.

Zobacz wideo Co warto wiedzieć o okresie ciąży? Na częste pytania odpowiada położna

Podwyższona norma TSH dla 30-latki

Wartość TSH w naszym organizmie może być również podwyższona. Norma TSH dla 30-latki przyjmować powinna największą wartość ok. 4,0 mU/I. W przypadku znacznie podwyższonego poziomu hormonu zalecana jest wizyta u specjalisty w celu ustalenia przyczyny. Podwyższony poziom TSH najczęściej jest wynikiem niedoczynności tarczycy, ale też może być spowodowany przez inne dolegliwości, np. chorobę Hashimoto. Wysoki poziom TSH występuje również u osób po zabiegu usunięcia tarczycy.

Norma TSH dla 30-latki: obniżony poziom TSH u 30-latki

Niski poziom TSH najczęściej związany jest z nadczynnością tarczycy. Zaniżona wartość hormonu TSH występuje również u kobiet w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze. Poza tym na zbyt niski poziom TSH może wpłynąć niedożywienie, stale zażywane przez nas leki, np. antydepresanty, oraz przewlekłe choroby.

Objawy nadczynności i niedoczynności tarczycy

Lista najczęściej występujących objawów u osób zmagających się z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy jest dość długa. W przypadku wystąpienia podobnych objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Najczęstsze objawy występowania nadczynności tarczycy:

  • rozdrażnienie i huśtawki nastrojów,
  • problemy ze snem,
  • biegunki i częste wypróżnianie,
  • zawyżone ciśnienie krwi,
  • duszności,
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • drżenie rąk.

TSH to hormon odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Badanie TSH. Na co zwrócić uwagę przygotowując się do badania?

Najczęstsze objawy występowania niedoczynności tarczycy:

Zobacz też: Tyreotropina (TSH) - norma, niedobór, badanie. Za co odpowiada

Więcej o: