Norma TSH dla 40-latki to określona wartość jaka wskazuje, że tarczyca pracuje prawidłowo. Poziom tyreotropiny jest w normie wtedy, gdy jego ilość mieści się w zakresie 0,27-4,2 mU/I. Przy badaniu poziomu hormonu TSH bardzo ważną rolę odgrywa wiek oraz stan zdrowia pacjenta. Na problemy z wartością TSH najczęściej składa się niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Choroby tego narządu częściej sięgają kobiet i mają bardzo duży wpływ na cały układ rozrodczy. Poniżej przygotowaliśmy informacje na temat tego, jakie wartości przyjmuje norma TSH dla 40-latki.
Ze względu na ścisłe powiązanie hormonu TSH między innymi z układem rozrodczym - obowiązujące normy możemy przypisać do wieku pacjenta lub pacjentki. Dziś skupimy się na wartości, jaką powinna przyjmować norma TSH dla 40-latki. Tabela przedstawia porównanie ogólnej normy TSH i normy odpowiedniej dla kobiet w wieku 40 oraz 50 lat.
Badanie normy stężenia hormonu TSH może zlecić nasz lekarz rodzinny, lecz diagnostyką i dalszym przebiegiem konsultacji zajmuje się lekarz endokrynolog. Takie badania przeprowadzane są najczęściej w poradniach endokrynologicznych u osób, u których padło podejrzenie występowania chorób tarczycy.
Na wynik badania TSH może mieć wpływ kilka czynników, głównie stres i wysiłek fizyczny. Ponadto warto pod uwagę wziąć zawartość leków, które przyjmujemy regularnie. Ponieważ niektóre substancje, np. dopamina, biotyna lub propranolol mają szczególny wpływ na wartość tego hormonu. Dodatkowym czynnikiem może być obecność przeciwciał heterofilnych i HAMA.
Pod koniec okresu rozrodczego u kobiet przychodzi czas na menopauzę. Pojawia się ona mniej więcej w wieku 50 lat, lecz jej pierwsze symptomy mogą pojawić się nawet 10 lat wcześniej. Szeroki zakres czasowy menopauzy wiąże się z tym, że kobiety po 40. roku życia mogą zauważać jej pierwsze oznaki. W momencie wejścia w okres menopauzy poziom TSH w ciele kobiety wzrasta. Z wiekiem normy hormonu TSH rosną, dlatego lekko zwiększona norma TSH dla 40-latki w okresie okołomenopauzyjnym na ogół nie oznacza nic złego.
Zdarzają się przypadki, w których wartość TSH w naszym organizmie jest podwyższona. Norma TSH dla 40-latki przyjmować może największą wartość 4,5 mU/I. W przypadku wyższego poziomu hormonu zalecana jest wizyta u specjalisty. Podwyższony poziom TSH najczęściej oznacza niedoczynność tarczycy, ale też może być spowodowany innymi dolegliwościami.
Niski poziom TSH najczęściej związany jest z nadczynnością tarczycy. Zaniżona wartość hormonu TSH występuje również u kobiet w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze. Badania na poziom tego hormonu w ciąży powinno się powtórzyć również w drugim i trzecim trymestrze, a przy konsultacjach z ginekologiem warto stale mieć na uwadze nasze hormony. W przypadku zaburzeń tarczycy w ciąży szczególnie ważne jest stałe przyjmowanie leków lub suplementów.
Poniżej przedstawiamy listę najczęstszych objawów występujących u osób zmagających się z nadczynnością, bądź niedoczynnością tarczycy. Wymienione dolegliwości pełnią wyłącznie funkcję informacyjną i nie są ostateczną diagnozą. W przypadku występowania podanych objawów należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.
Najczęstsze objawy występowania nadczynności tarczycy:
Najczęstsze objawy występowania niedoczynności tarczycy:
Zobacz też: Uderzenia gorąca to wyłącznie objaw menopauzy? Nie, zdarzają się także mężczyznom